TATİLİNİ TOURİSTİCA İLE PLANLA!

Şanlıurfa Otelleri Hakkında
Şanlıurfa Otelleri Hakkında

Peygamberler şehri olarak bilinen Şanlıurfa, ülkemizin en büyük yedinci şehri olma özelliğini taşımaktadır. Eskiden adı Urfa olan ve Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği mücadeleden dolayı Şanlı unvanını alarak adı Şanlıurfa olmuştur. Hz. İbrahim’in putları kırması ve Nemrut’un onu ateşe atması sonucu yedi gün boyunca ateşte kalan ama yanmayarak sağ çıkan bu şekilde balıklı gölün meydana geldiği söylenen Şanlıurfa’da inanılmaz bir tarih yatmaktadır. Cilalı Taş devrinden bugüne kadar yaşamın sürdüğü düşünülen Şanlıurfa’da dünyanın en eski mabedinin bulunduğu düşünülmektedir. 3 kutsal kitapta da adı geçen Hz İbrahim’in doğum yeri olarak kabul edilen Şanlıurfa aynı zamanda İncil’de Eyüp Peygamber’inde doğum yeri olarak belirtilmektedir. Birçok medeniyetin yaşadığı Şanlıurfa, 1516 yılında Osmanlı İmparatorluğu himayesine girmiş, Birinci Dünya Savaşı sırasında da İngiliz ve Fransızlar tarafından işgal edilmiştir  1920 yılında düşman işgalinden kurtulan Urfa, Şanlıurfa adıyla tarihin bütün izlerini günümüze kadar taşımayı başarmaktadır. Şanlıurfa otelleri farklı konaklama seçenekleri ve etnik mimarileriyle turistlere kapılarını açmaktadır. Her yıl yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret ettiği Şanlıurfa, mimarisi ve tarihi dokusu ile ülkemizin en etkileyici yerlerinden biridir.Şanlıurfa’da Gezilecek Ve Görülecek Yerler


Balıklıgöl: Yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği Balıklıgöl mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. İçerisinde sazan balıklarının bulunduğu ve Hz. İbrahim’i ateşe atıldığında ateşin suya odunlarında balıklara dönüşmesinden gelen inanç ile bu balıklara çok saygı gösterilir. 150 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde ve 3,5 metre derinliğinde olan Balıklıgöl, Şanlıurfa’nın sembollerinden biridir.


Fırfırlı Camii: Eski tarihte kilise olan ve Oniki Havari Kilisesi olarak adlandırılan bu yer, 1956 yılında camiye dönüştürülmüştür. Etkileyici mimarisi ile ön plana çıkan Fırfırlı Camii, geçmişte Van Bölgesinde bulunan Varak Haçı’nın bu kiliseye getirilmesiyle Hristiyanlar için kutsal bir önem taşımıştır. Urfa’nın tarihi zenginliklerinden biri olan bu yapı da Şanlıurfa gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalıdır.


Halfeti: Kayıp Şehir olarak anılan bu eski yerleşim yeri bölgenin en çok turist çeken bir başka önemli noktasını oluşturmaktadır. Halfeti’nin baraj suları yüzünden Fırat Nehri suları altında kalmıştır.  Sadece minaresinin su yüzeyinde kaldığı camisi ile dikkat çeken bu bölge Şanlıurfa’da görmeniz gereken yerlerden biridir.


Harran ve Harran Evleri: Şanlıurfa’nın Harran ilçesi de farklı mimarisi ve tarihi evleri ile görmeniz gereken yerlerden biridir.


Şanlıurfa’da Yapılacak Aktiviteler


- Şanlıurfa’nın tarih kokan çarşı ve hanlarını gezebilirsiniz.


- Tarihi Kapalı Çarşı’ya giderek kendinize veya sevdikleriniz için hediyeler satın alabilir, alışveriş yapabilirsiniz.


- Şanlıurfa’nın meşhur kebapçılarında lezzetli kebapların tadına varabilirsiniz.


- Nesli tükenmekte olan ve Şanlıurfa’da bulunan Kelaynak kuşlarını görmeye gidebilirsiniz.


- Mimarisi ve tarihi dokusu ile ön plana çıkan Şanlıurfa sokaklarında gezintiye çıkabilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz.


- Şanlıurfa’ya özgü sıra gecelerine katılabilirsiniz.


Şanlıurfa’da Ne Yenir?


Türk mutfağının en önemli lezzetlerinin yer aldığı ve dünyaca üne kavuşmuş yemeklerin yapıldığı Urfa mutfağını anlatmakla bitiremeyiz… Urfa denilince ilk akla gelen Urfa Kebabı ve Çiğ Köftedir. Urfa’da çiğ köfte ve kebap yemeden dönmemenizi öneririz. Patlıcan kebap, borani, ayran çorbası, şıllık, bostana, pıt pıt, sarı çorba, çağala aşı, sarımsak aşı, su kabağı, soğan tavası, isot çömleği, erik tavası, ekmek aşı, meyan şerbeti ve kuymak Urfa’nın lezzetli yemeklerinden sadece bazılarıdır. Halil İbrahim sofrasıyla meşhur Urfa’da birbirinden lezzetli yemeklerin tadını çıkartabilirsiniz.


Şanlıurfa’ya Ne Zaman Gidilir?


Yazları oldukça sıcak, kışları da oldukça soğuk olan Urfa’yı yılın her dönemi ziyaret edebilirsiniz. İndirimli Şanlıurfa otelleri seçeneklerinden faydalanmak için Touristica’nın Şanlıurfa otelleri sayfasını takip etmenizde fayda var. Herşey dahil Şanlıurfa otelleri konseptleri gibi tam pansiyon ve oda kahvaltı gibi konaklama seçeneklerini Urfa’da bulabilirsiniz…

Bonus ile peşin fiyatına 9 taksitli, gecelik kişi başı en ucuz başlangıç fiyatlardır. Sayfada anılan tüm fiyatlar, ilgili üründe kontenjan olması durumunda geçerlidir.
tek yıldızlı otel Yıldız değerlendirmeleri tesiste konaklama yapmış misafirlerin görüşlerini belirtmektedir.

Touristica e-bültene üye olun,
indirim ve fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun!