TATİLİNİ TOURİSTİCA İLE PLANLA!

Afyon Otelleri Hakkında
Afyon Otelleri Hakkında

Ülkemizin termal başkenti olarak anılan Afyon, 2005 yılından itibaren Afyonkarahisar adını almıştır. Geçmiş tarihte adı Karahisar-ı Sahib olan Afyonkarahisar, termal kaynaklar bakımından çok zengin olanaklara sahiptir. Siyah volkanik kayalar ve oradaki hisarlardan adını alan Afyon, geçmiş yıllardan beri bölgede yaygın olarak üretilen haşhaş ekiminden dolayı Afyon adını almıştır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Afyon’un tarihi M.Ö. 3000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Hattitler, Hititler, Frigler, Persler ve Roma İmparatorluğu hakimiyetlerinin yaşandığı Afyonkarahisar’da Başkomutanlık Meydan Savaşı da yapılmıştır. Günümüzde gıda sektörünün, mermerciliğin ve turizmin oldukça gelmiş olduğu bölgede birçok Afyon termal otelleri yer almaktadır. Afyon otelleri gelişmiş hizmet donanımları ile yılın her dönemi turistleri misafir etmekte, termal turizm konusunda eksiksiz hizmet vermektedir. Klasik yaz tatili dışında bir balayı deneyimi için Afyon balayı otelleri de balayı çiftlerine hizmet vermektedir.


Afyon’da Gezilecek Ve Görülecek Yerler


Afyon Kalesi: Afyon’un en tepesinde ve merkezinde yer alan Afyon Kalesi, volkanik bir dağın tepesine yapılmıştır. Tarihi M.Ö. 1350 yıllarına dayanan bu bölgede birçok sarnıç ve tapınma yerleri de bulunmaktadır. Afyon’un sembollerinden biri haline gelen ve mutlaka görmeniz gereken Afyon Kalesi, Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubad döneminde onarılarak içerisine mescit ve saray eklenmiştir. Bütün Afyon’u ayaklarınızın altına serecek surlarından Afyonkarahisar manzarasının tadını çıkartabilirsiniz.


Ulu Cami: Selçuklular döneminde Afyon Sancak Beyi Nusrediddün Hasan tarafından 1273 yılında yaptırılan Ulu Cami 40 ahşap sütundan ve yapılmıştır. Bu sebeple 40 direkli cami olarak da anılan Ulu Cami, tuğladan minaresi ile tarihe ilgi duyan herkesi etkileyecek yerlerden biridir.


Sultan Divani Mevlevihanesi: 13. Yüzyılda kurulan ve Anadolu’da yer alan ilk Mevlevihanelerinden biri olma özelliği ile önem taşıyan Sultan Divani Mevlevihanesi, Hz. Mevlana’nın 7. Kuşak torunlarından biri olan Sultan Divani döneminde Mevlevilik açısında ciddi önem arz etmekteydi. Bu sebeple Afyon’da gezilecek yerler listenizde Sultan Divani Mevlevihanesi’nin de mutlaka yer almasını öneririz.


İscehisar Peri Bacaları: Afyonkarahisar bölgesi etrafında birçok peri bacası bulunmaktadır. İscehisar İlçesi’nde yer alan İscehisar Peri Bacalarını Afyonkarahisar – Ankara karayolu kenarında rastlayabilirsiniz.


Frig Vadisi: M.Ö. 750 yıllarında yaşayan Frigler, bu bölgeye yerleşmiş ve birçok antik yapı arkalarında bırakmışlardır. Çok önemli bir trekking noktası olan Frig Vadisi’nde birçok kalıntı ile karşılaşabilirsiniz.


Afyon Arkeoloji Müzesi: Tarihe ilgi duyan herkesin Afyon’da mutlaka ziyaret etmesi gereken bir müzedir. Eski Tunç döneminden Bizans dönemine kadar birçok medeniyetin bırakmış olduğu eserleri bu müzede görebilirsiniz.


Afyon Kaplıcaları: Termal turizmi açısından çok önemli bir yer olan Afyon’da bulunan kaplıcalar şifalı su özelliği ile turistlerin yoğun olarak ilgisini çekmektedir. Hüdai Çamur Banyoları, Gazlıgöl, Ömer Ilıcası, Gecek ve Heybeli Ilıcaları, Afyonkarahisar’da yer alan ünlü kaplıcalardır.


Büyük Taarruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı: 1922 yılında gerçekleşen Büyük Taarruzda şehit düşen askerlerimizin hatıralarını yaşatan bu anıt, İzmir – Afyon – Antalya karayolu kavşağının tepesinde bulunmaktadır. Şanlı tarihimizi ve şehitlerimizi anmak için Büyük Taarruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı’nı ziyaret edebilirsiniz.


Afyon’da Yapılacak Aktiviteler


- Herşey dahil Afyon otelleri konuklarına birçok aktivite ve eğlence olanağı sunmaktadır. Otellerin restoran ya da barlarında vakit geçirebilir, düzenlenen sanatçılı etkinlik programlarına katılabilirsiniz.


- Afyon’da Marsyas Müzik Ve Sanat Şenliği, Uçurtma Şenliği, Termal Turizm Festivali, Kiraz Festivali, Vişne Festivali, Uluslararası Zafer Festivali ve Halı-Kilim Kültür Sanat Festivali gibi birçok festival düzenlenmektedir. Uygun zamanı yakalarsanız bu festivallere katılıp keyifli anlar yaşayabilirsiniz.


- Afyonkarahisar sokaklarında alışverişe çıkabilir, Afyon’un ünlü mermerinden yapılan birçok eşyadan ilginizi çekenleri satın alabilirsiniz.


- Afyon’da birçok tarihi yeri ve kaplıcayı gezebilirsiniz.


Afyon’da Ne Yenir?


Afyonkarahisar çok zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Afyon’da hamur işleri ve haşhaşlı yemekler çok meşhurdur. Çullama Köfte, İlibada Dolması, Göce Köftesi, Keşkek, Arabaşı, Haşhaşlı Börek, Kavurmalı Patlıcan Kebabı, Haşhaşlı Pide ve Paçık gibi yöreye has birbirinden lezzetli yemeği Afyon’da tadabilirsiniz.


Afyon’a Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?


Karasal iklimin hüküm sürdüğü Afyon’da kışları oldukça soğuk, yazları ise çok sıcak geçer. Termal oteller ve kaplıcalar bakımından çok zengin olan Afyon’da kış ve bahar aylarında harika bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Fakat yaz ayları da dileyenler için bir tatil seçeneği oluşturabilmektedir. 5 yıldızlı Afyon otelleri ya da küçük oteller olsun, Afyon’da birçok konaklama alternatifi bulunmaktadır. Afyon otel fiyatları doluluk oranına göre dönem dönem farklılıklar gösterebilir ama Afyon erken rezervasyon dönemini yakalayarak indirimli Afyon otelleri aracılığı ile çok cazip fiyatlara harika bir termal tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bonus ile peşin fiyatına 9 taksitli, gecelik kişi başı en ucuz başlangıç fiyatlardır. Sayfada anılan tüm fiyatlar, ilgili üründe kontenjan olması durumunda geçerlidir.
tek yıldızlı otel Yıldız değerlendirmeleri tesiste konaklama yapmış misafirlerin görüşlerini belirtmektedir.

Touristica e-bültene üye olun,
indirim ve fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun!