Vize İşlemleri

Vize İşlemleri

Vize Nedir?

Seyahat edeceğiniz ülke sınırları içerisine, rahat bir şekilde ilgili kanunlara uygun olarak giriş yapabilmeniz ve seyahatiniz süresince ülke sınırları içerisinde bulunabilmek amacı ile ilgili ülke konsoloslukları tarafından pasaportunuz üzerine baskı yapılan giriş yetki belgesine vize adı verilir.

Vize Bilgileri

Tarafınıza temin edilen vize üzerindeki bilgiler, pasaport bilgileriniz ile uyuşması gerektiğini asla unutmayınız.
Aksi hallerde giriş yapmak istediğiniz ülke pasaport kontrolünde sıkıntılar yaşayabilir, ülkeye alınmayabilirsiniz.

Ülkeye Giriş

İlgili bu belgenin temini, tarafınıza belirtilen bir takım gerekli evrakların yine ilgili konsolosluklara eksiksiz temin edilmesi sureti ile yapılır. Belirli bir işlem süresi olan vize başvuruları sonrası alacağınız vize, gideceğiniz ülkeye kesin bir giriş imkanı da sağlamamakla beraber, giriş esnasında vizenizi kontrol eden pasaport polisi bu konuda tam yetkili kişi olduğundan kendisi ile yapılacak göz teması, verilecek sözlü bilgi yada konuşma esnasında bu konu göz önünde bulundurulmalıdır.

Vize Tipi

Seyahat amaçlı tarafınıza verilecek olan vizeler, tamamen turistik amaçlı olarak düzenlenmekte olup, belirlenen süreler dışına taşma, ülkeyi geç terk etme yada vize amacı dışında aktivitelerde bulunmak, sizi ve yakınlarınızı uluslararası kanunlar nezdinde sıkıntıya düşüreceğinden bu konularda hassas olunmalıdır.

Vize Süresi:

Vizeniz üzerinde belirtilenler sürekli aşağıdaki şekilde açıklanmaktadır.

BAŞLANGIÇ TARİHİ (FROM)

Ülke sınırlarına giriş yapabileceğiniz ilk günü gösterir.

BİTİŞ TARİHİ (UNTIL)

Ülke sınırlarına giriş - çıkış yapmanız gereken son günü gösterir.

GİRİŞ SAYFASI (NUMBER OF ENTRIES)

Aynı vizeyi farklı seyahatlerde kaç defa kullanabileceğinizi gösterir.

KALIŞ SÜRESİ (DURATION OF STAY)

Farklı seyahatlerde de olsa toplam kalınacak gün süresini gösterir.

Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Pasaport

Başvuru yapmadan önce, konsolosluğa yollanacak olan pasaportunuzun yırtık, eksik yada deforme olmamış olmasına dikkat edin. Bu tarz pasaportlar işleme alınmaz. Alınmış olsa dahi ülkeye girişte sorun teşkil edebilir. Başvuru yapmadan önce pasaportunu ve geçerlilik süresini kontrol etmeniz gereklidir. İlk veriliş tarihi 10 yıldan eski olan pasaportlar schengen vize başvurularına kabul edilmez. Ayrıca vizeye başvurulacak pasaportunuz, seyahat tarihinizin bitiş günü itibarı ile en az 06 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Bahsi geçen pasaportlar acilen başvuru öncesinde yenilenmeli yada süresi uzatılmalıdır (bu işlem pasaport sahibi tarafından emniyet müdürlükleri pasaport şubelerinden yapılmakta olup, şahsi gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir, vekaleten başkaları tarafından yapılamaz).

Vizeler

Yukarıda belirtilen tip kullanılamaz haldeki pasaportlarınızda geçerlilik süresini koruyan vizeleriniz var ise, bu vizeleri pasaport olumsuzlukları dolayısıyla kullanamayabilirsiniz (ilgili konsolosluklara danışmak gerekir). Şayet seyahat edeceğiniz tarihte bitecek olan ama başvuru yapmanız gereken tarihte halen geçerliliğini yitirmemiş vize(leri)niz var ise öncelikle geçerli vizenizi ilgili konsolosluktan iptal ettirmeniz, sonrasında yeniden ilgili konsolosluğa başvurmanız gereklidir. Vize iptali pasaportunuz ve iptal gerekçesini belirten bir dilekçe ile yapılır.

Gerekli Evraklar

Başvuru yapılacak olan ilgili konsolosluk tarafından talep edilen evraklar, eksiksiz olarak temin edilmeli ve başvuru esnasında sunulmalıdır. Aksi takdirde işlem başlamayabilir yada reddedilebilir. Bu gibi hususlarda aracı olarak kullandığınız kurum yada kuruluşlar (acenteler ya da vize ofisleri) sorumlu tutulamaz.

Gerekli Evraklar için Açıklamalar

Başvuru yapılacak olan ilgili konsolosluk tarafından talep edilen evrakların talep edilme sebep ve mantıkları aşağıdaki şekilde açıklanabilinir.

Dilekçe

İlgili konsolosluğa yapacağınız başvuru için talebinizi belirten (turistik amaçlı, seyahat tarihleri ve kişisel bilgilerinizin belirtildiği) dilekçe.

Firma Sicil Gazetesi

Firma antetli kağıdına yazılan dilekçenizde bahsi geçen (ortağı ya da çalışanı olduğunuz) firmanın var oluşunu kanıtlayan belge.

Firma İmza Sirküleri

Firma antetli kağıdına yazılan dilekçenizde kaşesi ve imzası bulunan kişinin gerçekte o firmanın imza yetkilisi olduğuna olmadığına dair kanıt.

Firma Faaliyet Belgesi

Firma antetli kağıdına yazılan dilekçenizde adı geçen firmanın başvuru günü itibarı ile hala faal olup olmadığını gösteren belge.

Firma Vergi Levhası

Firma antetli kağıdına yazılan dilekçenizde adı geçen firmanın güncel olarak iş yapan, çalışan bir firma olduğunu kanıtlayan belge.

SSK ile İşe Giriş

Çalıştığını beyan ettiğiniz firmada ne zamandan beri çalıştığınızı gösteren belge (vize başvuru için işe giriş gösterme yöntemine karşı kullanılan bir kanıt)

Maaş Bordroları

Çalıştığını beyan ettiğiniz firmada kazancınızı belgeleyen evrak (genelde son 3 aya ait olarak istenir ve gideceğinizi beyan ettiğiniz seyahat için yeterli kazancınız olup olmadığına karar verilen belge)

Banka Hesabı

Seyahat edeceğiniz ülkede bulunacağınız süre ile ilgili olarak yapabileceğiniz minimum harcamaları göz önünde bulunduran konsolosluk, bu harcamaları yapabilecek kadar birikiminiz olup olmadığını bilmek ister (birikimi olmayan kişileri ilticacı olarak düşünebilirler). Hesabınızın muhakkak geçmiş 3 aya ait hareketleri görünmelidir (vize için hesap açılıp, para yatırıp, başvuru sonrası hesap iptal edilmesi durumlarına karşın). Hesap cüzdanı yazdırma bu konuda en zahmetsiz olan yöntemdir. İnternet çıktısı yada banka dökümlerinin gerçek olup olmadığı konusunda konsolosluk ilgili bankadan belgeyi imzalı ve kaşeli olarak talep eder, ayrıca imzalayan kişinin yetkili olup olmadığı konusunda da banka imza sirkülerini de ekte talep eder.

Tapu ve Ruhsatı

Seyahat edeceğiniz ülkede ilticacı olarak kalmayacağınızı düşündüren şahsınıza ait gayrimenkulleri kanıtlayan belgeler (olması gerekli değildir, olursa ve beyan edilirse artı olarak değerlendirilir, orijinaline ihtiyaç duyulmaz, fotokopisi yeterlidir.)

Evlilik Cüzdanı

Evli çiftlerden eş ile beraber seyahat edilmesi durumunda talep edilir, orijinaline ihtiyaç duyulmaz, fotokopisi yeterlidir.

Emeklilik Kartı

Emekli olanlardan emekli olduklarını kanıtlayan belge olarak talep edilir.

Öğrenci Belgesi

Öğrenci olanlardan öğrenci olduklarını kanıtlayan belge olarak talep edilir.

Muvafakatname

Anne, baba yada yalnız seyahat edecek olan 18 yaş altı kişiler için ebeveynlerinden talep edilir, ayrı olan çiftlerde vekalete sahip olan ebeveyn için gerekmez.

Seyahat Sigortası

En az 30.000 EUR teminatlı seyahat sigortası vize başvurularında muhakkak talep edilen bir evraktır. Seyahatiniz esnasında başınıza gelebilecek hastalık ya da ölüm gibi durumlarda masraflarınızın karşılanması konusunda garanti olarak verilir. Seyahat sigortanızın kapsamı hakkında poliçeniz üzerine yada sigorta firmasına başvurunuz. Seyahat sigortaları yapıldığı tarihler arasında geçerlidir. Poliçe seyahat esnasında yanınızda bulunması gerekmez, kimse sizden talep etmez, olası bir hastalık yada diğer durumlarda poliçeniz ilgili sigorta firmasına haber vermek sureti ile devreye girer ve masraflarınız ya da teminatlarınız karşılanır.

Dikkat!

Schengen ülkeleri vize başvuru işlemlerinde, tüm Schengen ülkele konsoloslukları, 25 Eylül 2014 tarihi itibarı ile Biyometrik Veri Alımı (Parmak izi ve Dijital Fotoğraf) sistemine geçiş yapacaklardır. Bu sisteme geçiş sonrası, Schengen vizesi başvurularında (başvuru sahibi daha önceden schengen vizesine sahip olmuş dahi olsa), başvuru sahibinin, kendisi için belirlenen randevu saatinde şahsen konsolosluk yada başvuru merkezinde hazır bulunması gerekecek ve Biyometrik Veri Sistemi için parmak izi verecektir.
5 yılda bir alınacak olan bu Biyometrik Veriler, başvuru sahibi adına vize başvuru sisteminde muhafaza edilecek olup, bu 5 yıllık süreç içerisinde, kişinin yapacağı diğer tüm başvurularda tekrar konsolosluk yada başvuru merkezine gelmelerine gerek kalmayacaktır.
Buna göre, parmak izi sisteminin devreye sokulması sürecinde ve sonrasında, konsoloslukların başvuru alım, işlem ve sonuçlandırma sürelerinde yavaşlamalar yada yoğunluklar yaşanabileceği muhtemeldir. Başvurularınız seyahat tarihinden minimum 1 ay öncesinde yapılması başvurunun geç sonuçlanma riskini ortadan kaldıracaktır.