Eskişehir'den Karadeniz-Batum Turu

Karadeniz Turları

Otobüs ile Gidiş Dönüş
5 Gece 7 Gün

1. GÜN

Pazar
00.30 Atatürk Bulvarı Migros önünden hareket ve gece yolculuğu lüks Touristica otobüsümüzde.Araç içi ikramlarımız ile birlikte Ankara,Sungurlu üzerinden yolculuğumuz yaklaşık olarak 7 saat sürecektir.

2. GÜN

Pazartesi
Araç içi sıcak soğuk içecek ikramlarımız ile sabah saatlerinde Amasya’ya ulaşıyor ve Şehzadeler kenti Amasya’yı tanımaya başlıyoruz. Gezimize,1865 yılında yaptırılan klasik bir Osmanlı konağı olan Hazeranlar Konağı ile programımıza başlıyoruz. Sonrasında Yeşilırmak kenarına yapılan nehrin üzerine doğru duran Yalı Boyu Evlerininiz cumbalarını izliyoruz. Ardından sultan II. Bayezid adına 1485 yılında yapılan içinde camii, medrese, imaret, türbe, şadırvan ve çeşme bulunan Sultan II.Bayezid Külliyesini geziyoruz. Buradan Burma Minareli Camii ve şehzadeler parkı geziyoruz. İçinde ilhanlılar döneminde kalma 6 adet mumyanın bulunduğu Amasya Müzesini ziyaret ediyoruz. Müze gezimiz sonrasında Helenistik dönme ait olduğuna inanılan ve mitoloji ’ye göre Ferhat’ın, Şirin’e kavuşmak adına dağları kazarak oluşturduğu ve bu adı taşıyan Ferhat ile Şirin Su Kanallarını ziyaret ediyoruz.Ardından Havza üzerinden milli mücadelenin bir kıvılcım olarak başladığı daha sonra tüm yurdu sardığı Samsun'a ulaşıyoruz.İlk olarak Bandırma vapurunun birebir ölçülerdeki maketinin bulunduğu Kurtuluş parkına gidiyoruz. Balmumu heykelleri ve dönem yansımaları eşliğinde gezilerimizi tamamladıktan sonra Atatürk’ün 18 silah ve kader arkadaşı ile birlikte Samsun’a ilk adımı attığı yer olan tütün iskelesi ve ilk adım anıtlarını ziyaret ediyoruz.Bu alanlarda vereceğimiz serbest zamanlar sonrası Samsun arkeoloji ve etnografya müzesine ulaşıyoruz.Buradaki gezimiz esnasında Amisos hazineleri ve taban mozaikleri dikkat çeken arkeolojik eserler arasında.Ardından Samsun'da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama: North Point Otel vb. / Samsun
Günün Restoranı ve lezzeti: Amesia Mutfagı, Güveçte Kurusu,Baklalı yaprak sarması,Amasya bamyası,mantı (ekstra)

3. GÜN

Salı
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Yeşilırmak, Çarşamba,Ünye ve Fatsa üzerinden Ordu’ya varıyoruz. Şehir merkezini görerek deniz seviyesinden 475 metre yükseklikte bulunan Boztepe'ye ulaştığımız zaman göreceğimiz manzara sizlere uçakla yolculuk yapıyormuşsunuz hissini verecek. Harika görüntüler eşliğinde vereceğimiz çay kahve molası sonrasında Giresun'da Fındık alışverişimizi yaparak Görele, Beşikdüzü ilçeleri üzerinden Trabzon’a ulaşıyoruz. Atatürk köşkü gezisi ve Ayasofya gezileri ardından Akçaabat ilçesinde meşhur köfte menülü öğle yemeğimizi aldıktan sonra Altındere vadisine ilerliyoruz. Milli Park sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 1500 yıl önce iki keşişin kurduğu düşünülen Sümela Manastırına ulaşıyoruz. Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp kayalık üzerine kurulmuş olan manastırda ana kaya kilisesi, şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ve kutsal ayazma bölümlerini gezerek (Manastır da restorasyon çalışmaları devam etmesi durumunda manastır anlatımları giriş kapısında yapılır) meşhur Hamsiköy sütlacının tadına bakıp Zigana dağını gördükten sonra Sürmene'de bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

Konaklama: Zarha Resort Otel vb./ Sürmene
Günün Restoranı ve lezzeti: Akçaabat Nihat Usta, Akçaabat köftesi, piyaz, laz böreği (Ekstra)
Alışveriş Noktaları: Saray Gümüş Kazaziye ve Telkari 

4. GÜN

Çarşamba
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası Sürmene ilçesinin keskinliği ile ünlü bıçak alışverişi ardından Karadeniz’in başlıca geçim kaynağı olan çay bahçeleri arasında yer alan çay fabrikasını geziyoruz. Bölgenin kalite belgeli ve kooperatif işletmesinde bulunan fabrikamızda yeşil yaprak çayın soframıza gelene kadar nasıl siyah ve kuru halini aldığını mühendislerden öğreneceğiz. Kalitesine göre farklı sınıflandırılan çaylardan alma imkânı da bulacağımız fabrika gezimiz ardından Of,Çaykara üzerinden 1090 metre Solaklı deresi üzerinden Uzungöl'e ulaşıyoruz. Uzungöl'ün dinlendirici doğası eşliğinde vereceğimiz serbest zamanın ardından minibüslerimize binerek Lustra ve Karaster yaylasına ulaşıyoruz. 2000 metrede aynı zamanda Uzungöl yamaç paraşüt sporunun yapıldığı bu noktada Karadeniz yayla hayatı hakkında bilgilerimizi alıp inceleme ve doğa yürüyüşlerimiz esnasında yöresel yayla evlerini görüyor acentemizin ikramı sıcak sütlerimizi içiyoruz. Daha sonra minibüslerimiz ile tekrar Uzungöl’e ulaşıyoruz. Burada aracımıza binerek bölgenin önemli el sanatlarından olan Rize bezleri alışverişlerimiz sonrasında Çamlıhemşin ilçesini görerek 1350 metrede bulunan ladin ve kayın ağaçları ile kaplanmış Ayder'e ulaşıyoruz. Gelintülü şelalesi ve kalegon gezileri sonrası küçük hediyelik dükkanlarında alışveriş ve doğa yürüyüşleri için vereceğimiz serbest zaman sonrasında Fırtına deresi kenarında bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği,konaklama ve yöresel Karadeniz gece eğlencesi otelimizde.

Konaklama: Naliya ya da Pınar Butik Otel / Fırtına Vadisi
Günün Restoranı ve lezzeti: İnan Kardeşler restorant, Alabalık saç kavurma, kuymak (Ekstra)
Alışveriş noktası: Zaimoğlu Rize Bezleri, Yöresel dokumalar, Sürmene çay fabrikası.

5. GÜN

Perşembe
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından ülkemizde yağmurlu gün sayısının en fazla olduğu, zengin flora ve faunaya sahip olan Fırtına Vadisi gezimize başlıyoruz.Arzu eden misafirlerimiz Fırtına deresinde Rafting yapabilir ( 80 TL), dileyen misafirlerimiz de bir kartal yuvası konumundaki ekstra Zil Kale gezisi ve Palovit şelalesi gezilerine katılabilirler (50 TL). Fırtına vadisi gezilerimizi tamamladıktan sonra Fırtına deresi kenarındaki Muhlama ve Laz böreği ile harmanlanmış yöresel yemeğimizi almamızın ardından Sarp sınır kapısına ulaşıyoruz. Sadece Nüfus cüzdanlarımız ile gümrük kapısından geçerek Karadeniz’in Gürcistan sınırlarındaki gezilerimize başlıyoruz. Ayvazowski, Garapetyan, Gabaşhvili gibi ünlü Pre-sovyet dönemi ve yaşayan ressamların eserlerinin sergilendiği Sanat Müzesi gezisi, Çarlık hâkimiyeti döneminden kalma tarihi Katedral ve Batum Şehir Parkı'nı geziyoruz. Ardından şehir merkezinde vereceğimiz serbest zamanlarda yörenin meşhur Gürcü şaraplarından tatma ve alışveriş imkanı bulduktan sonra Sarp sınır kapısından giriş yaparak otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama: Paluri Otel vb./ Hopa
Günün Restoranı ve Menüsü: Fırtına Deresi Pınar Alabalık, Lahana çorbası, Alabalık tava veya Izgara, Muhlama (Ekstra)

NOT
Batum gezisine katılmak istemeyen ya da sınırdan geçiş yapamayan misafirlerimiz, rehberiniz tarafından organize edilecek ekstra Mencuna şelalesi gezisine katılabilirler.Mencuna şelalesi turu kişi başı 40 TL'dir.

Gürcistan geçişleri için önemli bilgiler;
Gürcistan’a geçişler, Türk vatandaşlarına uygulanan pasaport muafiyeti sayesinde sadece TC Kimlikleri ile yapılmaktadır. Ehliyet ve diğer kimlik kartları ile geçiş yapılamaz.Nüfus cüzdanları yıpranmamış olmalı ve soğuk damganın mutlaka görünür olması gerekmektedir. Gürcü gümrük görevlileri kimlik yıpranması konusunda son derece titiz davranmaktadır. Kimliğinizdeki fotoğrafınızın eski olması, pvc’sinin kalkmış olması, kenarlardaki/köşelerdeki yıpranmalar veya kenarlardan pvc’yi kesmiş olmanızdan dolayı geçiş yapamazsınız. 10 yıldan eski kimliklere de geçiş izni verilmemektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı bizim tavsiyemiz, tur tarihine kadar yeni çipli kimlik kartlarınızı almanız olacaktır. Ayrıca eğer varsa, geçerli pasaportunuzu da yedek bir önlem olarak yanınızda bulundurabilirsiniz.

Gürcistan geçişleri için 18 yaş altı misafirlerimizin Anne ve Babasının yanında olması gerekmektedir. Anne ve Baba ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin Gürcistan’a geçişleri için Noter den onaylı Muvafakatname almaları gerekmektedir.Bebek ve çocuk misafirlerimizin kimliklerinde fotoğraf olması, Gürcistan hükümeti tarafından zorunlu kılınmıştır. Gürcistan gümrüğünden ülkeye her türlü ilaç sokulması yasaklanmıştır.

31/08/2019 tarihinden sonra Gürcistan geçişlerinde eski kimlikler ile geçiş yapılamayacaktır.Bu sebep ile yeni çipli kimlik kartı kullanılması zorunludur. 


6. GÜN

Cuma
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında %95‘i ormanlarla kaplı olan, ağaç türleri açısından Türkiye’nin en zengin arazisine sahip Artvin çevresi gezimize başlıyoruz. Çoruh ırmağı kenarından yolculuğumuzu gerçekleştirirken vereceğimiz fotoğraf molaları ile birlikte Artvin’in Borçka ilçesine ulaşıyoruz. Burada dileyen misafirlerimiz ile minibüslerimize binerek Karçal dağlarının eşsiz manzaraları eşliğinde deniz seviyesinden 1430 metre yükseklikte bulunan, çevresi yağmur ormanlarına benzeyen bir eko sisteme sahip olan Karagöl’e ulaşıyoruz ( ekstra 50 TL ). Orman denizi olarak adlandırılan Karagöl’ün etrafında yapacağımız yürüyüş esnasında isteyen misafirlerimiz sandal ile göl üzerinde keyifli bir gezi yapabilir. Karagöl gezisi ardından minibüslerimize binerek Borçka'ya geri dönüyoruz. Aracımıza binerek Rize şehir merkezine ulaşıyoruz. Şehir merkezi gezileri sonrası Giresun'da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama: Amazon Aretias Otel vb./ Giresun


7. GÜN

Cumartesi
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Bafra,Kızılırmak üzerinden Türkiye'nin kuzey ucu Sinop'a ulaşıyoruz. Küçük ve şirin bir şehrimiz olan Sinop’ta ülkemizin tek fiyordu olan Hamsilos Fiyordu, Akliman, Maket gemi yapım atölyeleri, Liman, Sinop Kalesi, romanlara ve türkülere konu olmuş Tarihi Cezaevini gezerek Küre dağları üzerinden Kastamonu'ya varıyoruz.23 Ağustos 1925 yılında şapka ve kıyafet inkılabının yapıldığı binayı görerek Nasrullah camii, Kastamonu el sanatları olarak hizmet veren Münire emek medresesi, mahalli bir lezzet olan çek çek helva imalatı, Saat kulesi gezilerinin ardından akşam saatlerinde Eskişehir'e ulaşıyoruz. Bir başka turumuzda buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER


5 gece yarım pansiyon otel konaklaması ( 5 Akşam Yemeği 5 Sabah Kahvaltısı)
Profesyonel Rehberler Eşliğinde Tüm Çevre Gezileri 
Son Model Mercedes marka araçlar ile ulaşım 
Touristica otobüs içi ikram ve hizmetleri 
Tursab zorunlu seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER


Öğle yemekleri 
Yemeklerde alınacak içecekler 
Müze ve ören yeri girişleri
Yurt dışı çıkış harcı ( 15TL )
Programda Ekstra Olarak belirtilen Gezi ve Eğlenceler 

Aramayı Değiştir
04-10 Ağustos 2019 - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
Toplam Fiyat
2.998,00 TL
25-31 Ağustos 2019 - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
Toplam Fiyat
2.998,00 TL

Genel Şartlar

TUR PROGRAMINA DAHİL OLAN HİZMETLER
5 gece yarım pansiyon otel konaklaması ( 5 Akşam Yemeği 5 Sabah Kahvaltısı)
Profesyonel Rehberler Eşliğinde Tüm Çevre Gezileri 
Son Model Mercedes marka araçlar ile ulaşım 
Touristica otobüs içi ikram ve hizmetleri 
Tursab zorunlu seyahat sigortası

TUR PROGRAMINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
Öğle yemekleri 
Yemeklerde alınacak içecekler 
Müze ve ören yeri girişleri
Yurt dışı çıkış harcı ( 15TL )
Programda Ekstra Olarak belirtilen Gezi ve Eğlenceler 

BATUM GEZİSİ
Sarp sınır kapısına yanlızca 15 km mesafede bulunan Batum Gürcistan’ın Adjara Eyaleti başkentidir.
Batum gezisi için Türk vatandaşlarına uygulanan pasaport muafiyeti sayesinde TC Kimlikleri ile geçişler sağlanmaktadır.Ehliyet ve diğer kimlik kartları ile geçişler yapılamaz.
Anne ve Baba ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin Batum'a geçişleri için Noter den onaylı Muavfakatname almaları gerekmektedir. 


Genel Şartlar
Gezi süresi 6 gece 7 gün olup otel konaklaması 5 gecedir. Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile program seyrinde değişiklik yapabilir. 0-2 yaş çocuklara otobüste koltuk ve otel konaklamasında yatak verilmez. Turlarımız otobüs, otel, tur programı ve rehberlik hizmetleriyle bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez. Kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri vb. haklar geri iade edilmez. Rezervasyon esnasında otobüs koltuk numarası verilmez.Haftalık turlarımızda otobüs içerisinde rotasyon uygulanır.Yeterli sayıya ulaşılamadığı takdirde tur hareket tarihinden 20 gün öncesine kadar Touristica seyahat acentesi turu iptal etme hakkına sahiptir. İptal durumunda Touristica misafirlerine bizzat haber vermek ile yükümlüdür. Konaklama bölgelerinde ve otellerinde yoğunluğa bağlı olarak değişiklik yapılabilir. Hava muhalefeti nedeniyle ya da rehberinizin vermiş olduğu saatlere uyulmaması durumunda tur programında yazıldığı halde gezilemeyen yerlerden Touristica sorumluluğu yoktur.
En son sirkü bir öncekini geçersiz kılar.11.01.2019
Eskişehir'den Karadeniz-Batum Turu
Tam Gün Batum Turu-Fırtına Vadisi-Ayder-Zil Kale-Rize-Trabzon-Giresun-Ordu Boztepe-Samsun-Sinop
5 Gece 7 Gün