Ankara'dan Uçaklı Karadeniz Turu Çarşamba-Pazar

Karadeniz Turları

Anadolu Jet ile Gidiş Dönüş
4 Gece 5 Gün

1. GÜN

Çarşamba

Sabah 06:00 Esenboğa Havalimanı'nda Anadolu Jet kontuarında biniş işlemleri sonrası Anadolu Jet Havayolları'nın 08:10 Trabzon uçağıyla yaklaşık bir saatlik yolculuğun ardından Trabzon Havalimanına iniyoruz. Burada bizleri bekleyen aracımıza binerek Ulu Önder Atatürk’ün Trabzon’u ziyaretleri esnasında kullandığı ve sonrasında halk tarafından satın alınıp kendilerine hediye edilen köşkü gezeceğiz. Atatürk Köşkü; Mustafa Kemal’in vasiyetinin bir bölümünü yazdığı yer olarak önemini korumaktadır. Ardından Trabzon’a gelen Komenos ailesi tarafından 1248-1263 yılları arasında kilise olarak yaptırılan, sonrasında cami ve savaş döneminde hastane olarak kullanılan Ayasofya Müzesini geziyoruz. Trabzon’un meşhur Telkarilerinden aldıktan ve Kazaziye sanatının inceliklerini gördükten sonra Altındere Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 1500 yıl önce iki keşişin kurduğu düşünülen Sümela Manastırı’na ulaşıyoruz. Altındere vadisine hâkim Karadağ’ın eteklerinde sarp kayalık üzerine kurulmuş olan manastırda ana kaya kilisesi, şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ve kutsal ayazma bölümlerini gezerek (Sümela manastırının restorasyon çalışmaları nedeniyle gezilemeyecek olması durumunda rehber anlatımları manastır girişinde yapılır.) Uzungöl Taşkıran'da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
 
Konaklama: Golden İnn Otel /  Taşkıran Uzungöl 
Günün restoranı ve lezzeti: Akçaabat Nihat Usta, Akçaabat köftesi, piyaz, Laz böreği (Ekstra) 
Alışveriş noktaları: Saray Gümüş Kazaziye ve Telkari

2. GÜN

Perşembe

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Uzungöl'ün dinlendirici doğası eşliğinde vereceğimiz serbest zamanın ardından minibüslerimize binerek Lustra ve Karaster yaylasına ulaşıyoruz. 2000 metrede aynı zamanda Uzungöl yamaç paraşüt sporunun yapıldığı bu noktada Karadeniz yayla hayatı hakkında bilgilerimizi alıp inceleme ve doğa yürüyüşlerimiz esnasında yöresel yayla evlerini görüyor acentemizin ikramı sıcak sütlerimizi içiyoruz. Daha sonra minibüslerimiz ile tekrar Uzungöl’e ulaşıyoruz. Burada aracımıza binerek Karadeniz’in başlıca geçim kaynağı olan çay bahçeleri arasında yer alan çay fabrikasını geziyoruz. Bölgenin kalite belgeli ve kooperatif işletmesinde bulunan fabrikamızda yeşil yaprak çayın soframıza gelene kadar nasıl siyah ve kuru halini aldığını mühendislerden öğreneceğiz. Kalitesine göre farklı sınıflandırılan çaylardan alma imkânı da bulacağımız fabrika gezimiz sonrası bölgenin önemli el sanatlarından olan Rize bezleri alışverişlerimiz sonrasında Çamlıhemşin ilçesini görerek 1350 metrede bulunan ladin ve kayın ağaçları ile kaplanmış Ayder'e ulaşıyoruz. Gelintülü şelalesi ve kalegon gezileri sonrası küçük hediyelik dükkanlarında alışveriş ve doğa yürüyüşleri için vereceğimiz serbest zaman sonrasında Hopa'da bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği,konaklama otelimizde.
Konaklama: Paluri Otel / Hopa
Günün Restoranı ve lezzeti: İnan Kardeşler restorant, Alabalık saç kavurma, kuymak (Ekstra)
Alışveriş noktası: Zaimoğlu Rize Bezleri, Yöresel dokumalar, Sürmene çay fabrikası.

3. GÜN

Cuma
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Artvin’in Borçka ilçesine ulaşıyoruz. Burada dileyen misafirlerimiz ile minibüslerimize binerek deniz seviyesinden 1430 metre yükseklikte bulunan çevresi yağmur ormanlarına benzeyen bir eko sisteme sahip olan Karagöl’e ulaşıyoruz ( ekstra 50 TL ). Karagöl'ün etrafında yapacağımız yürüyüş esnasında isteyen misafirlerimiz sandal ile göl üzerinde keyifli bir gezi yapabilir. Karagöl’ün huzur veren doğa güzelliklerini tanıdıktan sonra Sarp sınır kapısına ulaşıyoruz. Sadece nüfus cüzdanları ile gümrük kapısından geçerek Karadeniz’in Gürcistan sınırlarındaki gezilerimize başlıyoruz. İlk olarak Batum yolu üzerinde bulunan tarihi Gönye Kalesi ve kale içerisinde bulunan antik harabeleri ziyaret ediyoruz. Ardından Batum’a varıyor ve Ayvazowski, Garapetyan, Gabaşhvili gibi ünlü Pre-sovyet dönemi ve yaşayan ressamların eserlerinin sergilendiği Sanat Müzesi gezisi, Çarlık hâkimiyeti döneminden kalma tarihi Katedral ve Batum Şehir Parkı'nı geziyoruz. Ardından şehir turunda 19.yy. da yapılmış olan Orta Cami, Aziz Nikolas Kilisesi, Piazza meydanı, Avrupa Meydanı ve Medea Heykeli ile Poseidon heykeli göreceğimiz yerler arasında.Gün içerisindeki gezilerimizi tamamladıktan Batum'da bulunan otelimize ulaşıyoruz.Konaklama otelimizde.Akşam dileyen misafirlerimiz ile yemekli Gürcü gecesi eğlencesine gidiyoruz ( ekstra )
Konaklama: Sputnik Otel vb./ Batum - Gürcistan

Günün Restoranı ve Menüsü: Gürcü Peyniri(sulguni), cevizli patlıcan,gürcü mantısı(hinkali), peynirli pide(hacapuri), patetesli et, gürcü mantarı ve gürcü şarabı (Ekstra)


Gürcistan geçişleri için önemli bilgiler;

Gürcistan’a geçişler, Türk vatandaşlarına uygulanan pasaport muafiyeti sayesinde sadece TC Kimlikleri ile yapılmaktadır. Ehliyet ve diğer kimlik kartları ile geçiş yapılamaz.

Nüfus cüzdanları yıpranmamış olmalı ve soğuk damganın mutlaka görünür olması gerekmektedir. Gürcü gümrük görevlileri kimlik yıpranması konusunda son derece titiz davranmaktadır. Kimliğinizdeki fotoğrafınızın eski olması, pvc’sinin kalkmış olması, kenarlardaki/köşelerdeki yıpranmalar veya kenarlardan pvc’yi kesmiş olmanızdan dolayı geçiş yapamazsınız. 10 yıldan eski kimliklere de geçiş izni verilmemektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı bizim tavsiyemiz, tur tarihine kadar yeni çipli kimlik kartlarınızı almanız olacaktır. Ayrıca eğer varsa, geçerli pasaportunuzu da yedek bir önlem olarak yanınızda bulundurabilirsiniz.

Gürcistan geçişleri için 18 yaş altı misafirlerimizin Anne ve Babasının yanında olması gerekmektedir. Anne ve Baba ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin Gürcistan’a geçişleri için Noter den onaylı Muvafakatname almaları gerekmektedir.

Gürcistan gümrüğünden ülkeye her türlü ilaç sokulması yasaklanmıştır.
 

4. GÜN

Cumartesi

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Sarp sınır kapısından tekrar ülkemize giriş yapıyor ardından Rize bezleri tanıtımı ile yöresel lezzetler alışverişi sonrası İyidere ilçesinde Karadeniz'in başlıca geçim kaynaklarından olan çay fabrikasına gidiyoruz.Bölgenin kalite belgeli ve kooperatif işletmesinde bulunan fabrikamızda yeşil yaprak çayın soframıza gelene kadar nasıl siyah ve kuru halini aldığını mühendislerden öğreneceğiz. Kalitesine göre farklı sınıflandırılan çaylardan alma imkânı da bulacağımız fabrika gezimiz sonrası Şimşirli köyü doğal maden suları kaynağını görüp İkizdere ilçesine ulaşıyoruz.İlçe merkezinde vereceğimiz serbest zaman ardından Karadeniz turu dahilinde çıkabileceğimiz en yüksek nokta olan 2640 metre ile Ovit dağı yaylasına ulaşıyor olacağız.Otobüsümüzden inip yapacağımız kısa bir yolculuk ile Temmuz ayına kadar karların erimediği Ovit gölünü gördükten ve göl çevresinde doğa yürüyüşümüz gerçekleştirdikten sonra İyidere'de  bulunan otelimize ulaşıyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama: 
Ramada Plaza Otel /  Rize

5. GÜN

Pazar
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Vakfıkebir,Görele ilçeleri üzerinden Giresun'a varıyoruz.Deniz seviyesinden 1750 metre yükseklikte bulunan meşhur Kümbet yaylasına ulaşıyoruz.Giresun'un en meşhur bu yaylasında doğa yürüyüşlerimiz ile birlikte barbekü olarak alacağımız öğle yemeği sonrasında 135 yıl önce dönemin Sivas valisi Halil Rıfat Paşa'nın köylülere hitaben gidemediğiniz yer sizin değildir sözleri ile halk tarafından el ile oyularak yapılan tünelden geçerek Kuzalan tabiat parkına ulaşıyoruz.Milli park içerisinde bulunan Kuzalan şelalesini görüyor birbirinden güzel anıları fotoğrafladıktan sonra Giresun'da fındık alışverişlerimizi yapıyor ardından Ordu-Giresun havalimanına ulaşıyoruz. Anadolu Jet havayollarının 21:40 uçağı ile Ankara'ya hareket ediyor bir sonraki Touristica turumuzda buluşmak üzere veda ediyoruz.

Günün Restoranı ve lezzeti: Kümbet yaylası barbekü (Ekstra).


FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

3 gece yarım pansiyon otel konaklaması(3 Akşam Yemeği 3 Sabah Kahvaltısı)
1 gece Batum'da oda kahvaltı konaklama
Anadolu Jet Hava Yolları ile gidiş dönüş uçak bileti 
Profesyonel Rehberler Eşliğinde Tüm Çevre Gezileri 
Son model Mercedes marka araçlar ile ulaşım 
Touristica otobüs içi ikram ve hizmetleri 
Tursab zorunlu seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

Öğlen yemekleri 
Yemeklerde alınacak içecekler 
Müze Kart
Yurt dışı çıkış harcı ( 15 TL )
Programda Ekstra Olarak belirtilen Gezi ve Eğlenceler 
Aramayı Değiştir
26-30 Haziran - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
Toplam Fiyat
4.797,32 TL
3.597,99 TL
03-07 Temmuz - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
Toplam Fiyat
4.796,00 TL
3.597,00 TL
10-14 Temmuz - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
Toplam Fiyat
4.797,32 TL
3.597,99 TL
17-21 Temmuz - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
Toplam Fiyat
4.797,32 TL
3.597,99 TL
24-28 Temmuz - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
Toplam Fiyat
4.797,32 TL
3.597,99 TL
31 Temmuz - 04 Ağustos - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
Toplam Fiyat
4.797,32 TL
3.597,99 TL
7-11 Ağustos - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
Toplam Fiyat
4.797,32 TL
3.597,99 TL
21-25 Agustos - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
Toplam Fiyat
4.797,32 TL
3.597,99 TL
28 Agustos - 01 Eylül - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
Toplam Fiyat
4.797,32 TL
3.597,99 TL
4-8 Eylül - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
Toplam Fiyat
4.797,32 TL
3.597,99 TL

Genel Şartlar

TUR PROGRAMINA DAHİL OLAN HİZMETLER
3 gece yarım pansiyon otel konaklaması(3 Akşam Yemeği 3 Sabah Kahvaltısı)
1 gece Batum'da oda kahvaltı konaklama
Anadolu Jet Hava Yolları ile gidiş dönüş uçak bileti 
Profesyonel Rehberler Eşliğinde Tüm Çevre Gezileri 
Son model Mercedes marka araçlar ile ulaşım 
Touristica otobüs içi ikram ve hizmetleri 
Tursab zorunlu seyahat sigortası
TUR PROGRAMINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
Öğlen yemekleri 
Yemeklerde alınacak içecekler 
Müze kart 
Yurt dışı çıkış harcı ( 15 TL )
Programda Ekstra Olarak belirtilen Gezi ve Eğlenceler 


GENEL ŞARTLAR

Gezi süresi 4 gece 5 gün olup otel konaklaması aynıdır. Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile program seyrinde değişiklik yapabilir. 0-2 yaş çocuklara otobüste koltuk ve otel konaklamasında yatak verilmez. Turlarımız otobüs, otel, tur programı ve rehberlik hizmetleriyle bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez. Kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri vb. haklar geri iade edilmez. Rezervasyon esnasında otobüs koltuk numarası verilmez.Haftalık turlarımızda otobus içerisinde rotasyon uygulanır.Yeterli sayıya ulaşılamadığı takdirde tur hareket tarihinden 20 gün öncesine kadar Touristica seyahat acentesi turu iptal etme hakkına sahiptir. İptal durumunda Touristica misafirlerine bizzat haber vermek ile yükümlüdür. Konaklama bölgelerinde ve otellerinde yoğunluğa bağlı olarak değişiklik yapılabilir. Hava muhalefeti nedeniyle ya da rehberinizin vermiş olduğu saatlere uyulmaması durumunda tur programında yazıldığı halde gezilemeyen yerlerden Touristica sorumluluğu yoktur.
En son sirkü bir öncekini geçersiz kılar.01.03.2019
Ankara'dan Uçaklı Karadeniz Turu Çarşamba-Pazar
Tam gün Batum turu -Trabzon-Ayasofya-Uzungöl-Ayder-Borçka-Karagöl-Elevit-Sümela Manastırı-Giresun
4 Gece 5 Gün