Phuket (3) - Bangkok (3) Turu (12-18 Mayıs 2018)

Uzakdoğu Turları

Türk Havayolları ile Gidiş Dönüş
6 Gece 7 Gün

1. GÜN

Cumartesi günü öğlen saat 12:00'de İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde buluşma.
İstanbul Atatürk hava limanından Türk hava yolları TK0172 tarifeli seferi ile 14.30 hareket ve 04.00’da Phuket’e varışımızı takiben özel aracımız ile otelimize transfer. Otelimize varış ve serbest zaman.
14.00’da odalarımızı alacağız.
Akşam arzu eden misafirlerimiz extra olarak 18.00’da düzenlenecek olan Açık büfe akşam yemekli Fantasea Show Turu’na katılabilirler..Geceleme otelinizde.
Ekstra Tur: Fantasea Show Turu (80 Euro Kişi Başı)

2. GÜN

Sabah kahvaltısından sonra serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz extra olarak  07.30 hareket ile yapılacak öğle yemekli James Bond Adası ve Kano gezintileri Turuna  katılabilirler. Otantik tekneler ile James Bond Adasına yapacağımız yolculuğumuz esnasında dünyanın en güzel jeolojik yapılarından olan kaya adacıklarını görme fırsatına sahip olacağız. Adaya varışımızı takiben James Bond filminin çevrildiği yerleri görme ve alışveriş yapma imkanını da bulacağız. Dönüş esnasında deniz ürünleri restaurantında öğle yemeği yiyeceğiz. Tur sonrası otelimize dönüş. Geceleme otelinizde.
Ekstra Tur: James Bond Adası ve Kano gezintileri Turu (80 Euro Kişi Başı)

3. GÜN

Sabah kahvaltisindan sonra dileyen misafirlerimiz icin extra 07.30 hareket ile tam günlük öğle yemekli (VIP) Phi Phi Adası Turu  yapılacaktır…Geceleme otelinizde.
Ekstra Tur: Phi Phi Adası Turu (80 Euro Kişi Başı)

4. GÜN

Sabah kahvaltısından sonra Otelden Check-out işlemleri sonrası özel aracımız ile otelden ayrılış…
Phuket havalimanına transfer… 
Tarifeli sefer ile ara uçuşunuz. (Uçuş süresi 1 saat)
Bangkok’a varısımızı takiben , özel aracımız ile yapılacak olan Bangkok panoramik şehir turunda Altın Buddha tapınağı, Uyuyan Buddha tapınağı, çiçek pazarı,Çin mahallesi,parlemento binası,demokrasi anıtı görülecek yerlerden bazılarıdır. Bu turumuz esnasında hem Bangkok’un egzotik güzelliğini hem de Tayland’ı derinden etkileyen Budizmi daha yakından tanıma fırsatımız olacaktır. 
Tur bitimini takiben otelimize transfer. 
Öğleden sonra arzu eden misafirlerimiz extra BANGKOK KANALLAR Turuna katılabilirler. Bu turumuzda Bangkok’un meşhur su kanallarında tekneler ile yapacağınız gezinti unutulmaz anılara sahip olmanızı sağlayacaktır.
Akşam,extra SEA FOOD RESTAURANT ve PATPONG GECE PAZARI TURU. 
'' EGER YÜZÜYORSA BİZDE VARDIR! '' Sloganı ile bizleri karşılayan bu görkemli restoranta vardığımızda,Önce bu 2000 kişilik büyük restoranın MARKET bölümünden seçegimiz deniz mahsulleri ve tropikal meyve, sebzeleri satın alıp,
Masamıza oturduğumuzda, herbiri deniz mahsulleri konusunda uzman görevlilere seçtiğiniz yiyeceklerin nasıl pişirileceği ve servis edileceğini söyluyoruz.Afiyet olsun... Yemeğin ardından dünyaca ünlü tüm markaların taklit ürünlerinin bulunduğu Gece Pazarında alışveriş yapabilirsiniz.Geceleme otelinizde.
Ekstra Tur : Bangkok Kanalları (40 Euro Kişi Başı)
Ekstra Tur: Sea Food Restaurant ve Patpong Gece Pazarı Turu (20 Euro Kişi Başı)

5. GÜN

Sabah kahvaltısından sonra serbest zaman. Arzu edenler 07.30 hareket ile extra CNN Televizyonunun jeneriklerine giren dünyaca ünlü Yüzen Çarşı turuna katılabilirler, Hindistan Cevizi Çiftliği, meşhur Tik ağacı atölyesi ve dar kanalların içinde yerel köylülerin el emeklerinin satıldığı yerlerden alışveriş yapma imkanı bulabilirler.. 
Akşam 18.30 hareket ile extra SİAM NİRAMİT SHOW. Büyük Siam Krallığı döneminden essiz sahneler ve özellikle cennetin anahtarına ulaşmak için yapılan o muhteşem festival görüntüleri ile büyüleneceksiniz...  Geceleme otelinizde.
Ekstra Tur: Yüzen Çarşı Turu (50 Euro Kişi Başı)
Ekstra Tur: Siam Niramit Show Turu (60 Euro Kişi Başı)

6. GÜN

Sabah kahvaltısından sonra serbest zaman.

7. GÜN

Sabah kahvaltısından sonra otelden Check-out işlemlerimizi yapıyoruz.Öğleden sonra serbest zaman.18.30’da Özel aracımız ile Bangkok havalimanına transfer..Türk hava yolları TK069 tarifeli seferi ile 22.40 hareket ve İstanbul Atatürk hava limanina 05.00’de variş ile Turumuzun sonu…

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Seçilen tesislerde oda+kahvaltı bazında konaklama
 • Türk Hava Yolları ile İstanbul/Phuket, Bangkok uçuşları ve Pattaya bağlantı uçuşlar, tüm alan vergileri
 • Tüm gerekli alan-hotel-alan transferleri
 • Phuket Tükçe telefonda asistanlık hizmeti
 • Bangkok Türkçe rehberlik hizmetleri
 • Zorunlu seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Yurt dışı çıkış harcı bedeli
 • Her türlü otel ekstraları ve kişisel harcamalar 
 • Opsiyonel turlar 
 • Müze ve ören yerleri giriş ücretleri 
 • Tüm öğle/akşam yemekleri ve içecekler 
 • Seyahat Sigortası (30.000 Euro Teminatlı) 15 Euro / 65 yaş üzeri 30 Euro (İsteğe Bağlı) (Bagaj kaybından, hasarına, hırsızlıktan (nakit para çalınması dahil değildir), ferdi kaza teminatına kadar birçok ek teminatı barındırmaktadır.)

ÖZEL AVANTAJLI EXTRA TUR PAKETİMİZ :

BANGKOK 
Kanallar gezisi / Yüzen çarsı / SeaFood market&Patpong gece pazarı

PHUKET 
James Bond adasi / Phi Phi adasi / Fantasea Show 

350 Euro yerine , sadece 300 Euro odersiniz..(6 tur toplamıdır.)

ÖNEMLİ NOT:
PROMOSYON TURLARIMIZDA , İPTAL/İADE/DEGİŞİKLİK YAPILMAMAKTADIR.GENEL ŞARTLAR
* Genel Şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.
* Promosyon olarak belirtilmiş olan turlar ve özel dönem turlarında (bayramlar ve tatiller)uçak biletlerinin iptal ve iadesi yoktur. Diğer tüm turlarda hava yolu kuralları geçerli olup, iptal, iade ve değişiklikler hava yolu kuralları dahilindedir.
* Touristica, organize etmiş olduğu tur için yeterli katılımcı olmaması durumunda, turu iptal edebilir. Tur iptali 20 gün öncesinden tüketiciye bildirilir. Bu gibi durumlarda tüketici turunu diğer müsait olan bir tarihe kaydırabilir ya da tur ücretini iade alır. Tazminat talep edemez.* Yurt dışı turlarımızda, seçtiğiniz turun iptal-değişiklik şartlarına göre %35 veya %50 ön ödeme ile rezervasyon alınabilir.
* Touristica, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Uçağın ineceği şehir farklılık gösterebilir. Touristica, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek geziyi satın almıştır. Tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce misafirlerimiz tarafından yazılı teyit edilmesi gerekmektedir. Uçuş saatlerini ve parkurunu teyit etmeyen misafirlerin iç hat bağlantı uçuş ulaşımlarında yaşanan değişikliklerden Touristica sorumlu değildir.
*Tur programında belirtilen tur güzergâhı örnek güzergâh olup tur parkurunda değişiklik olabilir.
*Touristica, gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergâhını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar.
*Şehir tanıtım turları şehre varış saatine göre bir sonraki gün/günler gerçekleştirilebilir.
*Touristica, yıldız kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar.
*Programlarda belirtilen tüm otel isimler V.B. (ve benzeri) olup yıldız kategorisi ve mesafe olarak örnek teşkil etmek için yazılmıştır. Belirtilen isimli otelde konaklama yapılacağı anlamına gelmez.
*Turun iptali durumunda vize ücreti ve sigorta ücretleri iade edilemez.
*Tur programlarında belirtilen ekstra turlar için minimum katılımcı sayıları gerekmektedir. Bu sayılar yerel operatör ya da rehber tarafından düzenlenecek olan turun maliyetlerine göre belirlenmektedir. Gerekli sayılara ulaşılamaması durumunda rehber ekstra turu (ları) iptal etme ve gerçekleştirmeme hakkına acente adına sahiptir.
*Yol üzerinde alternatif turlar gruptan en az 6 kişinin katılımı olduğu takdirde gerçekleşir. Katılmak istemeyen misafirler mola yerinde bekletilir.
*Programlarda belirtilen geziler rehberin insiyatifinde herhangi bir nedenden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir.
* Müze ve ören yerleri girişleri ücreti fiyatlara dâhil değildir.
* Yurt dışı turlarda 3 kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir. Bazı otellerde iki kişilik odalara ilave yatak uygulaması olup, bu ilave yatak genellikle kanepe yada açılır kapanır yatak olarak verilmektedir. Standart bir yatak değildir. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında 1 çocuk ile sınırlıdır (0-2 yaş arası bebekler bu kritere dahil değildir).
*Otellerde alınan kahvaltı standardı Continental kahvaltı olup tereyağı reçel kahve veya çaydan ibarettir. Grup kahvaltıları otellerde ayrı salonlarda alınıp münferit yolcu kahvaltılarından farklıdır.
*Tur kalkışı öncesi misafirlerimiz operasyonumuz tarafından bilgilendirme formu vasıtası ile turun tüm detaylarını (Konaklama Otelleri / Uçuş Saatleri / Bağlantılar /Rehber Bilgisi vb.) katılımcıya bildirir. Bilgilendirme formları kendisine yollanan katılımcı tarafından imzalanarak geri gönderilmelidir. Geri gönderilmediği durumlarda katılımcı bilgilendirilmiş sayılır ve bu sebepten dolayı yaşanacak sıkıntılardan Touristica sorumlu tutulamayacaktır.

VİZE
*Yurt dışı gezilerine katılabilmek için en az 6 ay geçerli pasaport ve (gerekli ülkelerde)ilgili ülke vizesi gerekmektedir. Tüketicinin vize başvuru işlemlerinde, Touristica, aracı ve yardımcı bir kurum olarak tüketiciye bu konuda ilgili kurumlar üzerinden hizmet almasına yardımcı olur. Bu hizmeti sağlayabilmesi için, tüketicinin başvuru için gereken tüm belge ve talepleri eksiksiz yerine getirmek zorundadır. Vize alınamaması durumunda, Touristica, konsolosluk ve tüketici arasında aracı bir kurum ve tüketicinin vize hizmeti alma konusunda sadece yol gösterici olduğundan sorumlu tutulamaz. Buna bağlı olarak turun iptali ya da vizenin olumlu sonuçlanmaması durumunda, vize ve sigorta ücreti konsolosluk tarafından iade edilmez.
*T.C. yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilemeyebilirler ve/veya Türkiye'den hava yolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilemeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. Yeşil pasaportlu misafirlerimizin pasaport geçerlilik tarihi en az 6 aylık olmak zorundadır. Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

UÇUŞ DETAYLARI

Türk Hava Yolları (İST) TK0172 14:30 Varış: 04:00 Phuket
Türk Hava Yolları (BANGKOK) TK069 22:40 Varış: 05:00 (İST)

ÜLKE DETAYLARI

Alan:1.569 km²
Nüfus:8.000.000
Para Birimi:Baht
Telefon Kodu:+66 2
Zaman Dilimi:GMT +7
Konuşulan Dil:Tayca
Web Sitesi:http://www.bangkoktourist.com

Chao Phraya Nehri (Mae Nam Chao Phraya)'nin bulunduğu düzlükte, Tayland Körfezi yakınlarında yer alan Bangkok, Tayland'ın başkentidir. Ülkenin en kalabalık kenti olan Bangkok, ekonomi, politika, kültür, ticaret, eğitim ve ulaşım merkezidir. Güney Asya'nın kalbinde yükselen Bangkok, yine Güney Asya'nın en önemli ekonomi ve finans merkezidir.

Gezilebilecek Yerler

Sahip olduğu çok sayıda kültürel mekan Bangkok'u dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri yapmaktadır. Batıya ayak uydurmuş bu modern kent, gösterişli ve heybetli bir görünüme sahiptir. Çok sayıda tapınak, Buddha heykelleri ve Kraliyet yapıları kentin eski ve özgün yönünü ortaya koymaktadır.Th Ratchawithi'de yer alan Abhisek Dusit Throne Hall (Abhisek Dusit That Salonu), Avrupa'yı ziyaret eden ilk Tayland Kralı Chulalongkorn tarafından inşa edilmiştir. Kraliyet binası olan bu yapı batı tarzından etkilenmiş bir Tayland mimarisi örneğidir.Ko Ratanakosi'de bulunan Emerald Buddha Tapınağı, 66 cm yüksekliğindeki Emerald Buddha figürünü barındıran mimari bir harikadır. Budizm tarzıyla dikkat çeken bu tapınak, insanı hipnotize eden bir görünüme sahiptir.Ko Ratanakosin'de yer alan Wat Mahatat, Güney Asya'nın Budizm eğitimi verilen en önemli merkezidir. Bu tapınak ziyaretçi ve keşişlerle doludur.Eski Tarihi Kent (Meuang Boran), muhteşem bir mimari alandır. Kentin klasik eski binaları burada muhafaza edilirken, yine Bangkok'un gökdelenleri bu açık hava müzesinde tüm ihtişamıyla durmaktadır. Ketin en önemli turistik değerleri burada yer alır.Silom'da bulunan Lumphini Parkı, kentin en büyük yeşil alanıdır. Bu park kentin gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak için ideal yerlerden biridir.

Kültür ve Eğlence

Bangkok, ülkenin kültür başkentidir. Kentte çok sayıda tiyatro, kültür merkezi, sanat galerisi bulunmakla beraber festivaller ve diğer kültürel etkinlikler sosyal yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Özellikle kentte yer alan yüzlerce Budist tapınak, Bangkok'un kültürel kimliğini yansıtır. Bangkok'un kültürünü ortaya koyan diğer unsurlardan biri de gece yaşamıdır. Kenti uyurken görmeniz mümkün değil.Ko Rattanakosin'de yer alan Tayland Ulusal Galerisi, Tayland sanatının en önemli merkezlerinden biridir.Bangkok'da birkaç tane önemli sahne sanatları merkezi bulunur. Kente özgü Likay, Khon ve Lakon Nai klasik dans ve tiyatro tarzları bu mekanlarda sahnelenir.Chalermkrung Kraliyet Tiyatrosu (Sala Chaloem Krung), kış mevsimi boyunca Khon geleneksel Tayland dansının en güzel örneklerine ev sahipliği yapar. Yıl boyunca, diğer çeşitli sahne sanatları burada sahneye konur. Ptravadi Tiyatrosu ve Bangkok Ulusal Tiyatrosu da kentin diğer tiyatro mekanlarındandır.Tayland Kültür Merkezi, geleneksel şovların ve çeşitli kültürel performansların icra edildiği sahne sanatları merkezlerindendir.Bangkok, yıl boyunca kutlamalar ve festivallerle meşguldür. Bangkok Songkran Festivali (12-14 Nisan), geleneksel Tayland Yeni Yılı'dır. Kral'ın Doğum Günü Kutlamaları (5 Aralık), Kral Bhumibol Adulyadej'i anma günüdür. Anma günü boyunca sürüp giden kutlamalarda, ülkenin her tarafında binalar süslenir ve Büyük Saray (the Grand Palace)'ın bulunduğu alan saygıdeğer Kral için aydınlatılır.Bangkok, çok sayıda spor aktivitesi için elverişli bir kenttir. Tenis, jimnastik, yoga, boks, yüzme ve golf başlıca spor aktivitelerindendir. Meuang Boran, uzun ve rahat bisiklet yollarıyla ön plana çıkar. Burası aynı zamanda piknik yapmaya elverişli geniş yeşil alanlarla doludur.Bangkok, gece hayatının en iyi yaşandığı dünya kentlerinden biridir. Gece kulüpleri, diskolar, barlar ve diğer eğlence mekanları her türlü tercihe cevap verebilecek niteliktedir. Khao San Yolu ve Kraliyet Kenti Sokağı (Royal City Avenue), kentin en önemli gece eğlencesi yerleridir. 

Yeme İçme

Dünyadaki tüm mutfaklardan tatmak istiyorsanız Bangkok'u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kentin her noktasında bir restoran ya da bir sokak satıcısıyla karşılaşırsınız. Ağzının tadını bilen herkes, her şeyden tatma imkanına sahiptir. Kentte her kategoriden her tadın sunulduğu restoranlar bulunmaktadır.Bang Lamphu (Hint, Yahudi, özellikle Çin ve Tayland lezzetleri), Phahurat (Hint), Silom Yolu (Tayland, deniz ürünleri, suşi), Siam Meydanı (Avrupa mutfağı), Soi Lang Suan (Asya, Avrupa, Tayland) ve Sukhumvit Yolu (kozmopolit) kentin en önemli yiyecek caddeleridir. 

Alışveriş

Mutfak kültürünün yanı sıra Bangkok, alışveriş kültürüyle de övünen bir kenttir. Başkent, sunmuş olduğu geniş alışveriş olanaklarıyla oldukça zengin bir alışveriş dünyasına sahiptir. Cadde pazarları, lüks alışveriş merkezleri, moda butikler, mağazalar ve geçici pazarlar sınırsız alternatifler sunmaktadır.Lat Phrao'da yer alan Chatuchak Hafta Sonu Pazarı, ülkenin en büyük alışveriş pazarıdır. Dünyadaki alışveriş pazarlarının en güzel örneklerinden olan bu pazarda her şeyi bulabileceksiniz. Ev eşyaları, elbiseler, Tayland el sanatları, yiyecekler, hayvanlar, aksesuarlar ve daha ne isterseniz bu pazarda satılmaktadır.Siam Paragon ve CentralWorld (Dünya Merkezi) alışveriş merkezleri, Güney Asya'nın en büyük ve en zengin iki alışveriş merkezidir. Siam Meydanı, kentin en önemli alışveriş yerlerindendir.Bu meydanın alışveriş dünyasının kalbi olduğunu söylemek yanlış olmaz
Aramayı Değiştir
3* veya 4* Oteller - İki Kişilik Oda
Oda Kahvaltı
Toplam Fiyat
1.598 EUR
8134 TL
5* Oteller - İki Kişilik Oda
Oda Kahvaltı
Toplam Fiyat
2.398 EUR
12206 TL

3* Oteller
4* Oteller
5* Oteller
Phuket (3) - Bangkok (3) Turu (12-18 Mayıs 2018)
Phuket - Bangkok
6 Gece 7 Gün

Tayland - Vize Bilgileri

Turistik Vize - TC Vatandaşı

T.C. vatandaşlarına vize uygulaması yoktur. Seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli pasaport yeterlidir.

Pasaport Uyarısı;
* Yurt dışı gezilerine katılabilmek için 10 yıldan eski olmayan, seyahatin bitişi itibariyle en az 6 ay geçerli pasaport ve (gerekli ülkelerde) ilgili ülke vizesi gerekmektedir. Tüketicinin vize başvuru işlemlerinde, Touristica, aracı ve yardımcı bir kurum olarak tüketiciye bu konuda ilgili kurumlar üzerinden hizmet almasına yardımcı olur. Bu hizmeti sağlayabilmesi için, tüketicinin başvuru için gereken tüm belge ve talepleri eksiksiz yerine getirmek zorundadır. Vize alınamaması durumunda, Touristica, konsolosluk ve tüketici arasında aracı bir kurum ve tüketicinin vize hizmeti alma konusunda sadece yol gösterici olduğundan sorumlu tutulamaz. Buna bağlı olarak turun iptali ya da vizenin olumlu sonuçlanmaması durumunda, vize ve sigorta ücreti konsolosluk tarafından iade edilmez.
* T.C. yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. Yeşil pasaportlu misafirlerimizin pasaport geçerlilik tarihi seyahatin bitişi itibariyle en az 6 aylık olmak zorundadır. Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

Tayland - Ülke Bilgileri

Genel Bilgiler

Tayland, her türlü ziyaretçinin, aradığı her şeyi bulabileceği bir ülkedir. İnsanın nefesini kesen doğal alanları, şaşırtıcı ve heybetli tapınaklar, Andaman Denizi’ndeki yemyeşil adalar, kuzeydeki kabile köyleri, güneyindeki balıkçı köyleri, nehirler, kaplıcalar, yağmur ormanları,her yıl milyonları bulan turistin ağırlandığı güney sahillerindeki mükemmel plajlar, oldukça renkli bir kültürel yaşam, alışılmamış tarihi abideler... Her yönüyle özgün olmayı başarabilmiş ender ülkelerden birini ziyaret etmek, herkesin rüyası olsa gerek. Renkli eğlence kültürü, görkemli gökdelenleri, 400’ü bulan tapınağı, Chao Phraya Nehri ve çok sayıda gizemli eserin varlığı, başkent Bangkok’u dünya başkentlerinden biri yapan nedenlerden sadece birkaçı.

Chao Phraya Nehri (Mae Nam Chao Phraya)’nin bulunduğu düzlükte,Tayland Körfezi yakınlarında yer alan Bangkok, Tayland’ın başkentidir. Ülkeninen kalabalık kenti olan Bangkok, ekonomi, politika, kültür, ticaret, eğitim ve ulaşım merkezidir. Güney Asya’nın kalbinde yükselen Bangkok, yine Güney Asya’nın en önemli ekonomi ve finans merkezidir. 

Para Birimi
Baht 

Dil
Tay Dili

Uçuş Süresi
Aktarmasız uçuş süresi 9 saat 30 dk.'dır. Aktarmalı olarak 13 - 15 saat arasında sürmektedir. 

Saat Farkı
4 saat ileri

İklim
Tropikal iklim kuşağındadır. Sıcak ve nemli Muson iklimi hakimdir. Bangkok’a yıllık ortalama sıcaklık 25-30 0C kadardır. Sıcaklık derecelerinde çok büyük farklılıklar olmasa da ülkede 3 iklim yaşanır. Yağmurlu sezon (Sıcak ve ıslak) Haziran ayında başlar Ekim’e kadar sürer. Kuru sezon (Sıcak ve kuru) Kasım ile Şubat arasındadır. Mart ayından Mayıs’a kadar tam bir sıcak iklim hakimdir (Sıcak ve nemli). Aşırı soğutan klimalı ortamları ve kuzey bölgelerdeki yüksek rakımlı yerleşim yerlerinin dışında kısa kollu giysiler ile her mevsimi geçirebilirsiniz. Yağmurlu sezonda şemsiye veya yağmurluk bulundurmak şarttır. En kötü ihtimalle yağmur başladığında hemen ortaya çıkan şemsiyecilerden alınacak şemsiye problemi çözebilir.

Giyim
İnce yazlık kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Bazı lüks restoranlar için ceket, kravat gerekebilir. Kutsal yerleri gezerken biraz daha kapalı ve sade giysiler öneririz. (Şort, etek yerine pantolon,t-shirt yerine uzun kollu gömlek v.b.)

Bankalar
Hafta içi her gün 08:30-15:30.

Dükkanlar 
Büyük mağazalar 10:00-19:00.

Müzeler
09:00-15:30 

KDV
% 10 oranında vergi uygulanır. Ancak vergi iadesi yoktur.

Bahşiş 
Bahşiş miktarı size bağlıdır. İsteğinize göre % 5 -10 bahşiş bırakabilirsiniz.