TAM KAPANMA TEDBİRLERİ

 • T.C. İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliklerine gönderdiği Tam Kapanma Genelgesi kapsamında uygulanacak olan tüm uygulamalara burada ulaşabilirsiniz. Erken rezervasyon kampanyasında fırsatlardan yararlanarak tatil rezervasyonu yapanlar, tüm oteller için yapacakları ödemelerde, isterlerse ödeme başlangıcını 4 ay erteleyebiliyor.
 • Pandemi ile mücadele kapsamında, T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından Tam Kapanma konulu genelge yayınlandı. Buna göre 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00’dan başlayan kapanma süreci 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar devam edecek.
 • Tam kapanma sürecinde özel izne sahip olanlar ve sokağa çıkma yasağından muaf olan kişiler güzergâh ve zaman sınırına tabi tutularak çalışma alanlarına ulaşabilecekler.
 • Bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 arasında açık, zincir marketler ise pazar günleri kapalı olacak. Vatandaşlar araç kullanmadan ikametlerine yakın yerlerden alışveriş yapabilecek.
 • Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme-içme yerleriyle online yemek sipariş firmaları ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre sadece paket servis yapabilecek. Ramazanın bitmesiyle de saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecekler.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

 • Tam kapanma döneminde vatandaşların şehirlerarası seyahatlerine zorunlu haller dışında izin verilmeyecek. Buna karşın, zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşunca görevlendirilmiş olan kamu görevlileri kurum kimlik kartlarıyla birlikte görev belgesini ibraz etmek kaydıyla bu hükümden muaf tutulacak.
 • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-Devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik onaylanarak cenaze yakınlarına seyahat izin belgesi oluşturulacak.

SEYAHAT İZİN BELGESİ VERİLENLER KISITLAMADAN MUAF OLACAK

 • Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.
 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan en fazla 2 kişi, bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen ve 5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge ve bilgiyle ibraz edenler; ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan, askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan ve ceza infaz kurumlarından salıverilen kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecek.
 • Vatandaşlar, belirtilen zorunlu hallerin varlığı halinde bu durumu belgelendirmek kaydıyla e-Devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden valilik/kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla seyahat edebilecek.

TAM KAPANMA SÜRECİNDE OTEL KONAKLAMASI YAPILABİLİR Mİ?

 • İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde otel rezervasyonu bulunanlar da seyahat kısıtlamasından muaf sayılmayacak. Yalnızca seyahat için zorunlu halleri bulunanlar otel konaklaması yapabilecekler.
 • Tam kapanma dönemine ilişkin tüm detaylar için İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelgeyi inceleyebilirsiniz.