TATİLİNİ TOURİSTİCA İLE PLANLA!

Çankırı Otelleri Hakkında
Çankırı Otelleri Hakkında

İç Anadolu bölgesinde yer alan şehir toplamda 10 adet ilçeye ve 183.550 kişilik bir nüfusa sahiptir. Tarihi olarak adından söz ettiren şehir birçok uygarlığa ev sahpliği yapmıştır. Çankırı sırasıyla Hitit, Frig, Kimmer, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişment, Candaroğlu ve Osmanlı dönemlerini yaşamıştır. Bizans döneminde Germanikopolis ve Gangra, daha sonraları Kengri olarak adlandırılan il, Cumhuriyet Dönemi’nde Çankırı adını almıştır.


Yılın yarısında karlarla kaplı yüce dağları, topraklarının üçte birini kaplayan ormanları, kamp, karavan, yaya ve atlı yürüyüş, bisiklet, fotoğrafçılık ve avcılık gibi pek çok turizm çeşidine elverişli yaylaları, zengin termal kaynakları ve içmeleri ile doğayla baş başa kalmak ve şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için idealdir.


Çankırı’da Gezilecek Ve Görülecek Yerler


Çankırı Fosil Müzesi: Anadolu’da yaşamış olan medeniyetlere ait eserlerin sergilendiği müze 1972 yılında açılmıştır. Tarihe ilgi duyanların Çankırı’da mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.


Çankırı Kalesi: Şehre hakim bir tepede yer alan Çankırı Kalesi, Hititler tarafından yapılmıştır ve yapımında moloz taş ile tuğla kullanılmıştır. Yapılan çevre düzenlemesi ile günümüzde gözde mesire yerlerinden biri olmuştur.


Buğday Pazarı Medresesi: 1700’lü yılların sonlarında yapılan ve günümüzde el sanatları eserlerinin sergilendiği bir yer olan Buğday Pazarı Medresesi aynı zamanda hediyelik eşyaların satıldığı, turistlik açıdan ilgi gören bir yerdir.


Çankırı Evleri: Çankırı Evleri, Türk ev mimarisinin en önemli örneklerinden biridir. Toplamda 108 adet evin bulunduğu yerde evlerin her biri yüzyılı aşkın sürelik bir geçmişe sahiptir. Koruma altına alınan bu evler genellikle iki katlıdır. Çankırı’da gezilecek yerler listenizde mutlaka Çankırı Evleri de bulunmalıdır.


Çankırı’da Yapılacak Aktiviteler


- Çankırı’da kamp yapabilir, doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.


- Buğday Pazarı Medresesi’ne giderek birbirinden güzel el sanatları ürünlerini ya da diğer hediyelik eşyaları satın alabilirsiniz.


- Fotoğrafçılık için birçok güzel kare yakalayabileceğiniz Çankırı’da fotoğraf çekimine çıkabilirsiniz.


- Termal kaynaklara sahip bölgelerde termal turizmin keyfini çıkartabilirsiniz.


- Çankırı’da keyifli bir bisiklet yolculuğuna çıkabilirsiniz.


- Tarihi yerleri gezebilir, müzeleri ziyaret edebilirsiniz.


Çankırı’da Ne Yenir?


Çankırı mutfağında genellikle buğday ve buğday ürünleri hakimdir. Tarhana, keşkek, bulgur, yarma gibi yiyecekler yerel halk tarafından kendi üretilerek sıklıkla tüketilen yiyeceklerdir. Hamurdan bükme, cızlama, gözleme, mantı, tatar böreği, çullama gibi hamur işi yiyecekler Çankırı’da oldukça meşhurdur.


Çankırı’ya Ne Zaman Gidilir?


Çankırı’da kışlar yağışlı, yazlar ise oldukça sıcak ve kurak geçer. Yılın her dönemi gidebileceğiniz Çankırı’ya bahar ve yaz aylarında giderseniz açık havanın tadını daha iyi çıkartabilirsiniz. Çankırı otelleri aracılığı ile şehrin dilediğiniz yerinde konaklama imkanı bulabilir, indirimli Çankırı otelleri sayesinde çok cazip fiyatlara rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Bonus ile peşin fiyatına 9 taksitli, gecelik kişi başı en ucuz başlangıç fiyatlardır. Sayfada anılan tüm fiyatlar, ilgili üründe kontenjan olması durumunda geçerlidir.
tek yıldızlı otel Yıldız değerlendirmeleri tesiste konaklama yapmış misafirlerin görüşlerini belirtmektedir.

Touristica e-bültene üye olun,
indirim ve fırsatlardan ilk sizin haberiniz olsun!