Uçaklı Büyük Doğu Anadolu Turu

Doğu Anadolu Turları

Pegasus Havayolları ile Gidiş Dönüş
6 Gece 7 Gün

1. GÜN

Pazar

Sabah 03.00 Ataköy Olimpiyat evi, 03.30 Mecidiyeköy Divan Oteli önü 04.00 Kadıköy Evlendirme dairesi önünden hareketle, 04:30 Sabiha Gökçen Havalimanında siz değerli konuklarımızla kültür rehberinizin buluşmasının ardından Pegasus Havayollarının 06:25 Muş uçağıyla yaklaşık bir saat kırk dakikalık yolculuğun ardından Muş havalimanına ulaşıyoruz.Alanda bizleri bekleyen aracımıza binerek şehri panoramik olarak tanıdıktan sonra yaklaşık bir saatlik yolculuk ile Bitlis'e varıyoruz.İhlasiye medresesi,Etnoğrafya müzesi gezileri ardından en yüksek zirvesini Artos Dağı'nın oluşturduğu, İhtiyar Şahap Dağları'nın kuzey eteklerinden, Bitlis'in Van Gölü kıyısında kurulu İlçesi Tatvan'a varıyoruz. Tatvan'da bizleri bekleyen minibüslerimize geçerek yaklaşık 15 km'lik bir yolculuk sonunda Türkiye'nin en büyük krater gölü olan Nemrut Kalderasına geçiyoruz. En yüksek noktasını 2.935 metre ile Sivri Tepenin oluşturduğu ve Van Gölü'nün oluşumunda da özel bir öneme sahip dağda, volkanik bir patlama sonrası gerçekleşen çöküntü sahası içinde (kaldera) soğuk ve sıcak göller ile buhar bacalarını görerek Nemrut Kalderasına veda ediyoruz. Tatvan'da bizleri bekleyen aracımıza geçtikten sonra, Anadolu'daki Türk varlığının en eski yerleşik merkezlerinden Ahlat'a varıyoruz. UNESCO Kültür Mirası Listesi'ne aday Ahlat'ta, Türk Sanatı açısından en önemli noktalardan birisi olan, Selçuklu Mezarlığını geziyoruz. Burada yüksekliği 4 metreyi aşabilen mezar taşları ve kümbetleri fotoğrafladıktan sonra Tatvan'da otelimize ulaşıyoruz akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 
Günün Restoranı: Meltem Büryan Salonu / veya Adabağ Restoran / veya Ahlat Van Gölü Restoran (Ekstra)
Konaklama: Crater Otel / Tatvan

2. GÜN

Pazartesi
Sabah otelde alınan açık büfe kahvaltı sonrası Gevaş'a doğru yola çıkıyoruz. Burada bizleri bekleyen teknemize binip Van gölü üzerinde sessiz ve huzur veren, hem adanın hem de Artos dağının doyumsuz görüntüsü eşliğinde, yaklaşık yarım saat süren bir yolculukla Akdamar Adası'na geçiyoruz. Van Gölünün en büyük adası olan Akdamar'da UNESCO Dünya Kültür Mirası yolunda bir başyapıt olan Ortaçağ Ermeni Mimarisi ve Sanatının en özel yapıtlarından olan “Surp Haç” kilisesini rehberimizin anlatımları eşliğinde tanıyoruz. I. Hacik Gagik Ardzruni tarafından 915-921 tarihleri arasında Mimar Manuel’e bir manastır kompleksinin merkezi olarak yaptırtılan kilisenin duvarlarında, mevsime göre değişen gün ışığı altında, büyüleyici gölge ve ışık oyunları ile konusunu Tevrat ve İncilden alan kabartma sahnelerinin hikayelerini öğreniyoruz. Yonca planlı kiliseyi de geziyor ve kısa bir tekne yolculuğu ile kıyıda bizi bekleyen aracımızla buluşuyoruz. İkinci durağımız kral 2. Sarduri tarafından yaptırılan ve Urartu tarihinde “Sardurihinili” adıyla bilinen Çavuştepe Kalesi olacak. Kalede sırasıyla Surlar, Pitos depoları, Tanrı İrmuşini Tapınağı, Saray Kalıntıları, Sarnıç ve 2800 yıllık geçmişi ile dünyanın en eski tuvaletlerinden birisini görerek yürüyüşümüzü sonlandırıyoruz. Aracımıza geçmeden dünyada Urartuca bilen az sayıdan insandan biri olan Mehmet Amcanın (Mehmet Kuşman) elinden çıkmış Urartuca yazılı steatit takılardan satın alma imkanı da bulacağımız bir mola sonrası aracımızla Van'a dönüyoruz. Van'da hayranlıkla izleyeceğimiz ve dokuma aşamalarına tanıklık edeceğimiz, Doğu Anadolu Kilimlerinin öykülerini öğreneceğimiz Urartu Halı Köy ziyareti sonrası Van'daki durağımız günün son saatlerini geçireceğimiz Van Kalesi olacak. Kale'de hem modern Van kentini, hem Van Gölü'nü hem de Eski Van'ı fotoğraflama imkanı buluyor ve Hüsrev paşa camini ziyaret ediyoruz.Sonrasında, kökeni Urartular'a kadar giden, Van'ın birbirinden zarif “Savatlı Gümüş” işlerini görebileceğimiz bir atölye'de hem alışveriş imkanı buluyor hem de bir gen hastalığı sonucu onları dünyaca meşhur kılan farklı renklerde (kehribar-mavi) açığa çıkabilecek gözleri ile Van Kedi'lerini fotoğraflayabiliyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama :Doubletree Hilton / Van

3. GÜN

Salı
Sabah otelde alınan açık büfe kahvaltı sonrası Van Gölü'nin doğu kıyılarını takiben ilk durağımız olan Balık Bendinde (sadece balık göçü mevsiminde) Van Gölü'nün meşhur balığı olan İnci Kefalinin göçüne tanıklık ediyor ve buradaki 200 yıllık vagonu fotoğraflıyoruz. Daha sonra buradan ayrılarak meşhur Muradiye Şelalesine varıyoruz. Tendürek dağlarından doğan Bend-i Mahi (Far. Balık Bendi) çayı üzerinde yer alan Şelaleyi bir asma köprüden geçme tecrübesi de yaşayarak fotoğrafladıktan sonra Çaldıran üzerinden 3533 metrelik zirvesi ile Tendürek Dağları'nı, 2644 metrelik Tendürek Geçidinden geçerek Doğubayazıt'a iniyoruz. Doğubayazıt'ta 1685-1784 yılları arasında yaptırılan Eski Bayazıt yerleşimine ve ovaya hakim yapısı ile İshak Paşa sarayını geziyoruz. Kürt edebiyatının en büyük isimlerinden kabul edilen Mem-u Zin'in yazarı Ahmed-e Hani türbesinin yanıbaşında kurulu sarayın değişik üsluplardaki eşsiz süslemelerini ve görkemli mimarisini, tarihi ve hikayeleri ile tanıdıkdan sonra çeşitli Asya ülkelerinden İran üzerinden gelen bin bir çeşit malın satıldığı pasajlarda alışveriş molamız olacak.5137 mt.lik, dorukları her zaman karlı ve bulutlarda, ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nı da görüp Ermenistan sınırındaki Ani Harabeleri’ne ulaşacağız. Ortaçağ’ın bölgedeki en önemli kenti olan ve Ermeni-Gürcü-Selçuklu mimari kültürünün derin izlerini hala taşıyan Ani’den Halaskar Kilisesi, Tigran Honentz Kilisesi, Küçük Hamam, İpekyolu Köprüsü, Katedral, Menucehr Camisi, Surlar, Aslanlı kapı gibi tarihi eserleri görerek Kars'ta bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Kars'ta otelimizde.
Konaklama: Büyük Kale Otel / Kars

4. GÜN

Çarşamba
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında 93 Harbi diye de bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus Harbi’nden sonra 40 yıl Rus işgalinde kaldığı dönemde yeniden inşa edilen Kars’ın sokaklarını gezerken kendinizi St.Petersburg’da sanabilirsiniz. Baltık mimarisinin bolca kullanıldığı eski Kars gezimizde Taşköprü, Kars Katedrali (Kümbet Camisi), Kars Kalesi ve Namık Kemal Evi’ni göreceğiz. Öğle yemeğimizi almamızın ardından askeri tarihimizin en dramatik savaşlarından olan Sarıkamış harekatında donarak şehit olan askerlerimiz anısına yapılmış olan Sarıkamış Allahuekber Şehitliği’ni ziyaret ederek   ülkemizin en manzaralı yollarından birisi olan Çobandede Köprüsü’nde fotoğraf molası sonrası Erzurum'a ulaşıyoruz. Saltukoğulları döneminin en önemli kenti olan Erzurum barındırdığı tarihi eserler bakımından eşsizdir. Sırasıyla Çifte Minare Medrese, Üç Kümbetler, Ulucami, Erzurum Kalesi ve Tepsi Minare’yi görerek Yakutiye Medresesi’ne ulaşıyoruz. Turkuaz renkli çinileriyle meşhur bu yapı aynı zamanda Etnoğrafya Müzesi’dir. Oltu taşının en iyisini bulabileceğimiz Taşhan’da alışveriş molası sonrası Erzincan'da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Konaklama: Hilton Garden İnn / Erzincan

5. GÜN

Perşembe
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Erzincan şehir merkezinde küçük bir gezintiye çıkıyoruz.Meşhur bakırcılar çarşısını da bu gezimizde görerek Girlevik şelalesi gezisi sonrası Pülümür üzerinden Tunceli'ye gidiyoruz. Yol üzerinde Pülümür çayı ile Kutu deresinin birleştiği noktada son dönemlerde turizme kazandırılan meşhur plajları ve sayfiye alanlarında mola veriyoruz. Ardından Tunceli'ye ulaşıyoruz. Öğle yemeği yedikten ve Tunceli şehir merkezi gezileri sonrası Pertek feribotu ile Elazığ'a geçiyoruz.  Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama: Doubletree by Hilton / Elazığ

6. GÜN

Cuma
Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Keban Barajı üzerinden eski ismi Eğin olan ve Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’nın “7 bölge 7 kent” projesi kapsamında UNESCO Dünya Kültür Miras listesine aday gösterilen Kemaliye turumuza başlıyoruz. Karanlık kanyon tekne turumuzu gerçekleştiriyoruz.Ardından öğle yemeğin ardından yörenin meşhur dutundan yapılan organik ürünlerin satıldığı Lökhane’yi gezip Apçağa köyünde vereceğimiz serbest zamanda alışverişlerimizi yaptıktan sonra Mani yoluna çıkıyoruz. Kemaliye ve gurbeti anlatan yol boyu dizilmiş bu manileri okuyup fotoğraflarımızı çektikten sonra Malatya'da bulunan otelimize yerleşiyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama:  MGG Malatya Park Hotel


7. GÜN

Cumartesi
Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasından Malatya olacak.Malatya müzesi, yeni cami,Şirehan görülecek yerler arasında. Buradaki gezilerimiz ardından eski Malatya olarak bilinen Battal Gazi'ye gidiyoruz.Aslantepe,Ulucamii gezisi sonrası Kömürhan köprüsü üzerinden Elazığ’a hareket ediyoruz.
Eski Elazığ olarak adlandırılan Harput ve şehir merkezi gezileri ardından  Pegasus 21.45 İstanbul uçağı ile Sabiha Gökçen havalimanına hareket ediyoruz.Alanda bizleri bekleyen servis araçlarımız ile sizleri aldığımız noktalara bırakırken bir sornarki turlarımızda buluşmak üzere veda ediyoruz. 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • 6 gece yarım pansiyon otel konaklaması ( 6 Akşam Yemeği 6 Sabah Kahvaltısı)
 • Pegasus Hava Yolları ile gidiş dönüş uçak bileti 
 • Profesyonel Rehberler Eşliğinde Tüm Çevre Gezileri 
 • Mercedes marka araçlar ile ulaşım 
 • Touristica otobüs içi ikram ve hizmetleri 
 • Touristica güvencesi ile seyahat sigortası
 • Otobüs için yeterli sayı olmadığında klimalı yatar koltuklu servisli Mercedes Sprinter yada Turkuaz marka araçlar ile turlar yapılabilir.

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Öğle yemekleri 
 • Müze kart ve ören yeri girişleri
 • Minibüs ve tekne ücretleri
 • Yemeklerde alınacak içecekler 
 • Programda Ekstra Olarak belirtilen Gezi ve Eğlenceler  
Aramayı Değiştir
01-07 Eylül 2019 - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
Toplam Fiyat
5.997,32 TL
4.797,86 TL

Genel Şartlar

Tur Programına Dahil Olan Hizmetler
 • 6 gece yarım pansiyon otel konaklaması (6 Akşam Yemeği 6 Sabah Kahvaltısı)
 • Pegasus Hava Yolları ile gidiş dönüş uçak bileti
 • Profesyonel Rehberler Eşliğinde Tüm Çevre Gezileri 
 • Mercedes marka araçlar ile ulaşım
 • Touristica otobüs içi ikram ve hizmetleri
 • Touristica güvencesi ile seyahat sigortası
 • Otobüs için yeterli sayı olmadığında klimalı yatar koltuklu servisli Mercedes Sprinter yada Turkuaz marka araçlar ile turlar yapılabilir.
Tur Programına Dahil Olmayan Hizmetler
 • Öğle yemekleri
 • Müze kart ve ören yeri girişleri
 • Minibüs ve tekne ücretleri
 • Yemeklerde alınacak içecekler
 • Programda Ekstra Olarak belirtilen Gezi ve Eğlenceler 

Genel Şartlar
Gezi süresi 6 gece 7 gün olup otel konaklaması aynıdır. 0-2 yaş çocuklara otobüste koltuk ve otel konaklamasında yatak verilmez.Turlarımız otobüs, otel, tur programı ve rehberlik hizmetleriyle bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez. Kullanılmayan ulaşım,konaklama,çevre gezileri vb. haklar geri iade edilmez. Rezervasyon esnasında otobüs koltuk numarası verilmez.Haftalık turlarımızda otobüs içinde rotasyon uygulanır.Yeterli sayıya ulaşılamadığı takdirde tur hareket tarihinden 20 gün öncesine kadar Touristica seyahat acentesi turu iptal etme hakkına sahiptir. İptal durumunda Touristica misafirlerine bizzat haber vermek ile yükümlüdür. Konaklama bölgelerinde ve otellerinde mücbir,öngörülemeyen ve engellenemeyen sebepler nedeniyle değişiklik yapılabilir.Böyle bir durumda misafir onayı alınır. Hava muhalefeti nedeniyle yada rehberinizin vermiş olduğu saatlere uyulmaması durumunda tur programında yazıldığı halde gezilemeyen yerlerden Touristica sorumluluğu yoktur.
En son sirkü bir öncekini geçersiz kılar. 25.05.2019
Uçaklı Büyük Doğu Anadolu Turu
Muş-Kemaliye-Elazığ- Tunceli-Bitlis-Tatvan-Van-Sarıkamış - Kars - Ani Harabeleri - Doğubayazıt - Van - Nemrut Krater Gölü - Erzurum - Malatya
6 Gece 7 Gün