Süper Promo Portekiz Keşif Rotaları THY ile
Porto & Lizbon Turları
Oda Kahvaltı

4 Gece / 5 Gün
2 Kişilik Odada Kişi Başı
16 - 20 Kasım 2022
Türk Hava Yolları ile Gidiş Dönüş

547 EUR
9.142 TL
Türk Hava Yolları ile İstanbul (IST) - Lizbon (LIS) gidiş, Porto (OPO) - İstanbul (IST) dönüş parkurunda ekonomi sınıfı uçak bileti,
Havalimanı vergileri,
3* merkeze yakın otellerde 4 gece oda-kahvaltı konaklama,
Alan-otel-alan transferleri,
Panoramik Lizbon ve Porto şehir gezileri,
Profesyonel Türkçe rehberlik ve asistanlık hizmetleri,
Otel ve turist şehir vergileri(15-20 Euro),
TURSAB zorunlu mesleki sorumluluk sigortası,
Seyahat Sağlık Sigortası (65 Yaş' a kadar dahildir) & (65 Yaş ve Üzeri Sürprim uygulanır - dahil değildir)

Yurt dışı çıkış harcı (150 TL sadece havalimanı vergi ofisine veya bankaya ödenir)
İç hat bağlantı bileti
Öğle ve akşam yemekleri
Her türlü kişisel harcamalar ve otel ekstraları
Opsiyonel geziler/etkinlikler
Fiyata dahil hizmetlerde belirtilmemiş müze ve ören yerleri girişleri
Programda açıkça belirtilmemiş olan her türlü hizmet
Şoför tipleri 5-10 Euro / kişibaşı (isteğe bağlı)
Schengen Vize Ücreti (160 € - İstanbul Başvuru)
Schengen Vize Ücreti (170 €- Ankara Başvuru)
Seyahat Sağlık Sigortası (Covid 19 Kapsamlı) 
Sigorta Ücreti: 2-65 Yaş: 15 € 66- 70 Yaş: 25 €, 71-75 Yaş: 30 € (75 Yaş üzeri için hastalık teminatı bulunmamaktadır.) (1000 Euro'ya kadar tur iptali içermektedir)
Programda açıkça belirtilmemiş olan her türlü hizmet
Seyahat Sağlık Sigortası (65 Yaş ve Üzeri Sürprim )

1. GÜN

Yeni Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde rehberinizle buluşma sonrası Türk Hava Yolları kontuarından gerçekleştireceğiniz bagaj ve bilet işlemlerinizin ardından, Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile Lizbon hareket. Varışımızın ardından karşılanma ve panoramik şehir turumuz için hareket. Turumuzda; Jeronimus Manastırı, Belem Kulesi, Kaşifler Anıtı, Rossio & Praca Do Commercio Meydanları, Av. Liberdade (Özgürlük Bulvarı), Marquez Pompal Meydanı ve şehrin tepesindeki Sao Jorge Kalesi görülecek yerler arasındadır. Tur bitiminde otelimize hareket ediyoruz. Turumuz sonrasında otele transfer ve serbest zaman. Akşam arzu eden misafirlerimiz opsiyonel olarak düzenlenecek bir Portekiz klasiği olan Fado Şov Gecesi’ne katılabilirler. Portekiz’in dünyaca ünlü, hüzünlü melodisi ile nam salmış Fado müziğini yerel içecekler eşliğinde deneyimliyoruz. Gece sonunda otelimize dönüyoruz.
 Fado Şov Gecesi: 60 Euro (Kişi Başı)

2. GÜN

Otelde alacağımız kahvaltı ile güne başlıyoruz. Sonrasında arzu eden misafirlerimiz opsiyonel olarak düzenlenecek olan Sintra & Cascais & Estoril & Capo De Roca gezimize katılabilirler. Bir tepe üstüne kurulu ve masallara konu olan tarihi şehir Sintra’yı, Avrupa kıtasının batıdaki en uç noktası olan eşsiz manzarasıyla Cabo da Roca’yı, Atlantik kıyısındaki eski balıkçı kasabası Cascais’i ve Estoril’i göreceğiz. Turumuzun ardından otelimize transfer oluyoruz. Sonrasında serbest zaman.
Sintra & Cascais & Estoril & Capo De Roca : 80 Euro (Kişi Başı)

3. GÜN

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası arzu eden misafirlerimiz opsiyonel olarak düzenleyeceğimiz Nazare & Obidos gezimize katılabilirler. Bu turumuzda öncelikle bir balıkçı köyü olan Nazare’yi geziyor, ardından Orta Çağ zamanında Portekiz kralının kraliçesine hediye ettiği Obidos şehrini tanıma fırsatı buluyoruz. Tur sonrası Porto’ya transferimiz gerçekleşiyor. Varışımızla birlikte gerçekleştireceğimiz panoramik şehir turumuzda Porto Katedrali, Tarihi Şarap Mahzenleri, Liberdade Meydanı, Batalha Meydanı, Tore dos Clerigos Kulesi, Riberia Bölgesi, Arrabida Köprüsü, Boa Vista, Don Luis köprüsü, Sao Francisco Kilisesi ve Borsa Binası, Sao Bento Tren göreceğimiz yerler arasındadır. Tur sonrası otelimize yerleşiyoruz ve ardından serbest zaman.
Nazare & Obidos : 60 Euro (Kişi Başı)

4. GÜN

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından arzu eden misafirlerimizle opsiyonel olarak düzenleyeceğimiz Guimares & Braga gezisini gerçekleştiriyoruz. Küçük bir Orta Çağ şehri olan Guimares şehrini ve Guimares Kalesi’ni tanıdıktan sonra Braga’ya hareket ediyor ve burada Braga Katedrali, Bragança Dükleri’nin sarayını görüyoruz. Turumuz sonrasında otele transfer ve serbest zaman.
Guimares & Braga gezisi: 70 Euro (Kişi Başı)

5. GÜN

Otelimizde alacağımız kahvaltı ile günümüze başladıktan sonra serbest zaman. Rehberinizin belirteceği saatte havalimanına transferimizi gerçekleştiriyoruz. Bagaj, bilet ve gümrük işlemlerinden sonra Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile İstanbul’a uçuşumuz gerçekleşiyor. Varışımızla birlikte turumuzun ve servislerimizin sonu.

Tura katılacak misafirlerimiz için, seyahat edecekleri ülke/ülkelere sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış gerekli aşı dozlarının tamamen yapılmış olması ve ibrazını göstermesi veya giriş yapacağı ülke/ülkeler için belirtilen süre kapsamında covid-19 hastalığını geçirmiş olması gerekmektedir. Ayrıca Rezervasyon esnasında Geçerli HES kodu girme zorunluluğu arıyoruz. Turlarımızda görev yapan, rehberlerimiz, yerel rehberlerimiz, araç şoförleri ve yardımcılar tamamen aşılıdır..

AVANTAJLI ETKİNLİK PAKETİ: 270 Euro yerine 200 Euro Tüm etkinlikler paket olarak alındığında geçerlidir.
Sintra & Cascais & Estoril & Capo De Roca 80 Euro
Fado Gecesi 60 Euro
Nazare & Obidos 60 Euro
Guimares & Braga 70 Euro

Uçuş Detayları

Türk Havayolları ile,

TK1755 İstanbul - Lizbon 07:30 - 10:25
TK1452 Porto - İstanbul  12:05 - 18:45

17 - 21 Ağustos Hareket
TK1755 İstanbul - Lizbon 07:30 - 10:25
TK1450 Porto - İstanbul  16:10 - 22:45

16 - 20 Kasım Hareket,
TK1759 İstanbul - Lizbon 12:05 - 15:00
TK1452 Porto - İstanbul  12:05 - 18:45


Belirtilen uçuşlar İstanbul kalkışlı olup, diğer şehirlerden turlarımıza havayolu tarafından bağlantı imkanı sağlanmaktadır. Bağlantı ücretleri Antalya- Ankara ve İzmir'den 80 €, diğer havalimanlarından 100€'dur 

Bağlantı ücretleri uçağın müsaitlik durumuna göre değişiklik göstermekte olup en belirtilen ücretler en düşük bağlantı ücretleridir. 


Önemli Not: Uçuş saatlerinde havayolu kaynaklı değişiklikler olabilmektedir. Bu nedenle İstanbul dışından katılım sağlayacak misafirlerimizin uçuşlarını almadan önce acentenizden veya satış danışmanı arkadaşlarımızdan uçuş saatlerini teyit etmenizi önemle rica ederiz. Aksi halde oluşabilecek aksaklıklardan Touristica sorumlu değildir.

Covid -19 Bilgilendirme

Covid -19 Bilgilendirme
 • Covid -19 Bilgilendirme hk. • İlk biniş noktası (Kırmızı Liste); Afganistan, Cezayir, Arjantin, Bangladeş, Brezilya, Kolombiya, Kongo, Kosta Rika, Küba, Gürcistan, Endonezya, İran, Maldivler, Fas, Mozambik, Namibya, Nepal, Pakistan, Rusya, Seyşeller, Güney Afrika, Surinam, Tunus veya Türkiye olan bütün misafirlerin ilk biniş noktasından kalkış saati itibariyle (numune veriliş) tarihi 0-48 saat içerisinden PCR testi veya COVID-19 Antijen testi olması gerekmektedir. 
 • Doldurulması Gereken Formlar: Uçak içerisinde dağıtılacak olan Sağlık Bilgi Formu'nun doldurulması gerekmektedir.
 • Seyahat edilecek ülke/ülkelere sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış (İlgili Sağlık bakanlığının Kabul ettiği aşılar ile) gerekli aşı dozlarının tamamen yapılmış olması ve ibrazını göstermesi veya giriş yapacağı ülke/ülkeler için belirtilen süre kapsamında covid-19 hastalığını geçirmiş buna istinaden geçerli iyileşme sertifikası olması gerekmektedir. Ayrıca Rezervasyon esnasında Geçerli HES kodu girme zorunluluğu arıyoruz.
 • 12 yaşını doldurmuş yolcuların Aşı zorunluluğu bulunmaktadır.
 • 12 yaş altı çocukların ebeveynleri tam aşılanmış geçerli aşı sertifikasına sahip ise herhangi bir zorunluluğu yoktur. Ancak giriş yapacak Ülke şartları değişebilmektedir. İlgili kaynağı kontrol ediniz.
 • Türkiye'den Portekiz'e seyahat edecek yolcuların uçuştan 0-48 saat önce alınmış negatif PCR testi veya COVID-19 Antijen testi ibraz etmeleri gerekmektedir. Aşı durumuna göre yolcular 10 güne kadar kendini izole edebilir veya karantinaya tabi tutulabilir.
 • Tüm misafirlerimizin Türkiye varışları için uçuş öncesi son 72 saat içerisinde “register.health.gov.tr” adresindeki Türkiye Giriş Formunu doldurmaları gerekmektedir.
 • Seyahat edenler, seyahat öncesi zorunlu yolcu formu doldurmalı ve aldıkları QR kodunu ibraz etmelidir.
 • Form : https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card
 • Türkiye’ye dönüşlerde Yolcular tam aşılandığını göstermeleri ve üzerinden 14 gün geçmiş olan aşı kartlarını ibraz etmeleri durumunda Türkiye'ye girişlerinde test gerekliliklerinden muaftır.

İlgili Kaynak : https://www.visitportugal.com/es/content/covid-19-medidas-implementadas-en-portugal

Önemli Not: Tüm Ülke giriş Koşulları Kalkıştan 2 gün önce güncel hali ile tarafınıza mail yoluyla iletilmektedir. Lütfen Kalkış öncesi tarafınıza gönderilecek Ülke girişleri hakkında güncel bilgilendirmeyi dikkate alınız.

Önemli Not 2: İlgili Bilgilendirme T.C vatandaşları için geçerlidir. Yabancı Uyruklu Misafirlerin Giriş Koşulları ile ilgili şartları öğrenmeleri  için bağlı oldukları Ülkenin Konsolosluğundan bilgi almalarını rica ederiz

TUR ÖZELLİKLERİ

 • MERKEZE YAKIN OTELLER
 • PANORAMİK LIZBON & PORTO  ŞEHİR TURU DAHİL!
 • 65 YAŞA KADAR - SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI ÜCRETSİZ
 • KESİN KALKIŞ
 • SINIRLI KONTENJAN

Genel Şartlar

*Turlar başka acente turları ile birleştirilebilir. Bu gibi durumlarda Touristica misafirleri Touristica sorumluluğundadır.
*Genel Şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.
* Promosyon olarak belirtilmiş olan turlar ve özel dönem turlarında (bayramlar ve tatiller) uçak biletlerinin iptal ve iadesi yoktur. Diğer tüm turlarda hava yolu kuralları geçerli olup, iptal, iade ve değişiklikler hava yolu kuralları dahilindedir.
* Touristica,organize etmiş olduğu tur için yeterli katılımcı olmaması durumunda, turu iptal edebilir. Paket Tur iptali 7 gün öncesinden tüketiciye bildirilir. Bu gibi durumlarda tüketici turunu diğer müsait olan bir tarihe kaydırabilir ya da tur ücretini iade alır. Tazminat talep edemez.
* Yurt dışı turlarımızda, seçtiğiniz turun iptal-değişiklik şartlarına göre %35 veya %50 ön ödeme ile rezervasyon alınabilir. Ancak Tur tarihine 2 hafta kala kalan tutarının tamamlanması gerekmektedir.
* Touristica, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Uçağın ineceği şehir farklılık gösterebilir. Touristica, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek geziyi satın almıştır. Tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce misafirlerimiz tarafından yazılı teyit edilmesi gerekmektedir. Uçuş saatlerini ve parkurunu teyit etmeyen misafirlerin iç hat bağlantı uçuş ulaşımlarında yaşanan değişikliklerden Touristica sorumlu değildir.
*Kayıt esnasında, pasaportta geçen isim, soyisim  doğum tarihi, pasaport numaraları ve güncel HES Kodunun sisteme girilmesi gerekmektedir. Uçak biletleri bu bilgilere göre kesilmektedir. Hatalı bilgilerden oluşacak uçak bileti iptal veya değişikliklerinin no-show bedeli misafirlere yansıtılır.
*Uçağın ineceği şehir farklılık gösterebilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan Touristica sorumlu tutulamaz.
*Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Uçuş saatlerimizi acentelerimizden ve çağrı merkezimizden öğrenebilirsiniz.
*Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce misafirlerimiz tarafından merkez ofis aranarak yazılı teyit edilmesi gerekmektedir.
*Uçuş saatlerini ve parkurunu teyit etmeyen misafirlerin iç hat bağlantı uçuş ulaşımlarında yaşanan değişikliklerden Touristica sorumlu değildir.
*Grup biletlerinde havayolu kuralı geçerli olup, grup bileti kuralı gereği gidiş uçuşu kullanılamaz ise dönüş uçuşu da kullanılamaz.
*Türkiye çıkışlı uçakların genelinde valiz ağırlığı 20Kg’dır. Bu ağırlık uçak firması ve gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Gidilen ülkelerdeki iç hat uçuşlarında bu ağırlık 15Kg’a düşebilmektedir. Fazla bagaj ağırlık/ fiyat kuralları havayolları tarafından belirlenmekte olup, Touristica'nın sorumluluğunda değildir.
*Tur programında belirtilen tur güzergâhı örnek güzergâh olup tur parkurunda değişiklik olabilir.
*Touristica, gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergâhını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar.
*Şehir tanıtım turları şehre varış saatine göre bir sonraki gün/günler gerçekleştirilebilir.
*Touristica, yıldız kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar.
*Turun iptali durumunda vize ücreti ve sigorta ücretleri iade edilemez.
*Tur programlarında belirtilen ekstra turlar için minimum katılımcı sayıları gerekmektedir. Bu sayılar yerel operatör ya da rehber tarafından düzenlenecek olan turun maliyetlerine göre belirlenmektedir. Gerekli sayılara ulaşılamaması durumunda rehber ekstra turu (ları) iptal etme ve gerçekleştirmeme hakkına acente adına sahiptir. 
*Ekstra turlar minimum 20 kişilik katılım olduğu takdirde gerçekleştirilebilir, daha az katılım olduğu takdirde rehberin insiyatifinde ve gerekli olur ise fiyatlar değiştirilerek gerçekleştirilebilir. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Touristica sorumlu tutulamaz.
*Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Touristica sorumlu tutulamaz.
*Programlarda belirtilen geziler rehberin inisiyatifinde herhangi bir nedenden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir.
* Müze ve ören yerleri girişleri ücreti fiyatlara dâhil değildir.
* Yurt dışı turlarda 3 kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir. Bazı otellerde iki kişilik odalara ilave yatak uygulaması olup, bu ilave yatak genellikle kanepe yada açılır kapanır yatak olarak verilmektedir. Standart bir yatak değildir. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında 1 çocuk ile sınırlıdır (0-2 yaş arası bebekler bu kritere dahil değildir).
*Otellerde alınan kahvaltı standardı Continental kahvaltı olup tereyağı reçel kahve veya çaydan ibarettir. Grup kahvaltıları otellerde ayrı salonlarda alınabilir ve münferit yolcu kahvaltılarından farklıdır.
*Seyahatiniz süresince kullandığınız taşıtlar ve konakladığınız otelleri terk ederken, lütfen eşyalarınızı eksiksiz aldığınızdan emin olunuz.
*Tur kalkışı öncesi misafirlerimiz operasyonumuz tarafından 2 gün kala bilgilendirme formu vasıtası ile turun tüm detaylarını (Konaklama Otelleri / Uçuş Saatleri / Bağlantılar /Rehber Bilgisi vb.) katılımcıya bildirir.
Bilgilendirme formları kendisine yollanan katılımcı tarafından bilgilerin doğruluğu kontrol ederek ve imzalayarak geri göndermelidir. Geri gönderilmediği durumlarda katılımcı bilgilendirilmiş sayılır ve bu sebepten dolayı yaşanacak sıkıntılardan Touristica sorumlu tutulamayacaktır.
*18 yaş altı reşit sayılmayan çocukların anne veya babalarından biri veya ikisi ile beraber tura katılmadığı durumlarda, tura katılım için gerekli olan muvafakatnamelerin seyahat sırasında kişilerin yanında bulundurması zorunludur.

Promosyon turlarımızda İptal,İade ve değişiklik bulunmamaktadır

İptal ve değişiklik durumunda “TOURİSTİCA SATIŞ SÖZLEŞMESİ” geçerlidir.

Pasaport Uyarısı;
* Yurt dışı gezilerine katılabilmek için 10 yıldan eski olmayan, seyahatin bitişi itibariyle en az 6 ay geçerli pasaport ve (gerekli ülkelerde) ilgili ülke vizesi gerekmektedir. Tüketicinin vize başvuru işlemlerinde, Touristica, aracı ve yardımcı bir kurum olarak tüketiciye bu konuda ilgili kurumlar üzerinden hizmet almasına yardımcı olur. Bu hizmeti sağlayabilmesi için, tüketicinin başvuru için gereken tüm belge ve talepleri eksiksiz yerine getirmek zorundadır. Vize alınamaması durumunda, Touristica, konsolosluk ve tüketici arasında aracı bir kurum ve tüketicinin vize hizmeti alma konusunda sadece yol gösterici olduğundan sorumlu tutulamaz. Buna bağlı olarak turun iptali ya da vizenin olumlu sonuçlanmaması durumunda, vize ve sigorta ücreti konsolosluk tarafından iade edilmez.

*Vizenin gidilecek tura ilk giriş yapılan ülkeden veya en fazla konaklama yapılacak ülkeden alınması gereklidir aksi halde pasaport polislerinin ülkeye giriş yaptırmamasından Touristica kesinlikle sorumlu değildir.

* T.C. yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. Yeşil pasaportlu misafirlerimizin pasaport geçerlilik tarihi seyahatin bitişi itibariyle en az 6 aylık olmak zorundadır. Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

*  Turun iptali durumunda vize ve sigorta ücreti iade edilemez.

*Touristica konsoloslukla müşterilerimiz arasında aracı kurumdur. Dolayısı ile herhangi bir nedenden dolayı veya Vize çıkmaması durumunda misafirin geziye katılamamasından Touristica kesinlikle sorumlu değildir. Alınan Vize ücreti iade edilemez.

*Vize başvurusu için en az 6 ay geçerli pasaport ve acentelerimizden temin edebileceğiniz vize için gerekli evraklar listesinde belirtilen belgeler gerekmektedir. 
3***B&B Hotel Lisboa Aeroporto yakınlarında neler var?
Vasco da Gama Kulesi - 2,6 km
Milletler Parkı Teleferiği - 2,6 km
Vasco da Gama Alışveriş Merkezi - 2,7 km
Popüler turistik noktalar
Lizbon Okyanus Akvaryumu - 3,3 km
Luz Futbol Stadyumu - 6,9 km
Senhora do Monte'nin bakış açısı - 7,6 km
São Jorge Kalesi - 8,2 km
Dona Maria II Ulusal Tiyatrosu - 8,2 km

Toplu taşıma
Metro Encarnacao Metro İstasyonu - 1,3 km
Metro Moscavide Metro İstasyonu - 1,8 km
Tren Moscavide Train Station - 1,8 km

En yakın havaalanları
Humberto Delgado Havaalanı - 2,1 km


Park Hotel Porto Gaia yakınlarında neler var?
Arrábida Alışveriş - 1,7 km
Gaia'nın iskelesi - 1,9 km
MEO Canlı Gelgitler - 2 km
Porto Şarap Mahzenleri - 2,1 km
Porto Şarap Müzesi - 2,2 km
Keşifler Dünyası - 2,2 km
Popüler turistik noktalar
Ferreira Borges Pazarı - 2,4 km
Ribeira Meydanı - 2,4 km
Dom Luís I Köprüsü - 2,6 km
Clerigos Kilisesi - 2,7 km
Lello Kitabevi -2,8 km

Toplu taşıma
Tren Alfândega - 1,7 km

En yakın havaalanları
Francisko Sá Carneiro Havaalanı - 12,6 km

TUR ÖZELLİKLERİ

 • MERKEZE YAKIN OTELLER
 • PANORAMİK LIZBON & PORTO  ŞEHİR TURU DAHİL!
 • 65 YAŞA KADAR - SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI ÜCRETSİZ
 • KESİN KALKIŞ
 • SINIRLI KONTENJAN

Portekiz - Vize Bilgileri

Turistik Vize - Ücretli Çalışan

*** Yeşil pasaport sahiplerinden vize istenmemektedir!
*** Pasaport bitiş tarihi, seyehat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.
*** Konsolosluk gerekli gördüğü taktirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir

***NOT: Evlendikten sonra pasaportunda kızlık soyadı değişikliği yapmamış olan başvuru sahiplerinin işlemleri gerçekleştirilemez. İşlemlerin gerçekleştirilebilmesi için mutlaka yeni soyadın yazılı olduğu pasaport alınmalıdır.

PASAPORT: Planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren 3 ay 15 gün geçerlilik süresi (temdit) olan, vize basılabilecek en az karşılıklı 2 boş sayfası olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport. Pasaportunuzda herhangi bir hasar var ise kabul edilmeyecektir

2-)FOTOĞRAF: Arka fon beyaz ve 3 aydan eski olmayan 3,5 x 4,5 cm ebatlarında, omuzların da göründüğü, GÖZLÜKSÜZ biyometrik fotoğraf, 2 adet. Yüze saç ya da örtü gelmemelidir. Tesettürlü başvuru sahiplerinin kaşlarının bittiği noktaya kadar yüzün tamamı görünür olmalıdır. Photoshop’lu, flu ya da fazla parlak fotoğraflar kabul edilmemektedir.

3-) UÇAK / ULAŞIM REZERVASYONU: Planlanan seyahatin gidiş-dönüş bilgilerini ve yolcu ismini içeren uçak ya da diğer ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. Diğer ülkelere geçiliyor ise ulaşım araçlarının rezervasyonları mutlaka sunulmalıdır. Otobüs, tren gibi diğer araçlar kullanılacak ise; tren bileti rezervasyonu veya otobüs kiralama detayları, araçların plakaları ve transfer ile ilgili diğer belgeler sunulmalıdır.

4-) OTEL / KONAKLAMA: Tüm seyahat süresini kapsayan, otelin adı adresi ve yolcuların tümünün isimlerinin yer aldığı onaylı otel rezervasyonu. Diğer ülkelere geçiş yapılacak ise orada ki konaklama bilgileri de aynı şekilde sunulmalıdır. Seyahat planında en uzun süre kalınacak ülkenin Portekiz olması gereklidir.

5-) SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Öngörülen yolculuk ve Schengen ülkelerinde kalınacak süreyi kapsayan, sağlık sorunları, acil tedavi, hastanede yatış, hastalık ya da vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası. Seyahat sağlık sigortası belgelenmiş seyahat tarihlerinin önceki ve sonraki günlerini kapsamalıdır .Teminat bedeli Euro olarak belirtilmiş olmalıdır.

6-)İŞ VEREN MEKTUBU: Başvuru sahibinin iş vereni tarafından, iş yerinin antetli kağıdına yazılmış, ıslak imzalı ve kaşeli, kişinin seyahat edeceği tarihleri,şirketteki görevi ve masraflarının şahsen karşılanacağı ibaresini içeren dilekçe. Mektubun bilgisayarda düzenlenmiş olması gerekir, el yazısı ile müdahale edilemez

7-) - İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ: Barkodlu SGK işe giriş belgesi barkodlu olmalıdır ve üzerindeki iş yeri adresi İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlı olan şehirlerden birine ait olmalıdır, merkez ofisiniz bu şehirler dışında ise durumu izah eden şirket yazısı sunulmalıdır.

8-) - SGK TESCIL VE HİZMET DÖKÜMÜ: E-devletten barkodlu versiyonu son bir haftada alınmış bu belgenin detaylı tüm döküm olması gereklidir. Barkodsuz belgeler kabul edilmemektedir.

9-)MAAŞ BORDROLARI: Son üç aya ait kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları.

10-)FAALİYET BELGESİ: Son bir ay içerisinde alınmış, iş yerinizin sanayi, ticaret ya da mesleki odalara bağlı olduğunu gösteren bu belgenin mutlaka ORIJINALI ya da ELEKTRONIK IMZALISI sunulmalıdır. Iş yeriniz orjinalini vermezse sizin bu evrağı bağlı olunan odadan temin etmeniz gerekir. Faaliyet belgesinin orijinali olmadan başvurunuz hiç bir şekilde kabul edilmez). Avukatların kendi baro kayıtlarının yanı sıra, yanında çalıştığı kişi ya da kişilerin baro kayıtlarını da sunması gereklidir.

11-) ŞİRKET RESMİ GAZETE: İş yerinizin resmi gazetesi sunulmalıdır

12-) ŞİRKET İMZA SİRKÜLERİ: İş yeri adının geçtiği ilk sayfa ve başvuru sırasında iş evraklarınızı imzalayan kişilerin imzalarının olduğu bölüm sunulmalıdır. .

13-)ŞİRKET VERGİ LEVHASI: Güncel olması gereken bu belge de mutlaka barkodlu bölümün görülmesi gereklidir.

14-)BANKA HESABI:Bankanın antetli kağıdına; ıslak imzalı ve kaşeli son üç aya ait dökümün sunulması gereklidir. Dökümün alındığı tarih ile başvuru yapılan tarih arasında en çok 15 gün olmalıdır. Aksi halde kabul edilmemektedir. Bankada seyahat masraflarınızı karşılayacak yeterli bakiye olması gerekmektedir ( EN AZ 7.000 TL BAKIYE ), Banka imza sirkülerinin de eklenmiş olması gerekmektedir.

15-)VARSA TAPU KOPYASI

16-)VARSA ARAÇ RUHSAT KOPYASI

17-) NUFUS CUZDANI FOTOKOPİSİ

18-) TAM TEKMİL VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ- Orijinal (Anne, baba, eş , çocuklar ve kardeşler dahil - e-devletten barkodlu olmalıdır.)

19-) YABANCILAR İÇİN; OTURUM YADA ÇALIŞMA İZNİ FOTOKOPİSİ-Yabancı başvuru sahiplerinin ikamet izni ya da çalışma izni belgelerinin fotokopisini sunmaları şarttır ve seyahatinin dönüşünden itibaren 3 ay 15 gün geçerliliği olması gerekmektedir.

20-) PASAPORT KOPYASI: Pasaportunuzda işlem görmüş tüm sayfaların fotokopisi

21)-VARSA ESKİ PASAPORTUNUZ- son 3 sene içerisindeki Schengen vizelerinin fotokopisi gereklidir. .

Turistik Vize - Emekli

*** Yeşil pasaport sahiplerinden vize istenmemektedir!
*** Pasaport bitiş tarihi, seyehat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.
*** Konsolosluk gerekli gördüğü taktirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir

• ***NOT: Evlendikten sonra pasaportunda kızlık soyadı değişikliği yapmamış olan başvuru sahiplerinin işlemleri gerçekleştirilemez. İşlemlerin gerçekleştirilebilmesi için mutlaka yeni soyadın yazılı olduğu pasaport alınmalıdır.

1-) PASAPORT: Planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren 3 ay 15 gün geçerlilik süresi (temdit) olan, vize basılabilecek en az karşılıklı 2 boş sayfası olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport. Pasaportunuzda herhangi bir hasar var ise kabul edilmeyecektir

2-)FOTOĞRAF: Arka fon beyaz ve 3 aydan eski olmayan 3,5 x 4,5 cm ebatlarında, omuzların da göründüğü, GÖZLÜKSÜZ biyometrik fotoğraf, 2 adet. Yüze saç ya da örtü gelmemelidir. Tesettürlü başvuru sahiplerinin kaşlarının bittiği noktaya kadar yüzün tamamı görünür olmalıdır. Photoshop’lu, flu ya da fazla parlak fotoğraflar kabul edilmemektedir.

3-) UÇAK / ULAŞIM REZERVASYONU: Planlanan seyahatin gidiş-dönüş bilgilerini ve yolcu ismini içeren uçak ya da diğer ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. Diğer ülkelere geçiliyor ise ulaşım araçlarının rezervasyonları mutlaka sunulmalıdır. Otobüs, tren gibi diğer araçlar kullanılacak ise; tren bileti rezervasyonu veya otobüs kiralama detayları, araçların plakaları ve transfer ile ilgili diğer belgeler sunulmalıdır.

4-) OTEL / KONAKLAMA: Tüm seyahat süresini kapsayan, otelin adı adresi ve yolcuların tümünün isimlerinin yer aldığı onaylı otel rezervasyonu. Diğer ülkelere geçiş yapılacak ise orada ki konaklama bilgileri de aynı şekilde sunulmalıdır. Seyahat planında en uzun süre kalınacak ülkenin Portekiz olması gereklidir.

5-) SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Öngörülen yolculuk ve Schengen ülkelerinde kalınacak süreyi kapsayan, sağlık sorunları, acil tedavi, hastanede yatış, hastalık ya da vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası. Seyahat sağlık sigortası belgelenmiş seyahat tarihlerinin önceki ve sonraki günlerini kapsamalıdır .Teminat bedeli Euro olarak belirtilmiş olmalıdır.

6-) EMEKLİ BELGESİ: Barkodlu olarak E-devletten alınmış olmalıdır.

7-) BANKA HESABI:Bankanın antetli kağıdına; ıslak imzalı ve kaşeli son üç aya ait dökümün sunulması gereklidir. Dökümün alındığı tarih ile başvuru yapılan tarih arasında en çok 15 gün olmalıdır. Aksi halde kabul edilmemektedir. Bankada seyahat masraflarınızı karşılayacak yeterli bakiye olması gerekmektedir ( EN AZ 7.000 TL BAKIYE ), Banka imza sirkülerinin de eklenmiş olması gerekmektedir.

8-) SON 3 AYLIK HAREKETLERİ OLAN EMEKLİ BANKA HESAP EKSTRESİ: Bankanın antetli kağıdına; ıslak imzalı ve kaşeli son üç aya ait dökümün sunulması gereklidir. Dökümün alındığı tarih ile başvuru yapılan tarih arasında en çok 15 gün olmalıdır. Aksi halde kabul edilmemektedir. Banka imza sirkülerinin de eklenmiş olması gerekmektedir.

9-)VARSA TAPU KOPYASI

10-)VARSA ARAÇ RUHSAT KOPYASI

11-) NUFUS CUZDANI FOTOKOPİSİ

12-) TAM TEKMİL VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ- Orijinal (Anne, baba, eş , çocuklar ve kardeşler dahil - e-devletten barkodlu olmalıdır.)

13-) YABANCILAR İÇİN; OTURUM YADA ÇALIŞMA İZNİ FOTOKOPİSİ-Yabancı başvuru sahiplerinin ikamet izni ya da çalışma izni belgelerinin fotokopisini sunmaları şarttır ve seyahatinin dönüşünden itibaren 3 ay 15 gün geçerliliği olması gerekmektedir.

14-) PASAPORT KOPYASI: Pasaportunuzda işlem görmüş tüm sayfaların fotokopisi
15)-VARSA ESKİ PASAPORTUNUZ- son 3 sene içerisindeki Schengen vizelerinin fotokopisi gereklidir. .

Turistik Vize - Ev Hanımı

*** Yeşil pasaport sahiplerinden vize istenmemektedir!
*** Pasaport bitiş tarihi, seyehat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.
*** Konsolosluk gerekli gördüğü taktirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir

• ***NOT: Evlendikten sonra pasaportunda kızlık soyadı değişikliği yapmamış olan başvuru sahiplerinin işlemleri gerçekleştirilemez. İşlemlerin gerçekleştirilebilmesi için mutlaka yeni soyadın yazılı olduğu pasaport alınmalıdır.

EV HANIMLARI VE ÇALIŞMAYANLAR İÇİN:
1-) PASAPORT: Planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren 3 ay 15 gün geçerlilik süresi (temdit) olan, vize basılabilecek en az karşılıklı 2 boş sayfası olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport. Pasaportunuzda herhangi bir hasar var ise kabul edilmeyecektir

2-) BASVURU FORMU-Tam ve eksiksiz doldurulmuş, 37. Maddeli kutucuğun ve son sayfadaki imza kutucuğunun başvuru sahibi tarafından şahsen imzalanmış olması gerekmektedir. İmzalı olmayan formların vize müracaatı kesinlikle yapılamamaktadır.

3-)FOTOĞRAF: Arka fon beyaz ve 3 aydan eski olmayan 3,5 x 4,5 cm ebatlarında, omuzların da göründüğü, GÖZLÜKSÜZ biyometrik fotoğraf, 2 adet. Yüze saç ya da örtü gelmemelidir. Tesettürlü başvuru sahiplerinin kaşlarının bittiği noktaya kadar yüzün tamamı görünür olmalıdır. Photoshop’lu, flu ya da fazla parlak fotoğraflar kabul edilmemektedir.

4-) UÇAK / ULAŞIM REZERVASYONU: Planlanan seyahatin gidiş-dönüş bilgilerini ve yolcu ismini içeren uçak ya da diğer ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. Diğer ülkelere geçiliyor ise ulaşım araçlarının rezervasyonları mutlaka sunulmalıdır. Otobüs, tren gibi diğer araçlar kullanılacak ise; tren bileti rezervasyonu veya otobüs kiralama detayları, araçların plakaları ve transfer ile ilgili diğer belgeler sunulmalıdır.

5-) OTEL / KONAKLAMA: Tüm seyahat süresini kapsayan, otelin adı adresi ve yolcuların tümünün isimlerinin yer aldığı onaylı otel rezervasyonu. Diğer ülkelere geçiş yapılacak ise orada ki konaklama bilgileri de aynı şekilde sunulmalıdır. Seyahat planında en uzun süre kalınacak ülkenin İtalya olması gereklidir.

6-) SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Öngörülen yolculuk ve Schengen ülkelerinde kalınacak süreyi kapsayan, sağlık sorunları, acil tedavi, hastanede yatış, hastalık ya da vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası. Seyahat sağlık sigortası belgelenmiş seyahat tarihlerinin önceki ve sonraki günlerini kapsamalıdır (yani gidiş tarihinden bir gün önce ve dönüş tarihinden bir gün sonra) Teminat bedeli Euro olarak belirtilmiş olmalıdır.

7-)SPONSOR EŞ YA DA ANNE-BABA NİYET DILEKÇESİ: Türkçe yazılmış seyahat amacınızı açıklayan dilekçe

8-)SPONSOR EŞ YADA BABA -ANNENIN SPONSORLUK BELGELERI- (mesleklerine göre katagorilerde ki belgeler örnek: Çalışan,emekli,İşveren evrakları )

9-)SPONSOR EŞ- ANNE YA DA BABA BANKA HESABI:Bankanın antetli kağıdına; ıslak imzalı ve kaşeli son üç aya ait dökümün sunulması gereklidir. Dökümün alındığı tarih ile başvuru yapılan tarih arasında en çok 15 gün olmalıdır. Aksi halde kabul edilmemektedir. Bankada seyahat masraflarınızı karşılayacak yeterli bakiye olması gerekmektedir (EN AZ 7.000 TL BAKIYE ), Banka imza sirkülerinin de eklenmiş olması gerekmektedir.

10-)SPONSOR VARSA TAPU YA DA ARAÇ RUHSAT KOPYASI

11-)VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ: E-devletten ve ya nüfus müdürlüğünden alınması gerekir (orijinal). Başvuru sahibinin yaşı farketmeksizin - bebek ve çocuklar- sunulmalıdır.

12-)- EVLİLİK CÜZDANI: Masrafların eş tarafından karşılanması durumunda ya da otel rezervasyonunda eşlerden sadece birinin ismi geçiyor ise, soyad değişimi olmuşsa ve diğer sunulan evraklarda soyad pasaporttan farklı görünüyor ise evlilik cüzdanının isimlerin geçtiği sayfasının fotokopisi sunulmalıdır. Eğer vukuatlı nufus kayıt örneği sunuyorsanız bu evrağa gerek yoktur.

13-) NUFUS CUZDANI FOTOKOPİSİ-

14-)ÇALIŞMAYAN KİŞİLER İÇİN: Sponsor sunulması gereklidir. Sadece anne, baba ya da eş sponsor olabilir. Sponsorun ıslak imzalı masrafları karşıladığını belirten dilekçesi ve tüm iş ya da emekli evrakları, güncel ve bakiyeli banka hesabı dosyaya eklenmelidir. Sponsorla olan aile bağını sunmak için vukuatlı nüfus kayıt örneği de dosyaya eklenmelidir. Çalışmayan ve yeni mezun kişilerin diploma ya da mezuniyet belgesinin fotokopisi dosyaya eklenir.

15-) PASAPORT KOPYASI: Pasaportunuzda işlem görmüş tüm sayfaların fotokopisi

16-)VARSA ESKİ PASAPORTUNUZ- son 3 sene içerisindeki Schengen vizelerinin fotokopisi gereklidir. .

Turistik Vize - Kamu Personeli ve Memur

*** Yeşil pasaport sahiplerinden vize istenmemektedir!
*** Pasaport bitiş tarihi, seyehat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.
*** Konsolosluk gerekli gördüğü taktirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir
*** başvurularınızı yaparken bayram,yılbası ve önemli günler ve tatil günlerini dkkate alarak yapmanızı tavsiye ederiz ayrıca 15 iş gününde ortalama vize işlem sürelerinin olduduğunu kesinlikle unutmayınız ve seyahat planlarınızı buna göre yapmanız önemle tavsiye edilir.
• ***NOT: Evlendikten sonra pasaportunda kızlık soyadı değişikliği yapmamış olan başvuru sahiplerinin işlemleri gerçekleştirilemez. İşlemlerin gerçekleştirilebilmesi için mutlaka yeni soyadın yazılı olduğu pasaport alınmalıdır.

KAMU SEKTÖRÜ/MEMURLAR İÇİN GEREKLİ BELGELER:
1-) PASAPORT: Planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren 3 ay 15 gün geçerlilik süresi (temdit) olan, vize basılabilecek en az karşılıklı 2 boş sayfası olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport. Pasaportunuzda herhangi bir hasar var ise kabul edilmeyecektir

2-)FOTOĞRAF: Arka fon beyaz ve 3 aydan eski olmayan 3,5 x 4,5 cm ebatlarında, omuzların da göründüğü, GÖZLÜKSÜZ biyometrik fotoğraf, 2 adet. Yüze saç ya da örtü gelmemelidir. Tesettürlü başvuru sahiplerinin kaşlarının bittiği noktaya kadar yüzün tamamı görünür olmalıdır. Photoshop’lu, flu ya da fazla parlak fotoğraflar kabul edilmemektedir.

3-) UÇAK / ULAŞIM REZERVASYONU: Planlanan seyahatin gidiş-dönüş bilgilerini ve yolcu ismini içeren uçak ya da diğer ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. Diğer ülkelere geçiliyor ise ulaşım araçlarının rezervasyonları mutlaka sunulmalıdır. Otobüs, tren gibi diğer araçlar kullanılacak ise; tren bileti rezervasyonu veya otobüs kiralama detayları, araçların plakaları ve transfer ile ilgili diğer belgeler sunulmalıdır.

4-) OTEL / KONAKLAMA: Tüm seyahat süresini kapsayan, otelin adı adresi ve yolcuların tümünün isimlerinin yer aldığı onaylı otel rezervasyonu. Diğer ülkelere geçiş yapılacak ise orada ki konaklama bilgileri de aynı şekilde sunulmalıdır. Seyahat planında en uzun süre kalınacak ülkenin İtalya olması gereklidir.

5-)- SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Tüm seyahat süresini kapsayan, ayakta ve yatarak tüm tedavi masraflarını karşılayan, minimum 30.000 Euro teminatlı

6-)NİYET DILEKÇESİ: Şahsen yazılmış seyahat amacınızı,seyahat tarihlerimizi ve seyahat masraflarının şahsen karşılanacağını açıklayan dilekçe

7-)KURUMDAN GÖREV İZİN BELGESİ- Çalışmış olduğunuz kurumdan İdari Amirden Kaşeli ve imzalı belge

8-)KURUMDAN İZİN DİEKÇESİ-Kurumdan idari Amirden kaşeli imzalı yazı

9-)SGK TESCIL VE HİZMET DÖKÜMÜ: E-devletten barkodlu versiyonu son bir haftada alınmış bu belgenin detaylı tüm döküm olması gereklidir. Barkodsuz belgeler kabul edilmemektedir. (memurların da sunması gereklidir)

10-)BANKA HESABI:Bankanın antetli kağıdına; ıslak imzalı ve kaşeli son üç aya ait dökümün sunulması gereklidir. Dökümün alındığı tarih ile başvuru yapılan tarih arasında en çok 15 gün olmalıdır. Aksi halde kabul edilmemektedir. Bankada seyahat masraflarınızı karşılayacak yeterli bakiye olması gerekmektedir ( EN AZ 7.000 TL BAKIYE ), Banka imza sirkülerinin de eklenmiş olması gerekmektedir.

11-) NUFUS CUZDANI FOTOKOPİSİ

12-)TAM TEKMİL VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ- Orijinal (Anne, baba, eş , çocuklar ve kardeşler dahil - e-devletten barkodlu olmalıdır.)

13-)YABANCILAR İÇİN; OTURUM YADA ÇALIŞMA İZNİ FOTOKOPİSİ-Yabancı başvuru sahiplerinin ikamet izni ya da çalışma izni belgelerinin fotokopisini sunmaları şarttır ve seyahatinin dönüşünden itibaren 3 ay 15 gün geçerliliği olması gerekmektedir

14-) PASAPORT KOPYASI: Pasaportun vize bulunan tüm sayfalarının ve ilk sayfasının fotokopisi, eski pasaportta var ise son 3 sene içerisindeki Schengen vizelerinin fotokopisi gereklidir. .

Turistik Vize - Öğrenci

*** Yeşil pasaport sahiplerinden vize istenmemektedir!
*** Pasaport bitiş tarihi, seyehat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.
*** Konsolosluk gerekli gördüğü taktirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir

• ***NOT: Evlendikten sonra pasaportunda kızlık soyadı değişikliği yapmamış olan başvuru sahiplerinin işlemleri gerçekleştirilemez. İşlemlerin gerçekleştirilebilmesi için mutlaka yeni soyadın yazılı olduğu pasaport alınmalıdır.

ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ BELGELER:
1-) PASAPORT: Planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren 3 ay 15 gün geçerlilik süresi (temdit) olan, vize basılabilecek en az karşılıklı 2 boş sayfası olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport. Pasaportunuzda herhangi bir hasar var ise kabul edilmeyecektir

2-)FOTOĞRAF: Arka fon beyaz ve 3 aydan eski olmayan 3,5 x 4,5 cm ebatlarında, omuzların da göründüğü, GÖZLÜKSÜZ biyometrik fotoğraf, 2 adet. Yüze saç ya da örtü gelmemelidir. Tesettürlü başvuru sahiplerinin kaşlarının bittiği noktaya kadar yüzün tamamı görünür olmalıdır. Photoshop’lu, flu ya da fazla parlak fotoğraflar kabul edilmemektedir.

3-)UÇAK / ULAŞIM REZERVASYONU: Planlanan seyahatin gidiş-dönüş bilgilerini ve yolcu ismini içeren uçak ya da diğer ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. Diğer ülkelere geçiliyor ise ulaşım araçlarının rezervasyonları mutlaka sunulmalıdır. Otobüs, tren gibi diğer araçlar kullanılacak ise; tren bileti rezervasyonu veya otobüs kiralama detayları, araçların plakaları ve transfer ile ilgili diğer belgeler sunulmalıdır.

4-) OTEL / KONAKLAMA: Tüm seyahat süresini kapsayan, otelin adı adresi ve yolcuların tümünün isimlerinin yer aldığı onaylı otel rezervasyonu. Diğer ülkelere geçiş yapılacak ise orada ki konaklama bilgileri de aynı şekilde sunulmalıdır. Seyahat planında en uzun süre kalınacak ülkenin İtalya olması gereklidir.

5-)-SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Tüm seyahat süresini kapsayan, ayakta ve yatarak tüm tedavi masraflarını karşılayan, minimum 30.000 Euro teminatlı

6-)SPONSOR ANNE YA DA BABA NİYET DİLEKÇESİ:Türkçe yazılmış seyahat amacınızı,seyahat tarihlerinizi ve masraflarınızın Anne ya da Baba kim karşılıyorsa açıklayan dilekçe NOT: AYRICA SPONSOR DİLEKÇESİNDE İMZA ATAN ANNE YA DA BABA KİMSE İMZA TATBİKİ ÖRNEĞİ ÖRN: EHLİYET ,PASAPORT GİBİ)

7-)SPONSOR BABA YA DA ANNENIN SPONSORLUK BELGELERI- (mesleklerine göre katagorilerde ki belgeler örnek: Çalışan,emekli,İşveren evrakları )

8-)SPONSOR ANNE YA DA BABA BANKA HESABI: Bankanın antetli kağıdına; ıslak imzalı ve kaşeli son üç aya ait dökümün sunulması gereklidir. Dökümün alındığı tarih ile başvuru yapılan tarih arasında en çok 15 gün olmalıdır. Aksi halde kabul edilmemektedir. Bankada seyahat masraflarınızı karşılayacak yeterli bakiye olması gerekmektedir ( EN AZ 7.000 TL BAKIYE ), Banka imza sirkülerinin de eklenmiş olması gerekmektedir.

9-)SPONSOR VARSA TAPU VE ARAÇ RUHSAT KOPYASI-

10-)ÖĞRENCİ BELGESİ ASLI-Okuldan alınmış ıslak imzalı ve kaşeli orijinal belgeler kabul edilir

11-) MUVAFAKATNAME ASLI VE FOTOKOPİSİ -Reşit olmayanlar için her iki ebeveyn tarafından çıkartılmış noter onaylı, muvafakatname aslı ve fotokopisi her tür başvuruda ibraz edilmesi zorunludur.Boşanmış bile olsalar hem anne hem de babanın muvafakatname vermesi gerekmektedir. Ebeveynlik yetkisi bütünüyle ebeveynden birine verildiği durumda, sadece ebeveynlik yetkisi bulunan kişinin muvafakatname vermesi yeterlidir. Muvafakatname noter tarafından onaylanmış olmalıdır ve 6 ay geçerlidir. Muvafakatnamenin geçerlik süresi, belgelenmiş seyahatin süresini tümüyle kapsamalıdır.

12-)VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ: E-devletten ve ya nufüs müdürlüğünden alınması gerekir (orijinal). Başvuru sahibinin yaşı farketmeksizin - bebek ve çocuklar- sunulmalıdır.

13) NUFUS CUZDANI FOTOKOPİSİ-

14-) TAM TEKMİL VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ- Orijinal (Anne, baba, eş , çocuklar ve kardeşler dahil - e-devletten barkodlu olmalıdır.)

15-) PASAPORT KOPYASI: Pasaportunuzda işlem görmüş tüm sayfaların fotokopisi

16-VARSA ESKİ PASAPORTUNUZ- son 3 sene içerisindeki Schengen vizelerinin fotokopisi gereklidir. .

Turistik Vize - İşveren

*** Yeşil pasaport sahiplerinden vize istenmemektedir!
*** Pasaport bitiş tarihi, seyehat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.
*** Konsolosluk gerekli gördüğü taktirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir

• ***NOT: Evlendikten sonra pasaportunda kızlık soyadı değişikliği yapmamış olan başvuru sahiplerinin işlemleri gerçekleştirilemez. İşlemlerin gerçekleştirilebilmesi için mutlaka yeni soyadın yazılı olduğu pasaport alınmalıdır.

ŞİRKET SAHİBİ YA DA ORTAKLAR İÇİN:
1-) PASAPORT: Planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren 3 ay 15 gün geçerlilik süresi (temdit) olan, vize basılabilecek en az karşılıklı 2 boş sayfası olan ve 10 yıldan eski olmayan pasaport. Pasaportunuzda herhangi bir hasar var ise kabul edilmeyecektir

2- )FOTOĞRAF: Arka fon beyaz ve 3 aydan eski olmayan 3,5 x 4,5 cm ebatlarında, omuzların da göründüğü, GÖZLÜKSÜZ biyometrik fotoğraf, 2 adet. Yüze saç ya da örtü gelmemelidir. Tesettürlü başvuru sahiplerinin kaşlarının bittiği noktaya kadar yüzün tamamı görünür olmalıdır. Photoshop’lu, flu ya da fazla parlak fotoğraflar kabul edilmemektedir.

3-) UÇAK / ULAŞIM REZERVASYONU: Planlanan seyahatin gidiş-dönüş bilgilerini ve yolcu ismini içeren uçak ya da diğer ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgeler. Diğer ülkelere geçiliyor ise ulaşım araçlarının rezervasyonları mutlaka sunulmalıdır. Otobüs, tren gibi diğer araçlar kullanılacak ise; tren bileti rezervasyonu veya otobüs kiralama detayları, araçların plakaları ve transfer ile ilgili diğer belgeler sunulmalıdır.

4-) OTEL / KONAKLAMA: Tüm seyahat süresini kapsayan, otelin adı adresi ve yolcuların tümünün isimlerinin yer aldığı onaylı otel rezervasyonu. Diğer ülkelere geçiş yapılacak ise orada ki konaklama bilgileri de aynı şekilde sunulmalıdır. Seyahat planında en uzun süre kalınacak ülkenin İtalya olması gereklidir.

5-)- SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Tüm seyahat süresini kapsayan, ayakta ve yatarak tüm tedavi masraflarını karşılayan, minimum 30.000 Euro teminatlı

6-)İŞ VEREN MEKTUBU: Başvuru sahibinin iş vereni tarafından, iş yerinin antetli kağıdına yazılmış, ıslak imzalı ve kaşeli, kişinin seyahat edeceği tarihleri, şirketteki görevi ve masraflarının şahsen karşılanacağı ibaresini içeren dilekçe. Mektubun bilgisayarda düzenlenmiş olması gerekir, el yazısı ile müdahale edilemez

7-)FAALİYET BELGESİ: Son bir ay içerisinde alınmış, iş yerinizin sanayi, ticaret ya da mesleki odalara bağlı olduğunu gösteren bu belgenin mutlaka ORIJINALI ya da ELEKTRONIK IMZALISI sunulmalıdır. Iş yeriniz orjinalini vermezse sizin bu evrağı bağlı olunan odadan temin etmeniz gerekir. Faaliyet belgesinin orijinali olmadan başvurunuz hiç bir şekilde kabul edilmez). Avukatların kendi baro kayıtlarının yanı sıra, yanında çalıştığı kişi ya da kişilerin baro kayıtlarını da sunması gereklidir.

8-) ŞİRKET RESMİ GAZETE: İş yerininizin resmi gazetesi sunulmalıdır (Mutlaka Şirketteki ortaklık payınız gözükmelidir)

9-) ŞİRKET İMZA SİRKÜLERİ: İş yeri adının geçtiği ilk sayfa ve başvuru sırasında iş evraklarınızı imzalayan kişilerin imzalarının olduğu bölüm sunulmalıdır. .

10-)ŞİRKET VERGİ LEVHASI: Güncel olması gereken bu belge de mutlaka barkodlu bölümün görülmesi gereklidir.

11-)BANKA HESABI:Bankanın antetli kağıdına; ıslak imzalı ve kaşeli son üç aya ait dökümün sunulması gereklidir. Dökümün alındığı tarih ile başvuru yapılan tarih arasında en çok 15 gün olmalıdır. Aksi halde kabul edilmemektedir. Bankada seyahat masraflarınızı karşılayacak yeterli bakiye olması gerekmektedir ( EN AZ 7.000 TL BAKIYE ), Banka imza sirkülerinin de eklenmiş olması gerekmektedir.

12-)VARSA TAPU KOPYASI

13-)VARSA ARAÇ RUHSAT KOPYASI

14-) NUFUS CUZDANI FOTOKOPİSİ

15-)TAM TEKMİL VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ- Orijinal (Anne, baba, eş , çocuklar ve kardeşler dahil - e-devletten barkodlu olmalıdır.)

16-) PASAPORT KOPYASI: Pasaportunuzda işlem görmüş tüm sayfaların fotokopisi

17-)-VARSA ESKİ PASAPORTUNUZ- son 3 sene içerisindeki Schengen vizelerinin fotokopisi gereklidir. .

Portekiz - Ülke Bilgileri

Genel Bilgiler

Portekiz ya da resmî adıyla Portekiz Cumhuriyeti, Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası'nın en batısındaki ülkedir. Portekiz kuzeyden ve doğudan İspanya ile, güneyden ve batıdan da Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Atlas Okyanusu’nun kuzey yarım küredeki bölümünde bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle birlikte Portekiz’in birer parçası.

Başkent:
Lizbon

Resmî Diller:
Portekizce

Para Birimi:
Euro

Telefon Kodu:
351

Internet TLD
.pt