Büyük Fas ve Sahra Çölü Turu Air Arabia Hava Yolları ile 8 Gece
Kuzey Afrika Turları
Programda Belirtilen Akşam Yemekleri Dahil

8 Gece / 11 Gün
2 Kişilik Odada Kişi Başı
20 - 28 Eylül 2024
Airarabia Hava Yolları ile Gidiş Dönüş

799 EUR
28.031 TL
'den başlayan
 • AirArabia Hava Yolları tarifeli seferi ile İstanbul (SAW) – Tanca (TNG) – İstanbul (SAW) parkurlarında ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Havalimanı vergileri
 • 4* otellerde yarım pansiyon (kahvaltı ve akşam yemeği dâhil) konaklamalar
 • Panoramik Marakeş, Tanca, Fes ve Kazablanka, Ouarzazate ve Efroud şehir turları
 • Havalimanı-otel-havalimanı transferleri
 • Türkçe profesyonel rehberlik hizmetleri
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Covid-19 Sağlık Sigortası
 • Rehber ve şoför bahşişleri
 • Yurt dışı çıkış harcı bedeli
 • Her türlü otel ekstraları ve kişisel harcamalar
 • Ekstra turlar
 • Öğle yemekleri
 • Fiyata dahil olduğu belirtilmeyen müze ve ören yerleri giriş ücretleri
 • Fiyata dahil olduğu belirtilmeyen her türlü hizmet ve servis

1. GÜN

Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali AirArabia Hava Yolları kontuarı önünde siz değerli misafirlerimiz ile saat 22:15’de buluşuyoruz. Check-in ve bagaj işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz.

2. GÜN

AirArabia Hava Yolları 3O 436 sayılı tarifeli seferi ile saat 01:15’de Tanca’ya uçuş. Yerel saat ile 03:00’da varış. Varışımızın ardından alanda bizleri bekleyen özel aracımız ile birlikte Kazablanka’ya transfer oluyoruz. Varışımızın ardından panoramik Kazablanka şehir turu gerçekleştirmek üzere hareket ediyoruz. Düzenli koloniyal ana caddeleri ile Afrika’nın en büyük kentlerinden Beyaz Şehir Casablanca’yı Birleşmiş Milletler Meydanı ve V. Muhammed Bulvarı panoramik turu ile başlıyoruz. Ardından meşhur Hassan Camii’ni göreceğiz. 200 metreyi bulan dev minaresi ile Atlas Okyanusu üzerine inşa edilmiş anıtsal yapıyı fotoğraflayacak, Atlas Okyanusu sahilinde yer alan Corniche (Korniş) kordon boyunda gezeceğiz. Turumuzun ardından otele transfer oluyoruz ve dinlenme için serbest zaman veriyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

3. GÜN

Güne otelde alacağımız kahvaltı ile başlıyoruz ve ardından otelden çıkış işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Başkent Rabat Turuna katılabilirler. Buregreg nehrinin okyanusa dökülen geniş deltasında, Afrika kıtasından Endülüs İspanya’sına yapılan seferler için bir askeri üs olarak kurulan Rabat, bir dönem korsanların hüküm sürdüğü bir kaleye dönüşmüştür. Fransız koloni döneminde tekrar başkent ilan edilmiş döneminin en modern binaları ile süslenmiştir. Başkent olma özelliğinin yanı sıra koloniyal mimarisi ve Udaya kalesi ile Fas Sultanlığını ziyaret edenlerin önemli duraklarından birisidir. Turumuza bakanlıklar vb. önemli art deko binalarla süslü Muhammed V caddesinden geçerek, V. Muhammed’in anıt mezarı ve Hassan kulesi ile Endülüs camii kalıntılarını gezeceğiz. Günün en keyifli anlarından biri, şüphesiz Udaya kalesinin daracık sokaklarından geçerek ulaşacağımız Moresk Kahvede vereceğimiz nane çayı molası ile turumuz sona eriyor. Turumuzun ardından Marakeş’e doğru yola çıkıyoruz. Varışımız ile birlikte otele transfer. Akşam ise arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Akşam Yemekli Chez Ali Berberi Şov Gecesine katılabilirler. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.


Ekstra Başkent Rabat Turu: Kişi Başı 40 EURO
Ekstra Akşam Yemekli Chez Ali Berberi Şov Gecesi: Kişi Başı 65 EURO

4. GÜN

Sabah kahvaltısının ardından panoramik Marakeş şehir turu. Turumuzda dünyanın en egzotik yerlerinden kabul edilen Jma El Fna Meydanı ve Marakeş tarihi medinasını keşfedeceğiz. Gerçekten binbir gece masalı sahnelenen bu meydan UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen Jma El Fena Meydanı ve hemen yanında yer alan dev bir labirente benzeyen çarşıları gezeceğiz. Turumuzun ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Majorelle Bahçeleri & Ali bin Yusuf Medresesi Turuna katılabilir. Jacques Majorelle tarafından gezdiği ülkelerden getirdiği bitkileri birleştirerek kurulan ve çölün ortasında cennet olarak bilinen 12 dönümlük Majorelle Botanik Bahçeleri’ni görüyoruz. Binlerce egzotik çiçekler eşliğinde kendimizi masal bahçelerinde hissedeceğimiz bu bahçe içerisindeki gezimizin ardından sonraki durağımız Bin Yusuf Medresesi. Adını şehri genişletip nüfuzunu arttıran Sultan Ali İbn Yusuf’tan alan ve 1565 yılında Saadian Hanedanı tarafından yaptırılmış bu medrese, eski dönemlere dayanan medrese bir dönemler Mağrip’teki en büyük İslam kolejiydi. Turumuzun ardından otelimize dönüyoruz. Sonrasında serbest zaman. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

Ekstra Majorelle Bahçeleri & Ali bin Yusuf Medresesi Turu: Kişi Başı 75 EURO

5. GÜN

Sabah kahvaltısının ardından otelden ayrılarak Ouarzazate’ye doğru yola çıkıyoruz. Arzu eden misafirlerimiz güzergah üzerinde rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Aid Ben Haddou Turu (35 Euro)’na katılabilirler. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Aid Ben Haddou köyünü keşfedeceğiz. Çölde Çay, Babil, Gladyatör, Arabistanlı Lawrence gibi filmlere mekan olmuş, bin yıllık geçmişi ile dünyanın et etkileyici yerleşimlerinden birisi olan bu köy ziyaretimizin ardından yolculuğumuza devam ediyoruz. Varışımız ile birlikte kısa bir panoramik Ouarzazate şehir turu.
Turumuzun ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Atlas Film Stüdyoları Turuna katılabilirler. Asteriks, Spy Game, Babel, the Physician, Kleopatra, Atlantis, Alexandre, Prince of Persia, Kingdom of Heaven, Game of Thrones vb. filmlerin doğaya terk edilmiş dekorları bizleri şaşırtacak. Turumuzun ardından otele transfer. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

Ekstra Atlas Film Stüdyoları Turu (65 Euro): Kişi Başı 65 EURO

6. GÜN

Sabah kahvaltısının ardından Erfoud şehrine doğru yola çıkıyoruz. Prince of Persia ve Mumya gibi dünyaca ünlü filmlerden tanıyacağınız bu şehirde dünyanın en büyük çölünü keşfedeceksiniz. Erfoud şehrine varışı takiben gerçekleştirdiğimiz panoramik şehir turunun ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği 4x4 ve Develer ile: Günbatımında Sahra Safarisi Turuna katılabilirler. Tarih boyunca kervanların uğrak noktası olan kamp alanından develer ve 4x4 araçlar ile gerçekleştireceğimiz bu muhteşem safari turunda, kum tepelerinin ardında günbatımını izlemeyi ve fotoğraflamayı sakın unutmayın! Turumuzun ardından otele transfer. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

Ekstra 4x4 ve Develer ile: Günbatımında Sahra Safarisi Turu: Kişi Başı 95 EURO

7. GÜN

Güne otelde alacağımız kahvaltı ile başlıyoruz ve ardından Fes şehrine doğru yola çıkıyoruz. Varışımıza istinaden panoramik Fes şehir turu. İslam dünyasının bir dönem lider şehirlerinden, ilim merkezi kabul edilen günümüze neredeyse el değmeden ulaşmış tek arap ortaçağ kenti Fes’te turumuza Borj tepesine çıkarak devam ediyoruz. Fez şehrinin bölgeye yerleşen ilk Müslümanlar tarafından kuruluşunu dinliyor, bilgi alıyor, şehir manzarasını seyrediyoruz. Turumuzun ardından otele transfer. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

8. GÜN

Güne otelde alacağımız kahvaltı ile başlıyoruz ve ardından Tanca şehrine doğru yola çıkıyoruz. Arzu eden misafirlerimiz güzergah üzerinde ekstra olarak rehberimizin düzenleyeceği Meknes Turuna katılabilirler. Dünya üzerinde Doğu kültürünün en güzel şehir kapısı olarak bilinen (Bab) Mansur kapısı ve meydanını ziyaret edeceğiz. El Hedim Meydanı ve Musevi Mahallesi görülecek diğer yerler arasındadır. Turumuzun ardından yolculuğumuza devam ediyoruz. Varışımız ile birlikte panoramik Tanca şehir turu. İnanılmaz doğası ve plajları ile büyüleneceğiz, Cebelitarik kıyısında yer alan ve Fas’ın Avrupa kıtasına en yakın liman şehri olan, Leonardo Di Caprio’nun Inspection filminin çekildiği, tarih boyunca birden fazla medeniyete ev sahipliği yapan Tanca’da küçük dar sokaklar, Medina bölgeleri ve sıra sıra dizilmiş dükkanları görme imkanı buluyoruz. Ardından Tanca’da bulunan otelimize transfer oluyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

Ekstra Meknes Turu: Kişi Başı 25 EURO

9. GÜN

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Mavi Şehir: Şafşavan & Beyaz Şehir: Tetuan Turuna katılabilirler. İlk durağımız 471 yılında kurulmuş ve Rif Dağları'nın eteğinde yer alan, ülkenin kuzeydoğusunda muhteşem bir manzaraya sahip, baştan başa güzellik abidesi olan ve “Mavi Şehir” olarak ünlenen Şafşavan (Chefchaouen)’a doğru yola çıkıyoruz. Tertemiz doğası ve masmavi evleri ile Şafşavan’da gerçekleştireceğimiz tur esnasında açık mavi renkte beyaz badanalı, Akdeniz dekorlu evlerin olduğu dar sokakları ve Kasbah ve Medina, El Mescid, El Adama, V. Muhammed Meydanı ve Büyük Cami görülecek yerler arasındadır. Sonraki durağımız Tetuan. Tarihsel bağları sebebiyle Güney İspanya izleri taşıyan ve “Beyaz Şehir” olarak ünlenen Tetuan’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Medina (Old Town), La Paloma Blanca Anıtı ve II. Hasan Cami görülecek yerler arasındadır. İspanyol mimarisinden örnekler görme fırsatı bulacağınız, dar ve merdivenli sokakları ile beyaz evlerine bayılacağınız bu turumuzun ardından otelimize dönmek üzere hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

Ekstra Mavi Şehir: Şafşavan & Beyaz Şehir: Tetuan Turu: Kişi Başı 75 EURO

10. GÜN

Sabah kahvaltının ardından otelden çıkış işlemlerini gerçekleştiriyor ve ardından rehberimizin belirleyeceği saatte kadar serbest zaman veriyoruz. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Asilah Turuna katılabilirler. Atlas Okyanus’un batı kıyısında yer alan ve tarih boyunca bir kaç imparatorluğa ev sahipliği yapan bu şehirde gerçekleştireceğimiz turumuz sırasında dar sokaklar, deniz surları boyunca uzanan gezinti yolu, Asilah Medina ve Ulu Camii panoramik olarak görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından Tanca Havalimanı’na transfer oluyoruz. Bagaj ve check-in işlemlerinin ardından AirArabia Hava Yolları 3O 435 sayılı tarifeli seferi ile saat 17:05’de İstanbul’a hareket.

Ekstra Asilah Turu: Kişi Başı 40 EURO

11. GÜN

Yerel saat ile 00:30’da varış ve turumuzun sonu.AVANTAJLI MAXİ EKSTRA TUR PAKETİ: TOPLAM 450 EUR YERİNE 380 EUR
o Başkent Rabat Turu 40 EUR
o Majorelle Bahçeleri & Ali bin Yusuf Medresesi Turu 75 EUR
o Aid Ben Haddou Turu 35 EUR
o Atlas Film Stüdyoları Turu 65 EUR
o 4x4 ve Develer ile: Günbatımında Sahra Safarisi Turu 95 EUR
o Meknes Turu 25 EUR
o Mavi Şehir: Şafşavan & Beyaz Şehir: Tetuan Turu 75 EUR
o Asilah Turu 40 EUR

Uçuş Detayları

Air Arabia Hava Yolları ile,

30436 İSTANBUL-TANCA 01:15 - 03:00
30435 TANCA - İSTANBUL 17:05 - 00:30


AIR ARABIA ile İÇ HAT Bağlantı imkanı sağlanamamaktadır.

Önemli Not: Uçuş saatlerinde havayolu kaynaklı değişiklikler olabilmektedir. Bu nedenle İstanbul dışından katılım sağlayacak misafirlerimizin uçuşlarını almadan önce acentenizden veya satış danışmanı arkadaşlarımızdan uçuş saatlerini teyit etmenizi önemle rica ederiz. Aksi halde oluşabilecek aksaklıklardan Touristica sorumlu değildir.

Genel Şartlar

*Turlar başka acente turları ile birleştirilebilir. Bu gibi durumlarda Touristica misafirleri Touristica sorumluluğundadır.
*Genel Şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.
* Promosyon olarak belirtilmiş olan turlar ve özel dönem turlarında (bayramlar ve tatiller) uçak biletlerinin iptal ve iadesi yoktur. Diğer tüm turlarda hava yolu kuralları geçerli olup, iptal, iade ve değişiklikler hava yolu kuralları dahilindedir.
* Touristica,organize etmiş olduğu tur için yeterli katılımcı olmaması durumunda, turu iptal edebilir. Paket Tur iptali 7 gün öncesinden tüketiciye bildirilir. Bu gibi durumlarda tüketici turunu diğer müsait olan bir tarihe kaydırabilir ya da tur ücretini iade alır. Tazminat talep edemez.
* Yurt dışı turlarımızda, seçtiğiniz turun iptal-değişiklik şartlarına göre %35 veya %50 ön ödeme ile rezervasyon alınabilir. Ancak Tur tarihine 45 gün kala kalan tutarının tamamlanması gerekmektedir.
* Touristica, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Uçağın ineceği şehir farklılık gösterebilir. Touristica, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek geziyi satın almıştır. Tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce misafirlerimiz tarafından yazılı teyit edilmesi gerekmektedir. Uçuş saatlerini ve parkurunu teyit etmeyen misafirlerin iç hat bağlantı uçuş ulaşımlarında yaşanan değişikliklerden Touristica sorumlu değildir.
*Kayıt esnasında, pasaportta geçen isim, soyisim doğum tarihi, pasaport numaraları ve güncel HES Kodunun sisteme girilmesi gerekmektedir. Uçak biletleri bu bilgilere göre kesilmektedir. Hatalı bilgilerden oluşacak uçak bileti iptal veya değişikliklerinin no-show bedeli misafirlere yansıtılır.
*Uçağın ineceği şehir farklılık gösterebilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan Touristica sorumlu tutulamaz.
*Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Uçuş saatlerimizi acentelerimizden ve çağrı merkezimizden öğrenebilirsiniz.
*Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce misafirlerimiz tarafından merkez ofis aranarak yazılı teyit edilmesi gerekmektedir.
*Uçuş saatlerini ve parkurunu teyit etmeyen misafirlerin iç hat bağlantı uçuş ulaşımlarında yaşanan değişikliklerden Touristica sorumlu değildir.
*Grup biletlerinde havayolu kuralı geçerli olup, grup bileti kuralı gereği gidiş uçuşu kullanılamaz ise dönüş uçuşu da kullanılamaz.
*Türkiye çıkışlı uçakların genelinde valiz ağırlığı 20Kg’dır. Bu ağırlık uçak firması ve gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Gidilen ülkelerdeki iç hat uçuşlarında bu ağırlık 15Kg’a düşebilmektedir. Fazla bagaj ağırlık/ fiyat kuralları havayolları tarafından belirlenmekte olup, Touristica'nın sorumluluğunda değildir.
*Tur programında belirtilen tur güzergâhı örnek güzergâh olup tur parkurunda değişiklik olabilir.
*Touristica, gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergâhını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar.
*Şehir tanıtım turları şehre varış saatine göre bir sonraki gün/günler gerçekleştirilebilir.
*Touristica, yıldız kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar.Yapılan değişikliği Tur hareketinden 48 saat Önce Yazılı olarak bilgilendirmekle yükümlüdür.
*Turun iptali durumunda vize ücreti ve sigorta ücretleri iade edilemez.
*Tur programlarında belirtilen ekstra turlar için minimum katılımcı sayıları gerekmektedir. Bu sayılar yerel operatör ya da rehber tarafından düzenlenecek olan turun maliyetlerine göre belirlenmektedir. Gerekli sayılara ulaşılamaması durumunda rehber ekstra turu (ları) iptal etme ve gerçekleştirmeme hakkına acente adına sahiptir.
*Ekstra turlar minimum 20 kişilik katılım olduğu takdirde gerçekleştirilebilir, daha az katılım olduğu takdirde rehberin insiyatifinde ve gerekli olur ise fiyatlar değiştirilerek gerçekleştirilebilir. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Touristica sorumlu tutulamaz.
*Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Touristica sorumlu tutulamaz.
*Programlarda belirtilen geziler rehberin inisiyatifinde herhangi bir nedenden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir.
* Müze ve ören yerleri girişleri ücreti fiyatlara dâhil değildir.
* Yurt dışı turlarda 3 kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir. Bazı otellerde iki kişilik odalara ilave yatak uygulaması olup, bu ilave yatak genellikle kanepe yada açılır kapanır yatak olarak verilmektedir. Standart bir yatak değildir. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında 1 çocuk ile sınırlıdır (0-2 yaş arası bebekler bu kritere dahil değildir).
*Otellerde alınan kahvaltı standardı Continental kahvaltı olup tereyağı reçel kahve veya çaydan ibarettir. Grup kahvaltıları otellerde ayrı salonlarda alınabilir ve münferit yolcu kahvaltılarından farklıdır.
*Seyahatiniz süresince kullandığınız taşıtlar ve konakladığınız otelleri terk ederken, lütfen eşyalarınızı eksiksiz aldığınızdan emin olunuz.
*Tur kalkışı öncesi misafirlerimiz operasyonumuz tarafından 2 gün kala bilgilendirme formu vasıtası ile turun tüm detaylarını (Konaklama Otelleri / Uçuş Saatleri / Bağlantılar /Rehber Bilgisi vb.) katılımcıya bildirir.
Bilgilendirme formları kendisine yollanan katılımcı tarafından bilgilerin doğruluğu kontrol ederek ve imzalayarak geri göndermelidir. Geri gönderilmediği durumlarda katılımcı bilgilendirilmiş sayılır ve bu sebepten dolayı yaşanacak sıkıntılardan Touristica sorumlu tutulamayacaktır.
*18 yaş altı reşit sayılmayan çocukların anne veya babalarından biri veya ikisi ile beraber tura katılmadığı durumlarda, tura katılım için gerekli olan muvafakatnamelerin seyahat sırasında kişilerin yanında bulundurması zorunludur.

Promosyon turlarımızda İptal,İade ve değişiklik bulunmamaktadır

İptal ve değişiklik durumunda “TOURİSTİCA SATIŞ SÖZLEŞMESİ” geçerlidir.

Pasaport Uyarısı;
* Yurt dışı gezilerine katılabilmek için 10 yıldan eski olmayan, seyahatin bitişi itibariyle en az 6 ay geçerli pasaport ve (gerekli ülkelerde) ilgili ülke vizesi gerekmektedir. Tüketicinin vize başvuru işlemlerinde, Touristica, aracı ve yardımcı bir kurum olarak tüketiciye bu konuda ilgili kurumlar üzerinden hizmet almasına yardımcı olur. Bu hizmeti sağlayabilmesi için, tüketicinin başvuru için gereken tüm belge ve talepleri eksiksiz yerine getirmek zorundadır. Vize alınamaması durumunda, Touristica, konsolosluk ve tüketici arasında aracı bir kurum ve tüketicinin vize hizmeti alma konusunda sadece yol gösterici olduğundan sorumlu tutulamaz. Buna bağlı olarak turun iptali ya da vizenin olumlu sonuçlanmaması durumunda, vize ve sigorta ücreti konsolosluk tarafından iade edilmez.
4* OTELLER (YARIM PANSİYON)

Fas - Vize Bilgileri

Vizesiz - TC Vatandaşı - Genel Uyarılar

Türk vatandaşları, ülkeye giriş tarihinden itibaren 6 ay süreyle geçerli pasaport hamili olmaları halinde Fas’a yapacakları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Ülkeye girişte ve çıkışta verilen formların doğru ve eksiksiz biçimde doldurulması önem taşımaktadır. Fas’a 100.000 Dirhem (yaklaşık 9.000 Avro) ve üzeri miktarda deklare edilmemiş dövizin sokulması veya ülkeden çıkarılması yasaktır.

Türk vatandaşları vizesiz seyahat edebilirler.
Aktarmalı uçuşlarda transit uygulamalarına dikkat etmeniz önemlidir.

Pasaport Uyarısı;
* Yurt dışı gezilerine katılabilmek için 10 yıldan eski olmayan, seyahatin bitişi itibariyle en az 6 ay geçerli pasaport gerekmektedir.

* T.C. yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. Yeşil pasaportlu misafirlerimizin pasaport geçerlilik tarihi seyahatin bitişi itibariyle en az 6 aylık olmak zorundadır. Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

01.09.2022 itibari ile Yeşil Pasaport Sahibi misafirlerin Süre uzatmalı Pasaportlar ile Fas'a girişleri kabul edilmemektedir. Pasaportun yenilenmesi gerekmektedir.

Fas'a girişler her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz olsa dahi ülkeye girişler Sınır polisinin uygulamasına bağlıdır.

Fas - Ülke Bilgileri

Genel Bilgiler

Fas, resmi olarak Fas Krallığı , Kuzey Afrika’da yaklaşık olarak 32 milyon nüfusa ve 447.000 km2 yüz ölçümüne sahip bir ülkedir. Başkenti Rabat ve en büyük şehri de Kazablanka’dır. Fas’ın, Atlantik Okyanusu’dan, Cebelitarık Boğazı’nı çevreleyip Akdeniz’de son bulan uzun bir sahil şeridi vardır. Doğudan Cezayir, kuzeyden İspanya (Boğaz boyunca bir denizden bir sınır ve Ceuta ile Melilla adlarında iki küçük özerk şehir), güneyden de Moritanya ve Batı Sahra ile komşudur. Fas, Afrika’da bulunduğu halde Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülkedir. Bununla birlikte Arap Ligi’nin, Arap Mağrip Birliği’nin, Frankofoni’nin, İslam Konferansı Örgütü’nün, Akdeniz Diyaloğu grubunun ve G-77’nin üyesidir.

 

Ülke
Fas Krallığı 

Para Birimi
Moroccan Dirhem

Dil
Resmi dilleri; Arapça, ama devlet dairelerinde Fransızca konuşuluyor.

Uçuş Süresi
5 saat

Saat Farkı
2 saat geri

İklim
Akdeniz kıyılarında hakim olan bol yağışlı Akdeniz iklimi, Atlas Okyanusukıyılarında, batı rüzgarlarına açık deniz iklimi görülür. Ülkenin ortakesimleri olan Atlas Dağları ve aralarındaki vadilerde serin bir iklim hükümsürerken, özellikle güneydoğu olmak üzere iç kesimlerde çöl iklimi hakimdir. Ülkenin sıcaklıkortalamaları, kıyılardan iç kesimlere doğru gittikçe artarken, yağışortalamaları ise azalma gösterir. 

Giyim
Gideceğiniz döneme göre mevsimlik giysiler tavsiye edilir. Üç ve dört yıldızlı restoranlarda ceket ve kravat gerekmektedir. Tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Bunun dışında, şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

Bankalar
08:30-12:00 ve 14:30-16:30 saatleri arasında hafta içi her gün açıktır. 

 

Müzeler
Mesai saatlerinde çalışmaktadır. Bazı müzeler öğle saatinde kapanır. 

 

Dükkanlar 
08:30-12:00 ve 14:30-18:30 saatleri arasında hafta içi her günaçıktır. Pazar günleri kapalıdır. 

 

KDV
Ülkede yaygın değildir. Bazı büyük mağazalarda vergi iadesi alınmaktadır.