TATİLİNİ TOURİSTİCA İLE PLANLA!

Patara Otelleri Hakkında
Patara Otelleri Hakkında

Antalya’nın doğal güzelliklerini yaşatan Patara yaz aylarında oldukça yoğun bir ilgiyle karşılanıyor olup tüm ziyaretçilerin mutlu ve keyifli ayrıldıkları bir yer. Patara plajı, Kaş - Fethiye karayolu üzerinde olup Kaş merkeze 45 km uzaklıktadır. Türkiye’nin en geniş ve en uzun kumsalıdır. Genişliği 800 metre olup uzunluğu yaklaşık 17 km dir. Patara kumsalı caretta caretta‘ların yumurtlama kumsalı olduğu için Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Patara Antik Kenti’nin olduğu kısım kumsalın en çok ziyaretçi çeken kısmıdır. Her yıl binlerce yabancı ve yerli turist bu bölgeyi ziyaret etmektedir. Patara otelleri ile dilediğiniz tatil seçeneğini kendinize oluşturabilirsiniz.Sığ bir denize sahip olan Patara plajı yüzmek için çok uygun değildir. Plaja girişler ücretli olup bölgede bulunan caretta caretta’ların korumasının sağlanması için akşama doğru kapatılır. Akşam 7’den sonra kapalı olan Patara Plajı’na caretta caretta’lar gece gelerek yumurtalarını bırakır. Bu biyolojik döngü bölgenin kendine has özelliklerinin başında yer alır. Diğer sahillerde olduğu gibi, insanların yan yana olmak zorunda olduğu bir plaj değildir. Bu sebepten daha çok tercih edilir. Patara Plajı’nın çevresinde çok yapılaşma görülmez. Fakat kalınmak istenildiği takdirde yakın yerlerde pansiyon ve motellere rastlanabilir. Yabancı turistlerin de oldukça ilgisini çeken bölge, muhteşem manzaralara ev sahipliği yaptığı için fotoğraf severlerin de uğrak yeri halini almıştır. Patara balayı otelleri sayesinde yeni evli çiftler içinde harika bir balayı tatili yapabilirsiniz.


Bu doğa cenneti güzellikteki yere ulaşım biraz problemli. Elbette buraya gelinen yer, ulaşım planı çizmek açısından önemli. Antalya yöresinden gelinecek ise: kıyı yolu takip edilebilir. Yani: Antalya-Kemer-Finike-Kaş üzerinden. Bu yolun uzunluğu yaklaşık 220 km. Kıyı yolu, bazen viraj, bazen bir kenarı uçurum, bazen iniş, bazen çıkış, yani aslında yolcular için muhteşem doğa güzelliğini izlemek açısından çok güzel, ama sürücü açısından zor bir yol.


Antalya ve yöresinden buraya ulaşmanın diğer bir alternatifi ise iç yolu kullanmak. Yani Antalya-Korkuteli-Söğüt-Fethiye üzerinden buraya ulaşım. Bu yolda 220 km. kadar ama kıyı yoluna nispeten daha rahat bir yolculuk sağlıyor.


Bunun dışında, herhangi bir yerden buraya ulaşmak isteyenler için öncelikle, Fethiye’ye ulaşacak şekilde, yol planının çizilmesi gerek. Fethiye’den buraya ulaşım kolay. Ana yolda ilerlerken; “Gelemiş” yoluna sapıp 5 kilometrelik yolun izlenmesinin ardından Patara’ya ulaşılacak.


Patara’nın Tarihi


Patara’nın tarihi Troya’ya kadar uzanmaktadır. Pınara Lykia birliği içinde üç oy hakkına sahip altı şehirden birisidir. İskender’in ölümünden sonra Bergama Krallığına bağlanmış sonra Roma’nın bir şehri olmuş. Bu dönemde canlanmış olan şehir 141 ve 240 yıllarındaki depremlerde büyük hasar görmüştür.1957 yılındaki depremde de dağdaki kayalar aşağı kaymıştır. Hıristiyanlar için önemli bir merkezdir ve “Noel Baba” denilen Saint Nicholaos Patara’lı dır. St. Paul Roma’ya gitmek için gemiye Patara’dan binmiştir. Erken Hıristiyanlık döneminde Patara Piskoposluk merkezi olmuştur. Patara gözde olduğu için Piskoposu Eudemos olmuş bundan sonra ise şansızlıklar başlamıştır. Kutsak kişiler buraya yüz çevirmiş ve liman kumlarla dolmuştur bundan dolayı da gemiler yanaşamamış Patara’da önemini yitirmiştir. Şehrin akropolü yuvarlak bir kayadadır. Şehrin harabelerindeki zengin mimari kalıntılar şehrin eskiden refah içersinde yaşadığını göstermektedir. Patara girişindeki yolda Likya tipi Roma Devri’ne ait mezar anıtları bulunmaktadır. Girişte üç gözlü Zafer Takı, sular altında kalmış olan üç nefli liman Kilisesi ve Hurmalık Kamamı kalıntıları bulunmaktadır. Patara tiyatrosu tahmini 10.000 kişiliktir.


İndirimli Patara otelleri fırsatlarını takip ederek çok uygun koşullara rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. 5 yıldızlı Patara otelleri ve Herşey dahil Patara otelleri gibi konaklama seçeneklerinden dilediğiniz tesise kolayca ulaşabilirsiniz.


Bonus ile peşin fiyatına 9 taksitli, gecelik kişi başı en ucuz başlangıç fiyatlardır. Sayfada anılan tüm fiyatlar, ilgili üründe kontenjan olması durumunda geçerlidir.
tek yıldızlı otel Yıldız değerlendirmeleri tesiste konaklama yapmış misafirlerin görüşlerini belirtmektedir.

Touristica e-bültene üye olun,
indirim ve fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun!