Büyük Fas ve Sahra Çölü 29 Ekim Özel
Kuzey Afrika Turları

Programda Belirtilen Akşam Yemekleri Dahil
Pegasus Hava Yolları ile Gidiş Dönüş
9 Gece / 11 Gün
2 Kişilik Odada Kişi Başı
28 Ekim - 6 Kasım 2021
11.360 TL
 • Pegasus Havayolları Tarifeli seferi ile Istanbul - Casablanca gidiş – dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Havalimanı vergileri
 • Belirtilen otellerde 8 gece konaklamalar
 • Çölde Luxury Çadırlarda 1 Gece konaklama
 • Otellerde alınacak Sabah ve Akşam yemekleri
 • Casablanca, Rabat, Fes, Quarzazate, Marakeş panoramik şehir turları
 • Havalimanı – Otel – Havalimanı arası transferler,
 • Tüm şehirler arası geçişler
 • Turlarda Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • Zorunlu Seyahat Sigortası (Mesleki Sorumluluk Sigortasıdır)
 • KDV

 • Yurtdışı çıkış fonu
 • Programda belirtilen ekstra turlar
 • Tüm kişisel harcamalar ve bahşişler
 • Öğle yemekleri
 • Seyahat Sigortası
 • Kişisel harcamalar

Büyük Fas ve Sahra Çölü 29 Ekim Özel

Kuzey Afrika Turları

1. GÜN

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar gidiş terminalinde siz değerli konuklarımızla saat 18:15’de buluşma. Bilet, bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından Pegasus Hava Yolları’nın PC 651 sefer sayılı uçağı ile saat 20:15’de Kazablanka’ya hareket ediyoruz. Varışımız yerel saat ile 23:20’de olacaktır. Ardından özel aracımız ile buluşuyor ve otelimize transferimizi gerçekleştiriyoruz, geceleme Kazablanka otelimizde.  

2. GÜN

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından otelimizden çıkış geçekleştiriyoruz ve Rabat’a transferimizi gerçekleştirecceğiz. Varışımızın ardından Rabat şehir turu. Panoramik olarak yapılacak şehir turunda; Mohammed V Mozolesi’ni, Hassan Kulesi ve Kasbah Oudaia görülecek yerler arasındadır. Ardından Fes şehrine hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saatlik keyifli bir otobüs yolculuğunun ardından Fes şehrine varıyoruz. Varışı takiben panoramik şehir turumuzda; Attarine Medresesi, Eski Karaounie Üniversitesi, Andalous Camii, Nejarine Meydanı, Fas’a özel takıların, bakır ve süs eşyalarının satıldığı, zanaatkârlar çarsısı gezilecek, Fes Irmağı yakınlarında kurulmuş olup bugün aynı arkaik tekniklerle derilerin işlendiği tarihi meydan görülecek, panaromik Medina (Eski Şehir) turu sonrası otelimize yerleşme, akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Arzu eden misafirlerimiz ekstra yapılacak olan Fez Medinasi’ndaki opsiyonel Arap gecesi turumuza katılabilirler. Yerel müzikler eşliğinde Fas lezzetlerinin tadına bakacağımız unutulmaz bir Arap gecesi sizleri bekliyor.
Arap Gecesi turu ve akşam yemeği : 75€ Kişi başı

3. GÜN

Kahvaltının ardından tam gün serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek Şafşavan (Chefchaouen) turuna katılabilirler. 1471 yılında kurulan şehir, Rif Dağları'nın eteğinde, Tanca ve Tatvan şehirlerine yakın bir konumda yer almaktadır. Fas’ın kuzeydoğusunda muhteşem bir manzara ile çerçevelenmiş Chefchaouen’a doğru yola çıkıyoruz. Doğası ve maviye boyalı evleriyle sıra dışı bir yer olan Chechaouen’de gezeceğimiz yerler arasında; Açık mavi ile süslenmiş beyaz badanalı, Akdeniz dekorlu evlerin olduğu dar sokaklar, Büyük Cami, El Mescid, El Adama, V. Muhammed Meydanı, Medina, Kasbah bulunmaktadır. Şehirde vereceğimiz serbest zamanda bol bol fotoğraf çekebilir günün tadını çıkarabilirsiniz. Öğle yemeği için serbest zaman sonrası dönüş saatimize kadar mavi şehrin keyfini çıkaracağız. Gezi sonrası Fez’de bulunan otelimize geri döneceğiz. Konaklama ve Akşam yemeği otelde.

Şafşavan (Chefchaouen) turu : 65 € Kişibaşı

4. GÜN

Kahvaltının ardından odaları boşaltıyoruz ve Erfoud’a doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde Ifrane'de mola veriyoruz. Deniz seviyesinden 1600 metre yüksekte kurulmuş çam, sedir ve meşe ormanları ile çevrili olan kent, Fransız Alp mimarisi ile dikkat çekmektedir. Molamızın bitiminde muhteşem manzaralar eşliğinde Midelt üzerinden Sahra çölünün uzandığı alana kurulmuş kent Erfoud’a doğru devam ediyoruz. Büyük Erg Chebbi kum tepelerinin giriş kapısı olarak bilinen bu küçük kent birçok gezgin için Fas’a yapacakları bir gezide rüya gibi bir çöl vaadini tam anlamıyla yerine getirmektedir. Erfoud’a varışımızın ardından otelimize geçiyor ve odalarımızı alıyoruz. Sonrasında serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz rehberlerimizin ekstra düzenleyeceği Sahra kum tepeleri 4x4 jeep ve deve safarisi gezisine katılabilirler.

4x4 Jeep ve Develer ile çöl Safarisi: 70 € ( Bu program ertesi sabahta yapılabilmektedir. )

5. GÜN

Sabah erken saatte alacağımız kahvaltı sonrası çölde doğan güneşin verdiği muhteşem manzaralar eşliğinde yeni günü karşılayacağız. Otelimizden çıkış işlemlerimizi tamamlayarak Quarzazate şehrine doğru hareket edeceğiz. Atlas Dağları'nın eteğinden yapacağımız yolculuk palmiye ormanları ile süslü Draa Vadisi üzerinden devam edecek. Yolumuzun üzerinden muhteşem yapısı ile insanları büyüleyen Tingrir şehrini göreceğiz. Ouarzazate şehrine varışımızı takiben otelimize yerleşeceğiz. Ardından dünyaca meşhur Atlas Film Stüdyoları turumuz yapacağız. Asteriks, Spy Game, Babel, the Physician, Kleopatra, Atlantis, Alexandre, Prince of Persia, Kingdom of Heaven, Game of Thrones vb. filmlerin doğaya terk edilmiş dekorları bizleri şaşırtacak. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

6. GÜN

Sabah otelimizde alacağımız sonrası, Aid Ben Haddaou gezimizi gerçekleştirmek için hareket ediyoruz. Dünyaca meşhur Aid Ben Haddou UNESCO’nun Dünya Koruma Mirası Listesi’nde bulunan köy, Çölde Çay, Babil, Gladyatör, Arabistanlı Lawrence gibi filmlere mekan olmuş, bin yıllık geçmişi ile dünyanın et etkileyici yerleşimlerinden birisi olarak Fas’ta ön plana çıkmaktadır. Aid ben Haddou gezimiz sonrası Marakeş’e doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saat 30 dakikalık yolculuğumuzun ardından Marakeş’e varıyor ve imparatorluk kentlerinin arasında belki de en bilineni Marakeş’i panoramik olarak keşfetmeye başlıyoruz. Marakeş’i hak ettiği üne kavuşturan ve geçmişin hatıralarını canlandıran manzaralar eşliğinde yapacağımız turumuz sırasında 1565’te Sultan Ebu el-Hasan döneminde inşa edilen, Mağribi mimarisine sahip, ince taş işçiliği ile dikkat çeken Ali Bin Yusuf Medresesini gezerek başlıyoruz. Daha sonra 75 metre yüksekliğinde minaresi ile dikkat çeken adını etrafındaki kütüphanelerden alan 1150 yılında tamamlanmış Kutubiye Camisi, iki bölmeden oluşan 19 yy sonrasında vezir Si Moussa ve oğlu Ba Ahmed tarafından yapılmış Bahai Sarayı’nı gezerek devam ediyoruz. Labirenti andıran dar sokakları ve caddeleri ile, her yana yayılmış, hayal edilebilen her şeyin satıldığı dükkanları ve tezgahları ile safran kokulu Medina’yı geziyoruz ve Fas’ta özgün yapısıyla dikkat çeken, Unesco Milli Miraslar listesinde mevcut ender meydanlardan birisi olan "Açık Hava Tiyatrosu"'da Djemma El Fna Meydanı ile sona erecek. Dünya'nın farklı ülkelerinden turist gelmesine sebep olan meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen bu meydanı gördükten sonra otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Marakeş’teki otelimizde. Sonrasında serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimizin Ekstra olarak düzenleyeceği, Jemaa el-Fnaa ve Marakeş Night gezisine katılabilirler. Bu gezimizde Marakeş’in en meşhur meydanı ve özellikle gece farklı bir şekilde ziyaretçilerini karşılayan Jemaa el Fnaa meydanını ziyaret edeceğiz. Sonrasın da Marakeş’in hiçbir yerde rastlayamayacağınız etkileyici oryantal gece eğlencesi izleyeceğiz. Geceleme Marakeş otelimizde.
Jemaa el- Fnaa ve Chez Ali Gece şovu: 75 € 

7. GÜN

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından tam gün serbest zaman. Şehri dilediğiniz gibi keşfedebilir veya rehberinizin ekstra olarak düzenleyeceği Essaouira şehir turuna katılabilirler. Turumuzda Cichaoua üzerinden Atlas okyanusu kıyısında yer alan eski Portekiz şehri Essaouira'yı göreceğiz. Unesco tarafından “Dünya Mirası” olarak ilan edilen ve Fas’ın en çok yabancı turist çeken yerlerinden biri olan şehir, uçsuz bucaksız Atlas Okyanusu kıyısında bir balıkçı limanı, sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir . Şehrin kalesi ve balıkçı limanı gezilecek, eski Roma kentlerinden uyarlanarak inşa edilen medina keşfedilecektir. Medina'nın gezmeye doyamayacağınız daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri birçok Avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Orson Wells, Jimy Hendrix gibi bohem hayatı seçen sanatçılar bu şehirde yaşamışlardır. Öğle yemeği yerel restoranda alınacaktır. Turumuzun bitiminde Marakeş’e dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Marakeş’teki otelimizde.
Öğle yemekli Essaouira şehir turu: 70 € (Kişi Başı)

8. GÜN

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından tüm gün serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Atlas Dağları ve Berberi köyleri gezisine katılabilirler. Bu turumuz 4x 4 jeeplerimiz ile güneyin hayranlık uyandıran doğasını, bitki örtüsünü ve Atlas dağlarını sizlere tanıtmak için yaptığımız eğlenceli bir gezi. Muhteşem manzaralı pistlerden geçtiğimiz bu yolculuk sırasında Tizintes yolunu takiben Kik platosuna ulaşacağız. Bitki örtüsü, coğrafi yapı, karlarla örtülü zirveler gün boyu harika fotoğraflar verecek. Sonrasında Fas’ın en eski ev sahipleri ve Fas kültürünün önemli bir parçası olan geleneksel berberi yaşantısını yakından görüp tanıyacağımız köyler ile gezimize devam edeceğiz. İlk olarak Çocuk sahibi olamayan kadınların yüzyıllardır ziyaret ederek derman bulmaya çalıştıkları Mulay Brahim köyü, Tifruin, Taddart, Ait souka ve Ait Mizan köylerini görerek ve molalar devam edeceğimiz gezimiz esnasında yerel restoranda öğle yemeği alacağız. Gezimiz sonrası Marakeş’ geri dönüyoruz, arzu eden misafirlerimiz Marakeş çarşısının dar sokaklarına geri dönebilir ya da otellerinde dinlenebilirler. Bu heyecanlı yolculuk sırasında Afrika Kıtası’nda olduğumuzu bir kez daha hissedeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Ekstra Atlas Dağları ve Berberi Köyleri Turu (Öğle yemekli) : 75 € kişi başı

9. GÜN

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz rehberlerimizin ekstra olarak düzenleyeceği Majorel Garden YSL Müzesi ve Menara Bahçeleri turuna katılabilirler. Gezi sonrası Kazablanka şehrine doğru hareket edeceğiz. Kazablanka şehrine varışımızın ardından şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Panoramik olarak yapacağımız turumuzda 1930 yılında Fransızlar tarafından kurulan, geleneksel Fas mimarisi ile modern Fransız mimarisinin bir karışımı olarak, düzgün sokakları, yollarda kurulu tezgahları ve birbirinden güzel evleri ile Habous'u göreceğiz. Daha sonra Neo-Gotik tarzında inşaa edilmiş Kazablanka Katedrali (Sacre Coeur), V. Muhammed Meydanı ve Birleşmiş milletler meydanını görüyor ve son durağımız olan Fas’ın en büyük, Dünyanın ise en büyük yedinci camii olan Hassan II Camisine hareket ediyoruz. Fas Kralı 2. Hasan tarafından inşa edilen, Endülüs kültüründen esintiler taşıyan camiyi gezdikten Kazablanka’nın meşhur kordon boyu “Corniche” kısa bir mola verip Sonrasında havalimanı transferi saatimize kadar Serbest zaman.
Majorel Garden ve Berberi Müzesi Turu: 45 €

10. GÜN

Yerel saat ile Saat 00:20 de PC 652 sefer sayılı uçuş ile İstanbul’a hareket ediyoruz. Yaklaşık 4 saat 25 dakikalık uçuşumuz sonrası yerel saat ile 07:00 da İstanbul’a varışımızın ardından gezimizi noktalıyoruz.


****** Ekstra turlar minimum 20 kişinin katılması halinde gerçekleştirilecektir*****

UCUŞ DETAYLARI

Pegasus Havayolları ile,

PC651 İstanbul - Kazablanka 20:15 - 23:20
PC652 Kazablanka - İstanbul 00:20 - 07:00

COVID-19 SEYAHAT BİLGİSİ

 • Aşağıdaki zorunlulukları yerine getirenler için ikinci bir güncellemeye kadar Fas'a girişler de Türk Vatandaşları için herhangi bir karantina yada seyahat kısıtlaması söz konusu değildir. (06.07.2021)
 • En az 14 Gün önce aşı olmuş kişiler 
 • 0-72 Saat önce negatif PCR testi alanlar 
 • Son 180 gün içerisinde covid-19 geçirenler 
 • Antijen testi olanlar 
 • Yetişkin yanında ki 0-10 Yaş çocuklar PCR testinden muhaftır yaptırmalarına gerek yoktur. 
 • Negatif PCR test sonucunu ibraz etmeleri ya da tam aşılandığını gösteren aşı belgesini sunmaları gerekmektedir.

GENEL ŞARTLAR

 • Touristica havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyid edilmesi gerekmektedir.
 •  Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Paket tura katılacak sayının yeterli olmaması durumunda 7 gün öncesinden tur iptali tüketiciye bildirilir. 
 • Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Uçuş saatlerimizi acentelerimizden ve çağrı merkezimizden öğrenebilirsiniz.
 •  Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan Touristica sorumlu tutulamaz. 
 • Touristica gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergahını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Şehir tanıtım turları şehre varış saatine göre bir sonraki gün gerçekleştirilebilir.
 •  Touristica, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar.
 •  Turun iptali durumunda vize ücreti iade edilemez.
 •  Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün/ günler dışında başka bir gün yapılabilir. 
 • Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Touristica sorumlu tutulamaz. 
 • 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için geçerlidir.
 •  Touristica konsoloslukla müşterilerimiz arasında aracı kurumdur. 
 • Vize başvurusu için en az 6 ay geçerli pasaport ve acentelerimizden temin edebileceğiniz vize için gerekli evraklar listesinde belirtilen belgeler gerekmektedir. 
 • Tur programında belirtilen ekstra geziler minimum 20 kişi katılımı şartına göre düzenlenmektedir. Yeterli sayı tamamlanmadığı durumlarda yapılmamakta veya içerik ve maliyetler katılımcı sayısına göre düzenlenmektedir. 
4* Oteller vb. Konaklama
Çöl Luxury Çadırda 1 gece Konaklama

Fas - Vize Bilgileri

Turistik Vize - TC Vatandaşı - Vize Evrakları


Türk vatandaşları vizesiz seyahat edebilirler.
Aktarmalı uçuşlarda transit uygulamalarına dikkat etmeniz önemlidir.

Pasaport Uyarısı;
* Yurt dışı gezilerine katılabilmek için 10 yıldan eski olmayan, seyahatin bitişi itibariyle en az 6 ay geçerli pasaport ve (gerekli ülkelerde) ilgili ülke vizesi gerekmektedir. Tüketicinin vize başvuru işlemlerinde, Touristica, aracı ve yardımcı bir kurum olarak tüketiciye bu konuda ilgili kurumlar üzerinden hizmet almasına yardımcı olur. Bu hizmeti sağlayabilmesi için, tüketicinin başvuru için gereken tüm belge ve talepleri eksiksiz yerine getirmek zorundadır. Vize alınamaması durumunda, Touristica, konsolosluk ve tüketici arasında aracı bir kurum ve tüketicinin vize hizmeti alma konusunda sadece yol gösterici olduğundan sorumlu tutulamaz. Buna bağlı olarak turun iptali ya da vizenin olumlu sonuçlanmaması durumunda, vize ve sigorta ücreti konsolosluk tarafından iade edilmez.
* T.C. yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. Yeşil pasaportlu misafirlerimizin pasaport geçerlilik tarihi seyahatin bitişi itibariyle en az 6 aylık olmak zorundadır. Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

Fas - Ülke Bilgileri

Genel Bilgiler

Fas, resmi olarak Fas Krallığı , Kuzey Afrika’da yaklaşık olarak 32 milyon nüfusa ve 447.000 km2 yüz ölçümüne sahip bir ülkedir. Başkenti Rabat ve en büyük şehri de Kazablanka’dır. Fas’ın, Atlantik Okyanusu’dan, Cebelitarık Boğazı’nı çevreleyip Akdeniz’de son bulan uzun bir sahil şeridi vardır. Doğudan Cezayir, kuzeyden İspanya (Boğaz boyunca bir denizden bir sınır ve Ceuta ile Melilla adlarında iki küçük özerk şehir), güneyden de Moritanya ve Batı Sahra ile komşudur. Fas, Afrika’da bulunduğu halde Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülkedir. Bununla birlikte Arap Ligi’nin, Arap Mağrip Birliği’nin, Frankofoni’nin, İslam Konferansı Örgütü’nün, Akdeniz Diyaloğu grubunun ve G-77’nin üyesidir.

 

Ülke
Fas Krallığı 

Para Birimi
Moroccan Dirhem

Dil
Resmi dilleri; Arapça, ama devlet dairelerinde Fransızca konuşuluyor.

Uçuş Süresi
5 saat

Saat Farkı
2 saat geri

İklim
Akdeniz kıyılarında hakim olan bol yağışlı Akdeniz iklimi, Atlas Okyanusukıyılarında, batı rüzgarlarına açık deniz iklimi görülür. Ülkenin ortakesimleri olan Atlas Dağları ve aralarındaki vadilerde serin bir iklim hükümsürerken, özellikle güneydoğu olmak üzere iç kesimlerde çöl iklimi hakimdir. Ülkenin sıcaklıkortalamaları, kıyılardan iç kesimlere doğru gittikçe artarken, yağışortalamaları ise azalma gösterir. 

Giyim
Gideceğiniz döneme göre mevsimlik giysiler tavsiye edilir. Üç ve dört yıldızlı restoranlarda ceket ve kravat gerekmektedir. Tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Bunun dışında, şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

Bankalar
08:30-12:00 ve 14:30-16:30 saatleri arasında hafta içi her gün açıktır. 

 

Müzeler
Mesai saatlerinde çalışmaktadır. Bazı müzeler öğle saatinde kapanır. 

 

Dükkanlar 
08:30-12:00 ve 14:30-18:30 saatleri arasında hafta içi her günaçıktır. Pazar günleri kapalıdır. 

 

KDV
Ülkede yaygın değildir. Bazı büyük mağazalarda vergi iadesi alınmaktadır. 

 

Bahşiş 
5-10 dirhem arasında bahşiş verilmesi uygundur