Kurban Bayramı Özel Saraybosna Turu (22-25 Ağustos 2018)

Balkan Turları

Pegasus Havayolları ile Gidiş Dönüş
3 Gece 4 Gün

1. GÜN

Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali Touristica kontuarı önünde 07:30’da siz değerli misafirlerimiz ile buluşma. Pegasus Havayollarının tarifeli seferi ile saat 09:30’da Saraybosna’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 1,5 saatlik yolculuğumuzun ardından 10:30’ da Saraybosna’ya varışımızın ardından bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile Saraybosna şehir turu için şehir merkezine hareket ediyoruz. Varışımızda şehrin simge yapılarından olan merkez kütüphane binasının önünde otobüsümüzden inip yürüyerek yapacağımız şehir turuna başlıyoruz. Merkez kütüphane, hikâyesini dinlediğinizde çok şaşıracağınız Inat Kuca, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Latin Köprüsü ve 1.Dünya Savaşı'nın çıkmasına neden olan Avusturya-Macaristan arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin vurulması olayının yaşandığı noktayı gördükten sonra şehrin kalbi Başçarşı'ya doğru devam ediyoruz. Osmanlı İmparatorluğu'nda bir gelenek olan sebili ve adını bu eserden alan Sebil Meydanı ile devam eden turumuz, tarihi yapısını halen korumuş Başçarşı sokaklarında devam edecek. Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi göreceğimiz diğer eserler. Şehrin en popüler caddesi Ferhadija'da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binalar, Katolik Katedrali, Markale Pazarı, kapalı pazar yeri ile devam edecek turumuz 2.Dünya savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı'nda sona erecek. Turumuzun bitiminde verilecek serbest zamanın ardından toplanma ve otelimize hareket. Geceleme otelimizde.

2. GÜN

Sabah uyandırma ve kahvaltının ardından gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz rehberlerimiz tarafından düzenlenecek olan tam gün öğle yemekli Mostar-Poçitel ekstra turuna katılabilirler. Bu turumuzda özel otobüsümüzle otelimizden hareketle Mostar'a doğru yola çıkıyoruz. Mostar'a varışımızla birlikte yapacağımız panoramik şehir turunda göreceğimiz en önemli eser şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü olacak. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri'ne Mimar Sinan'ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası'nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşları da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılmıştır. Mostar eski şehrinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğimiz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır. Öğle yemeğimizin yerel bir restoranda alınmasının ardından rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar alışveriş ve kişisel keşifleriniz için serbest zaman. Bildirilen saatte toplanma ve gezimizin ikinci durağı Poçitel'e hareket. Unesco Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan köyde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Burada verilecek çay ve kahve molasından sonra Saraybosna'ya doğru yola çıkıyoruz. Varışımızın ardından otelimize transfer. Geceleme otelimizde.
Mostar - Poçitel Turu ( Öğle Yemekli)  60 Euro (Kişi Başı)  

3. GÜN

Serbest uyanma ve gününüz serbest. Dileyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından ekstra olarak düzenlenecek olan yarım günlük Vrelo Bosne-Savaş Tüneli turumuza katılabilirler. Turumuza katılan misafirlerimizle otelimizden hareketle ilk olarak Saraybosna'nın su kaynağı Vrelo Bosne'yi ziyaret ediyoruz. İgman Dağı'nın eteklerinde yer alan ve  Bosna Nehri'nin kaynağını oluşturan Vrelo Bosne, yeşilin her tonunu bir arada bulabileceğiniz, dereler, şelaleler ve göletlerden oluşan inanılmaz güzellikte doğal bir parktır. Rehberimizin bildireceği toplanma saatine kadar verilecek serbest zamanda; güne güzel bir kahveyle başlayabilir, parktaki kuğu ve ördeklerle çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Buradaki turumuzun devamında yakın geçmiş zamanda yaşanan iç savaşta şehrin kuşatma sırasında hayata bağlanmasını sağlayan savaş tünelini ve müzesini ziyaret ediyoruz. Tünelin ziyarete açık kısmını görme şansına sahip olacağımız ziyaretimizde, izleyeceğimiz video ile duygusal anlar yaşayacağız. Savaş tüneli ziyaretimizin ardından otelimize transfer. Akşam dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek olan Boşnak Gecesi turuna katılabilirler. Saraybosna'nın otantik restoranlarından birinde yerel müzikler ve folklor eşliğinde alacağımız akşam yemeğimiz ile unutulmaz bir gece yaşayacağız. Gecenin sonunda otelimize hareket. Geceleme otelimizde.
Vrelo Bosna - Savaş Tüneli Turu  : 35 Euro  (Kişi Başı) 
Boşnak Gecesi :  45 Euro  (Kişi Başı )

4. GÜN

Sabah uyandırma, odaların boşaltılması ve kahvaltının ardından transfer saatine kadar serbest zaman. Rehberiniz tarafından belirlenen saatte Saraybosna havalimanına transfer. Uçağa biniş işlemlerinin ardından Pegasus Havayollarının PC 292 tarifeli seferi ile saat 17:40'ta İstanbul’a dönüş.


*Bu turumuzda hava yolu biletleri promosyon sınıf olup, rezervasyon sonrası uçak biletleri kesilecektir. İptal iade ve değişiklik yapılamaz*


Dikkat: Ekstra turların gerçekleşebilmesi için minimum katılımcı sayısı sağlanmak durumundadır. Gerekli katılımcı sayısı sağlanamadığı durumlarda katılımcı sayısına göre ekstra tur fiyatları revize edilerek sunulabilir. Misafirlerimiz herhangi bir turun organize edilmediği günlerde bireysel olarak gezilerini yapabilirler. Rehberlik ve araç hizmetleri, sadece transferler, şehir turu ve ekstra turlar için planlanmaktadır.

Touristica, gerekli gördüğü durumlarda; tur güzergâhını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Şehir tanıtım turları şehre varış saatine göre bir sonraki gün gerçekleştirilebilir.

Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Touristica sorumlu tutulamaz.

Önemli not;
Otellerde sunulan kontinental kahvaltı tereyağı, reçel veya bal, ekmek, çay veya kahve ile meyve suyundan oluşmaktadır. Grup kahvaltıları ayrı bir salonda servis edilebilir.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Pegasus Havayolları ile İstanbul (Sabiha Gökçen)-Saraybosna / Saraybosna - İstanbul (Sabiha Gökçen) arası uçak bileti
 • Seçilen otel kategorisinde  3 gece oda kahvaltı konaklama
 • Panoramik Saraybosna şehir turu
 • Havalimanı/otel/havalimanı transferleri
 • Profesyonel Touristica  Rehberlik Hizmetleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası (Mesleki Sorumluluk Sigortasıdır)
 • KDV Dahildir.

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Programda yer almayan öğle ve akşam yemekleri
 • Yurt Dışı Çıkış Harcı Bedeli 15 TL (Sadece Bankaya Veya Havalimanı Vergi Ofisine Ödenir)
 • Şahsi Harcamalar
 • Şoför ve Rehber Bahşişleri(Kişi Başı 5 €) (İsteğe Bağlı)
 • Programda Belirtilen Ekstra Turlar (İsteğe Bağlı)
 • Müze Ve Ören Yerleri Giriş Ücretleri (İsteğe Bağlı)
 • Seyahat Sigortası (30.000 € Teminatlı) 15 Euro / 65 yaş üzeri 30 Euro ( İsteğe Bağlı)UÇUŞ DETAYLARI

PC 291 ISTANBUL (SAW) 09:30  SARAYBOSNA (SJJ) 10:30
PC 294 SARAYBOSNA (SJJ) 17:40 ISTANBUL (SAW) 20:30

Diğer şehirlerden bağlantı fiyatlarını sorunuz. 
Uçuş saatlerinde değişiklikler olabilmektedir. Bu nedenle bağlantı uçuşlarınızı almadan acentenizden uçuş saatlerini teyit etmeniz önemle rica olunur. Aksi halde oluşabilecek aksaklıklardan Touristica sorumlu değildir.
Aramayı Değiştir

HOLLYWOOD HOTEL

4* Oteller - İki Kişilik Oda
Oda Kahvaltı
%17 İndirim
Kurban Bayramı Özel İndirim Kampanyası (100 EUR)
Toplam Fiyat
957 EUR
798 EUR
4571 TL

GENEL ŞARTLAR

* Genel Şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programındanbağımsız düşünülemez.
* Promosyon olarak belirtilmiş olan turlar ve özel dönem turlarında (bayramlarve tatiller)uçak biletlerinin iptal ve iadesi yoktur. Diğer tüm turlarda havayolu kuralları geçerli olup, iptal, iade ve değişiklikler hava yolu kurallarıdahilindedir.
* Touristica,organize etmiş olduğu tur için yeterli katılımcı olmamasıdurumunda, turu iptal edebilir. Tur iptali 20 gün öncesinden tüketiciyebildirilir. Bu gibi durumlarda tüketici turunu diğer müsait olan bir tarihekaydırabilir ya da tur ücretini iade alır. Tazminat talep edemez.
* Yurt dışı turlarımızda, seçtiğiniz turun iptal-değişiklik şartlarına göre %35veya %50 ön ödeme ile rezervasyon alınabilir.
* Touristica, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 LaheyProtokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veyamevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Uçağın ineceği şehirfarklılık gösterebilir.  Touristica, bu değişiklikleri en kısa süredebildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek geziyi satınalmıştır. Tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce misafirlerimiztarafından yazılı teyit edilmesi gerekmektedir. Uçuş saatlerini ve parkurunuteyit etmeyen misafirlerin iç hat bağlantı uçuş ulaşımlarında yaşanandeğişikliklerden Touristica sorumlu değildir.
*Tur programında belirtilen tur güzergâhı örnek güzergâh olup tur parkurundadeğişiklik olabilir.
*Touristica, gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergâhını içeriği aynı kalmakkoşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar.
*Şehir tanıtım turları şehre varış saatine göre bir sonrakigün/günler gerçekleştirilebilir.
*Touristica, yıldız kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirmehakkını saklı tutar.
*Programlarda belirtilen tüm otel isimler V.B. (ve benzeri) olup yıldızkategorisi ve mesafe olarak örnek teşkil etmek için yazılmıştır. Belirtilenisimli otelde konaklama yapılacağı anlamına gelmez.
*Turun iptali durumunda vize ücreti ve sigorta ücretleri iade edilemez.
*Tur programlarında belirtilen ekstra turlar için minimum katılımcı sayılarıgerekmektedir. Bu sayılar yerel operatör ya da rehber tarafından düzenlenecekolan turun maliyetlerine göre belirlenmektedir. Gerekli sayılara ulaşılamamasıdurumunda rehber ekstra turu (ları) iptal etme ve gerçekleştirmeme hakkınaacente adına sahiptir.
*Yol üzerinde alternatif turlar gruptan en az 6 kişinin katılımı olduğutakdirde gerçekleşir. Katılmak istemeyen misafirler mola yerinde bekletilir.
*Programlarda belirtilen geziler rehberin inisiyatifinde herhangi bir nedendendolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir.
* Müze ve ören yerleri girişleri ücreti fiyatlara dâhil değildir.
* Yurt dışı turlarda 3 kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göreverilmektedir. Bazı otellerde iki kişilik odalara ilave yatak uygulaması olup,bu ilave yatak genellikle kanepe yada açılır kapanır yatak olarakverilmektedir. Standart bir yatak değildir. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkinyanında 1 çocuk ile sınırlıdır(0-2 yaş arası bebekler bu kritere dahildeğildir).
*Otellerde alınan kahvaltı standardı Continental kahvaltı olup tereyağı reçelkahve veya çaydan ibarettir. Grup kahvaltıları otellerde ayrı salonlarda alınıpmünferit yolcu kahvaltılarından farklıdır.
*Tur kalkışı öncesi misafirlerimiz operasyonumuz tarafından bilgilendirme formuvasıtası ile turun tüm detaylarını (Konaklama Otelleri / Uçuş Saatleri /Bağlantılar /Rehber Bilgisi vb.) katılımcıya bildirir. Bilgilendirme formlarıkendisine yollanan katılımcı tarafından imzalanarak geri gönderilmelidir. Gerigönderilmediği durumlarda katılımcı bilgilendirilmiş sayılır ve bu sebeptendolayı yaşanacak sıkıntılardan Touristica sorumlu tutulamayacaktır.

4* Hollywood Hotel: 
Saraybosna'nın yeşil bölgesi Ilidza'ya yakın ve Saraybosna Uluslararası Havaalanı'na 2 km mesafede yer alan Hollywood Hotel, ücretsiz Wi-Fi, klima ve spa küveti ile donatılmış geniş ve modern odalar ile hizmet vermektedir. Konuklar otelin havuzundan, saunasından ve fitness merkezinden ücretsiz olarak faydalanabilir.
Otel, Bosna Nehri'nin Vrelo Bosne kaynağına yakındır. Otele 100 metre mesafede bir süpermarket vardır. Ana tren ve otobüs istasyonları 6 km uzaklıktadır.
Kurban Bayramı Özel Saraybosna Turu (22-25 Ağustos 2018)
Saraybosna
3 Gece 4 Gün

Bosna-Hersek - Vize Bilgileri

Turistik Vize - TC Vatandaşı - Vize Evrakları


Türk vatandaşları vizesiz seyahat edebilirler.
Pasaport sürenizin seyahatin dönüşü itibariyle minimum 6 ay olmasına dikkat ediniz.
Aktarmalı uçuşlarda transit uygulamalarına dikkat etmeniz önemlidir.

Pasaport Uyarısı;
* Yurt dışı gezilerine katılabilmek için 10 yıldan eski olmayan, seyahatin bitişi itibariyle en az 6 ay geçerli pasaport ve (gerekli ülkelerde) ilgili ülke vizesi gerekmektedir. Tüketicinin vize başvuru işlemlerinde, Touristica, aracı ve yardımcı bir kurum olarak tüketiciye bu konuda ilgili kurumlar üzerinden hizmet almasına yardımcı olur. Bu hizmeti sağlayabilmesi için, tüketicinin başvuru için gereken tüm belge ve talepleri eksiksiz yerine getirmek zorundadır. Vize alınamaması durumunda, Touristica, konsolosluk ve tüketici arasında aracı bir kurum ve tüketicinin vize hizmeti alma konusunda sadece yol gösterici olduğundan sorumlu tutulamaz. Buna bağlı olarak turun iptali ya da vizenin olumlu sonuçlanmaması durumunda, vize ve sigorta ücreti konsolosluk tarafından iade edilmez.
* T.C. yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. Yeşil pasaportlu misafirlerimizin pasaport geçerlilik tarihi seyahatin bitişi itibariyle en az 6 aylık olmak zorundadır. Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

Bosna-Hersek - Ülke Bilgileri

Genel Bilgiler

Miljacka Nehri üzerinde, dağlarla çevrili bir alanda yükselen Saraybosna, Bosna Hersek’in başkentidir. Ülkenin en kalabalık şehri olan Saraybosna, ekonomi, idari, kültür, eğitim ve spor merkezidir. Başkent, dinsel ve kültürel çeşitliliğin hakim olduğu sosyal yapısıyla ünlüdür. Yüzyıllar boyunca Müslümanlar, Yahudiler, Sırplar, Türkler, Hırvatlar ve bir çok toplumun barış içinde yaşadığı bir kent olmuştur. Dilerseniz 2 veya 3 gecelik Saraybosna turlarımız ile kısa bir soluk alabilirsiniz.

Ülke
Bosna Hersek

Para Birimi
Bosna Markı 

Dil
Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça.

Uçuş Süresi
Yaklaşık 2 saat

Saat Farkı
1 saat geri

İklim
Bosna Hersek’te yazları sıcak, kışları soğuk geçen bir iklime sahiptir. 20 km.’lik deniz kıyısında Akdeniz iklimi hüküm sürer. Dinar Alpleri’nde iklim daha serttir.

Giyim
Gideceğiniz döneme göre mevsimlik giysiler tavsiye edilir. 

Bankalar
Hafta içi her gün 09:00-16:00. 

Müzeler
Her gün 09:00-16:00 saatleri arasında açıktır. Bazı müzelerin saatlerinde farklılıklar olabilir. 

Dükkanlar 
Hafta içi her gün 09:00-19:00. 

KDV
Bir çok alışveriş merkezinde “Tax Free”büroları bulunmaktadır. Bu sayede vergi iadesini alabilirsiniz.

Bahşiş
Genellikle faturalara servis ücreti olarak dahil edilmektedir. Yine de bahşiş bırakmak gelenek olmuş ve kabul gören bir davranıştır. Bahşiş bırakma oranları genelde faturanın %10’u kadardır.