TATİLİNİ TOURİSTİCA İLE PLANLA!

Amasya Otelleri Hakkında
Amasya Otelleri Hakkında

Amasya denilince akla gelen ilk şey elma oluyor fakat bunun yanında şehzadelerin yetiştiği, doğal güzellikleriyle tarihin harmanlandığı bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. 7000 yıllık bir tarihe sahip şehrin bilinen ilk adı Amasei’dır. Amasya’ya yerleşen uygarlıklar arasında Hititler, Frigler, Persler ve Romalılar bulunur. Kış aylarında oldukça yağış olduğu için şehre ziyaretin yaz aylarında yapılması önerilir. Amasya otelleri farklı konaklama seçenekleri ile misafirlerine şehrin keyfini en iyi şekilde çıkartma olanağı tanımaktadır.


Amasya’da Gezilecek Ve Görülecek Yerler


Hazeranlar Konağı: Osmanlı dönemi mimarisinin etkileyici örneklerinden biri olan Hazeranlar Konağı, 1872 yılında yapılmıştır. Hatuniye Cami avlusu ile bağlantılıdır. Çift kanatlı kapısı ile girilen alçak tavanlı mekanda birçok oda bulunmaktadır. Hazeranlar Konağı, Amasya’da görmenizi tavsiye edeceğimiz yerlerden biridir.


Amasya Kalesi: Yeşilırmağın kuzeyinde yer alan Harşane Dağı’nın üzerinde bulunan Amasya Kalesi, sarnıç ve zindanları ile görülmesi gereken tarihi zenginliklerden biridir. M.Ö. 3. Yüzyıla ait merdivenli yer altı yolu bulunan yer burç ve cami kalıntılarına da sahiptir.


Kral Kaya Mezarları: Amasya’nın en önemli yapılarından biri olan Kral Kaya Mezarları, kayalar oyularak yapılan mezarlardır. Yer aldıkları vadinin içinde irili ufaklı 18 ade kaya mezarı bulunmaktadır. Amasya’da doğmuş olan meşhur coğrafyacı Strabon, Kaya Mezarları için M.Ö. 63 – M.S. 5 yılları arasında Pontus kralları için yapıldığını söylemiştir.


Bimarhane (Darüşşifa): İlhanlı döneminden günümüze gelen tek eser olan Bimarhane’yi, Amasya’da gezilecek yerler listenizde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. İlhanlı Hükümdarı Sultan Mehmet Olcaytu ve eşi Ilduz Hatun için 1308 yılında yaptırılan bu eser sanat bakımından çok değerli kabartmalara sahiptir.


Sultan II. Bayezid Külliyesi: Sultan 2. Beyazıd için 1485 – 86 yıllarında yaptırılan külliye,içerisinde cami, medrese, imaret türbe ve şadırvan bulundurmaktadır.


Haliliye Medresesi: Çelebi Sultan Mehmed’in Beylerbeyi Halil Paşa tarafından 1413 yılında kare planlı yaptırılan bu medrese Amasya’nın tarihi zenginliklerinden birini oluşturmaktadır.


Kapı Ağa Medresesi: Sultan 2. Beyazıd döneminde Kapı Ağası Hüseyin Ağa tarafından 1488 yılında yaptırılan Kapı Ağa Medresesi, sekizgen şeması ile Selçuklu eserlerini andırmaktadır.


Amasya’da Yapılacak Aktiviteler


- Amasya, tarihi eserler ve yapılar bakımından oldukça zengin bir bölgedir. Sizlerde Amasya’nın birçok tarihi yapısını gezmek üzere keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.


- Kent merkezindeki çarşı ve dükkanlarda alışveriş yapabilirsiniz.


- Elmasıyla meşhur Amasya’da, taze Amasya Elması’nın tadına bakabilirsiniz.


Amasya’da Ne Yenir?


Tarihi zenginliklerinin Amasya Mutfağı’ndaki etkisi de yemek çeşitleri ile kendisini göstermektedir. Çatal Çorba, Helle Çorbası, Amasya Çöreği, Bakla Dolması ve Ciğer Sarması Amasya Mutfağı’nın zenginliklerinden biridir. Amasya’da sofralarda sıklıkla yaprak sarması ile karşılaşabilirsiniz. Gelin parmağı, vişneli ekmek ve zerdali gailesi gibi de tatlılara sahip olan Amasya mutfağı lezzetli yiyeceklere sahiptir.


Amasya’ya Ne Zaman Gidilir?


Karadeniz iklimi görülen Amasya’da ilkbahar aylarında oldukça yağış almaktadır. Amasya’nın keyfini en iyi yaz aylarında çıkartabileceğinizi söyleyebiliriz. İndirimli Amasya otelleri ile cazip fiyatlara Amasya’nın en merkezi yerlerinde konaklayabilir, şehrin tadını çıkartabilirsiniz.

Bonus ile peşin fiyatına 9 taksitli, gecelik kişi başı en ucuz başlangıç fiyatlardır. Sayfada anılan tüm fiyatlar, ilgili üründe kontenjan olması durumunda geçerlidir.
tek yıldızlı otel Yıldız değerlendirmeleri tesiste konaklama yapmış misafirlerin görüşlerini belirtmektedir.

Touristica e-bültene üye olun,
indirim ve fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun!