TATİLİNİ TOURİSTİCA İLE PLANLA!

Aksaray Otelleri Hakkında
Aksaray Otelleri Hakkında

Şehrin adı Hitit tabletlerinde Kurşura, ilk çağda ise Garsura olarak geçmektedir. Kapadokya kralı Archeleos zamanında inşa edilmiştir. Türklerin Anadolu’ya gelişiyle birlikte kralın adı olan Archeleos adını alan şehir, günümüze gelene kadar Aksaray adını almıştır. Köklü bir tarihe dayandığı yadsınamayan Aksaray’ın, birçok yapıya ev sahipliği yaptığı görülmektedir. Aksaray otelleri ile bölgede dilediğiniz konaklama seçeneğini bulabileceğiniz gibi şehrin birçok yerini gezip görebilme imkanı bulabileceksiniz.


Aksaray’da Gezilecek ve Görülecek Yerler


Aksaraya Selime Katedrali ve Peri Bacaları: Ihlara Vadisi’nin bitiş noktasında bulunan yer, Kapadokya’ya gelen turistlerin uğrak noktalarından biridir. Selime’nin içerisinde bulunan tarihi ve mistik mekanlar oldukça etkileyicidir. Aksaray’da gezilecek yerler listenizde bulunması gereken peribacaları ve katedral de burada bulunmaktadır. Geçmişte kervanların uğrak yeri olan ve din adamlarının yetiştirildiği Selima Kadreali ve kayalara oyulmuş kiliseler Bizans İmparatorluğu’nun izlerini taşımaktadır. Birçok tarihi kalıntıya tanıklık ederek mistik bir yolculuğa çıkacağınız Selime’yi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.


Ziga Kaplıcaları:  Güzelyurt’un Yaprakhisar Köyü sınırları içerisinde bulunan Ziga Kaplıcaları, Ihlara Vadisi’nin önemli doğal zenginliklerinden biridir. Bakanlar Kurulu tarafından koruma Bölgesi ilan edilen ve hiçbir yapılaşmaya izin verilmeyen bölgede sayılı tesis bulunmaktadır. Birçok rahatsızlığa iyi geldiği söylenen kaynak suları ile turistlerin uğrak noktalarından biridir.


Aziz Gregorius Kilisesi: M.S. 385 yılında inşaa edilen Aksaray’ın önemli tarihi yapılarından biri olan Aziz Gregorius Kilisesi, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde bulunmaktadır. Sekiz köşeli kubbesi ile etkileyici bir mimariye sahip olan kilise, Osmanlı İmparatorlığu döneminde camiye çevrilmiştir. Günümüzde Kilise Camii olarak anılan yapı görmenizi önerdiğimiz yerlerden biridir.


Aksaray Nora Antik Kenti: Hasandağ’ının eteklerinde bulunan, Roma ve Bizans döneminde önemli bir askeri merkez olarak kullanılan kent içerisinde birçok tarihi kalıntı barındırmaktadır. Freskler, kiliseler, akropol ve küçük bir kale ile görmeniz gereken Aksaray Nora Antik Kenti de mutlaka listenizdeki yerini almalı.


Aksaray’da Yapılacak Aktiviteler


- Aksaray’da çarşıları gezerek ilgi çekici birçok ürünü bulabileceğiniz dükkanlarda alışveriş yapabilirsiniz.


- Ziga Kaplıcalarına giderek, şifalı suların keyfini çıkarıp, dinlenebilirsiniz.


- Selime ve Nora Antik Kenti gibi önemli tarihi bölgeleri gezmeye gidebilir, doğanın ve tarihi güzelliklerine tanıklık edebilirsiniz.


Aksaray’da Ne Yenir?


Yufka, sepe, sıkma, çörek, erişte, kuskus pilavı, dolma mantı, katkı aş, çiğleme, soğanlama, saç böreği, bamya çorbası ve arabaşı Aksaray mutfağının önde gelen yiyeceklerini oluşturmaktadır. Katmer, kayana ve kalbura bastı’da Aksaray’ın ünlü tatlılarıdır.


Aksaray’a Ne Zaman Gidilir?


Yazları sıcak, kışları ise kurak geçen Aksaray’da ilkbahar ve kış aylarında yoğun yağış görülmektedir. Aksaray’da nem oranın düşük olduğu yaz ayları ne kadar sıcak olsa da şehri gezmek için uygun olabilecek dönemdir. Herşey dahil Aksaray otellleri ve indirimli Aksaray otelleri gibi seçenekleri araştırarak, sizen en uygun oteli bulabileceğiniz Aksaray otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz…

Bonus ile peşin fiyatına 9 taksitli, gecelik kişi başı en ucuz başlangıç fiyatlardır. Sayfada anılan tüm fiyatlar, ilgili üründe kontenjan olması durumunda geçerlidir.
tek yıldızlı otel Yıldız değerlendirmeleri tesiste konaklama yapmış misafirlerin görüşlerini belirtmektedir.

Touristica e-bültene üye olun,
indirim ve fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun!