Ankara'dan Uçaklı Karadeniz Tiflis-Batum Turu

Karadeniz Turları

Uçak ile gidiş Uçak ile dönüş
6 Gece 7 Gün

1. GÜN

Pazar
Sabah 06:30'de Esenboğa havalimanında AnadoluJet Kontuarından biniş işlemleri sonrası 08:10 Trabzon uçağı ile yaklaşık bir saat yirmi dakikalık yolculuğun ardından Trabzon Havalimanına iniyoruz. Burada bizleri bekleyen aracımıza binerek Ulu Önder Atatürk’ün Trabzon’u ziyaretleri esnasında kullandığı ve sonrasında halk tarafından satın alınıp kendilerine hediye edilen köşkü gezeceğiz. Atatürk Köşkü; Mustafa Kemal’in vasiyetinin bir bölümünü yazdığı yer olarak önemini korumaktadır. Ardından Trabzon’a gelen Komenos ailesi tarafından 1248-1263 yılları arasında kilise olarak yaptırılan, sonrasında cami ve savaş döneminde hastane olarak kullanılan Ayasofya Müzesini geziyoruz. Trabzon’un meşhur Telkarilerinden aldıktan ve Kazaziye sanatının inceliklerini gördükten sonra Erzurum’a doğru yola çıkıyoruz.Yolumuz üzerinde Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu bölgesini birbirinden ayıran 2409 rakımlı Kop Dağı geçidinde 1916 yılında burada ve Çoruh havzasında düşmana kahramanca direnen ve şehit olan askerlerin anısına 1963 yılında yapılan Kop Şehitleri Abidesi’nde fotoğraf molası veriyoruz. Ardından Erzurum’a yolculuğumuz devam ediyor. Akşam yemeği ve konaklama Erzurum’daki otelimizde.

Konaklama:  Polat Otel Palandöken / Erzurum
Günün restoranı ve lezzeti: Akçaabat Nihat Usta, Akçaabat köftesi, piyaz, laz böreği (Ekstra)

2. GÜN

Pazartesi
Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından programımıza başlıyoruz. Saltuklular Beyliği’nin başkenti olan kentte yapacağımız şehir turunda 1179 yılında Saltuklular tarafından yapılan Ulucami, Üç kümbetler, Çifte minareli medrese ve günümüzde Etnografya müzesi olarak kullanılan Yakutiye medresesi göreceğimiz yerler arasında. Buradaki gezimizin ardından vereceğimiz öğle yemeği sonrası Ermenistan sınırında bulunan Ani Harabelerine gidiyoruz. Gagik Aziz Krikor Şapeli, Aziz Pirkitch Kilisesi, Gagik Kilisesi, Freskleriyle ünlü Tigran Honents Kilisesi, Büyük Katedral (Fethiye Cami) ve sınırın en ucunda bulunan Bakireler (Rahibeler) Manastırı, İpek Yolu Köprüsü, Gürcü Kilisesi, Zerdüşt Ateş gedesi, Türklerin Anadolu'da yaptıkları ilk cami olan Ebu-l Menücehr Camisi ve Selçukluların yönetiminde kente yapılan Selçuklu Sarayı göreceğimiz yerler arasında. Buradaki ziyaretimizi tamamladıktan sonra Kars’a doğru yola çıkıyoruz. 1877-78 Osmanlı – Rus savaşı sonrasında yaklaşık 40 yıl Rus yönetiminde kalan Kars’ta Ruslar, Taht düzü denilen mevkide Baltık üslubunda binaların bulunduğu ızgara planlı yeni bir şehir kurmuşlardır. Yapacağımız şehir turunda hala kullanılmakta olan ve Baltık üslubunun özelliklerini taşıyan yapılar, Kümbet Cami olarak bilinen On iki Havari Kilisesi, Ebu’l Hasan Harakani Türbesi ve Kars Kalesi göreceğimiz eserler arasında. Akşam yemeği ve konaklama Kars’taki otelimizde. 

Konaklama: Büyükkale Otel / Kars
Günün restoranı ve lezzeti: Kars Kazı ve yöresel lezzetler ( ekstra )

3. GÜN

Salı
Sabah otelde aldığımız kahvaltının ardından Ardahan’a doğru yola çıkıyoruz. Gürcüce adı Mtkvari olan ve Kura Nehri Ardahan’dan itibaren bize eşlik etmeye başlıyor. Gürcistan’daki Borjomi, Gori, Mtskheta ve Tiflis boyunca bizimle birlikte olacak. Ardahan’da alacağımız öğle yemeğimizin ardından Hanak ve Posof üzerinden Türk gözü sınır kapısına ulaşıyoruz. Geçiş işlemlerimizin ardından İlk durağımız Ahıska oluyor. Şimdiki adıyla “Akhaltsike”, Ahıska Türkleri’nin öyküsünü rehberimizden dinleyip panoramik olarak Ahıska kalesini gördükten sonra paramızı Gürcü Larisine çevirip, Gürcü tarihinin en önemli isimlerinden Tamara’nın heykelini fotoğraflıyoruz. Sonrasında Borjomi’ye Dünya’nın koruma altına alınan yerlerinden biri olan Borjomi Haragauli Ulusal parkına gezmeye gidiyoruz. Çevresindeki hoş kafeleri, restorasyon sonrası birbirinden güzel hale gelen binalarıyla Haraguli Parkı ve çevresini dolaştıktan sonra otelimize ulaşıyoruz. Konaklama otelimizde.

Konaklama: City Center veya Rogalux Otel / Tiflis
Günün restoranı ve lezzeti: Ardahan Şehzade Restorant Hünkar çorbası, Fodol gevreği, Feselli (Ekstra)

Gürcistan geçişleri için önemli bilgiler;

Gürcistan’a geçişler, Türk vatandaşlarına uygulanan pasaport muafiyeti sayesinde sadece TC Kimlikleri ile yapılmaktadır. Ehliyet ve diğer kimlik kartları ile geçiş yapılamaz.

Nüfus cüzdanları yıpranmamış olmalı ve soğuk damganın mutlaka görünür olması gerekmektedir. Gürcü gümrük görevlileri kimlik yıpranması konusunda son derece titiz davranmaktadır. Kimliğinizdeki fotoğrafınızın eski olması, pvc’sinin kalkmış olması, kenarlardaki/köşelerdeki yıpranmalar veya kenarlardan pvc’yi kesmiş olmanızdan dolayı geçiş yapamazsınız. 10 yıldan eski kimliklere de geçiş izni verilmemektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı bizim tavsiyemiz, tur tarihine kadar yeni çipli kimlik kartlarınızı almanız olacaktır. Ayrıca eğer varsa, geçerli pasaportunuzu da yedek bir önlem olarak yanınızda bulundurabilirsiniz.

Gürcistan geçişleri için 18 yaş altı misafirlerimizin Anne ve Babasının yanında olması gerekmektedir. Anne ve Baba ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin Gürcistan’a geçişleri için Noter den onaylı Muvafakatname almaları gerekmektedir.Bebek ve çocuk misafirlerimizin kimliklerinde fotoğraf olması, Gürcistan hükümeti tarafından zorunlu kılınmıştır. Gürcistan gümrüğünden ülkeye her türlü ilaç sokulması yasaklanmıştır.

Sınır Kapısında görevli Türk ya da Gürcistan pasaport polislerinin sizi ilgili ülkeye giriş ya da çıkış yaptırmama yetkileri vardır. Her ne sebepten olursa olsun, kişinin kendisinden kaynaklanan yurt dışına çıkamama durumundan Touristica Tur sorumlu tutulamaz. Böyle durumlarda tüm sorumluluk misafire aittir. Tur programında Gürcistan’da otel konaklaması var ise, bu konaklama ücreti iade edilemez. İlerleyen günlerde tur ile buluşmak için Türkiye’de yapılacak olan konaklama ve ulaşım ücretleri de misafire aittir.

Türk vatandaşı olmayan ya da çifte vatandaşlığı olup da diğer ülke pasaportunu kullanarak tura katılacak olan misafirlerimizin;seyahat edilecek ülkenin, kullanacakları pasaporta uyguladığı vize prosedürünü ilgili konsolosluklara bizzat danışmaları gerekmektedir, aksi halde doğacak sonuçlardan Touristica Tur sorumlu tutulamaz.


4. GÜN

Çarşamba
Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Tiflis'e ulaşıyoruz. Gürcistan Parlomentosu, Kaşveti Kilisesi, Simon Janashia Museum Müzesi (Gürcistan Milli Müzesinin bir parçasıdır.), Tiflis Opera ve Bale Tiyatrosu, Rustaveli Devlet Akademik Tiyatrosu, Rustaveli Müzesi ve Gürcistan Bilim Akademisi bulvarın üzerinde bulunmaktadır. Caddenin başladığı Özgürlük Meydanı'nı bir zamanlar Lenin Heykeli süslüyordu. Bu caddeyi gördükten sonra Narikala Kalesi ve Hamamlar bölgesine geçiyoruz. Puşkin’in bahsettiği meşhur hamamlarını gördükten sonra teleferikle Kartli Deda (Gürcü Annesi) heykelinin bulunduğu yere çıkıyoruz. Ardından restore edilen evleriyle ünlü Tiflis’İn meşhur David Agmashenebeli (Marjanishvili) caddesine gidiyoruz. Burada alacağımız öğle yemeğinin ardından 1995 yılında Gürcü dirilişinin,birliğinin ve ölümsüzlüğünün sembolü olarak yapımına başlanan Sameba manastırını görüyoruz ve Mtatsminda tepesinde Tiflis manzarasında kahve molası verip dinlendikten sonra Gürcü yemeklerinden oluşan özel bir menü ile Gürcü gecesi sizleri bekliyor. (Ekstra). Konaklama Tiflis’teki otelimizde.

Konaklama: City Center veya Rogalux Otel  / Tiflis
Günün restoranı ve lezzeti: Tsiskvili Restoran Yöresel Gürcü Mutfağı (Ekstra)

5. GÜN

Perşembe
Sabah otelimizde aldığımız kahvaltının ardından Sovyetler döneminde Gürcistan’ın en önemli sanayi kenti olan Kutaisi’ye doğru yola çıkıyoruz. Kutaisi’ye giderken yolumuz üzerinde 1922'den,1953 yılındaki ölümüne kadar 31 sene boyunca Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri olarak görev yapan Stalin'in doğduğu şehir olan Gori kentine ulaşıyoruz.Gori gezisi sonrası Kutaisi üzerinden Batum’a doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Batum’a ulaştığımız zaman yürüyerek yapacağımız şehir turunda 19.yy. da yapılmış olan Orta Cami, AzizNikolas Kilisesi, Piazza meydanı, Avrupa Meydanı ve Medea Heykeli ile Poseidon heykeli göreceğimiz yerler arasında. Ardından Batum'da bulunan 5 yıldızlı otelimize ulaşıyoruz.Konaklama otelimizde.Akşam dileyen misafirlerimiz ile Gürcü eğlence ve yemek kültürünü tanımak için Park Batumi restorana gidiyoruz ( ekstra ).

Konaklama: Wyndham Otel Princess Casino / Batum
Günün Restoranı ve Menüsü: Gürcü Peyniri(sulguni), cevizli patlıcan, gürcü mantısı (hinkali), peynirli pide (hacapuri), patatesli et, gürcü mantarı ve gürcü şarabı (Ekstra)

6. GÜN

Cuma
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının Fırtına vadisine ulaşıyor ve Fırtına vadisi güzelliklerini tanımaya başlıyoruz. Ülkemizde yağmurlu gün sayısının en fazla olduğu, zengin flora ve faunaya sahip olan Fırtına vadisinde arzu eden misafirlerimiz Fırtına deresinde rafting yapabilir (60 TL.), dileyen misafirlerimiz de bir kartal yuvası konumundaki ekstra Zil kale ve Palovit şelalesi gezilerine katılabilirler ( 60 TL. ) Gezilerimiz sonrasında Çamlıhemşin ilçesini görerek 1350 metrede bulunan ladin ve kayın ağaçları ile kaplanmış Ayder'e ulaşıyoruz. Gelintülü şelalesi ve kalegon gezileri sonrası küçük hediyelik dükkanlarında alışveriş ve doğa yürüyüşleri için vereceğimiz serbest zaman sonrasın da Muhlama ve Laz böreği ile harmanlanmış yöresel yemeğimizi almamızın ardından bölgenin önemli el sanatlarından olan Rize bezleri alışverişlerimiz ardından Of,Solaklı vadisi üzerinden Uzungöl'e ulaşıyoruz.Göl'ün dinlendirici doğası eşliğinde vereceğimiz serbest zaman sonrası  minibüslerimize binerek Lustra ve Karaster yaylasına ulaşıyoruz. 2000 metrede aynı zamanda Uzungöl yamaç paraşüt sporunun yapıldığı bu noktada Karadeniz yayla hayatı hakkında bilgilerimizi alıp inceleme ve doğa yürüyüşlerimiz esnasında yöresel yayla evlerini görüyor acentemizin ikramı sıcak sütlerimizi içiyoruz.Gün içerisindeki programlarımızı tamamladıktan sonra  Uzungöl Taşkıran'da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
 
Konaklama: Golden İnn Otel /  Taşkıran Uzungöl 
Günün restoranı ve lezzeti: Fırtına Deresi Osmanlı Alabalık, Lahana çorbası, Alabalık tava veya ızgara, Muhlama (Ekstra).

7. GÜN

Cumartesi
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Beşikdüzü,Görele üzerinden Tirebolu ilçesine ulaşıyoruz.Karadeniz'in en güzel ilçelerinden olan Tirebolu'da çay fabrikası gezimizi gerçekleştiriyoruz.Ardından Giresun manzaralarını takip ederek Karadeniz’in incisi olarak adlandırılan Ordu’ya ulaşıyoruz. Şehir merkezini görerek deniz seviyesinden 475 metre yükseklikte bulunan Boztepe ye ulaştığımız zaman göreceğimiz manzara sizlere uçakla yolculuk yapıyormuşsunuz hissini verecek. Harika görüntüler eşliğinde vereceğimiz çay kahve molası sonrasında Ünye Fatsa üzerinden Samsun havalimanına ulaşıyoruz. Pegasus havayolları 19:35 Ankara Uçağı ile (İstanbul aktarmalı) olarak Ankara'ya hareket ederken bir sonraki turlarımızda buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • 6 Gece belirtilen otellerde  konaklama
 • 6 sabah kahvaltısı 3 akşam yemeği
 • Pegasus Hava Yolları ile gidiş dönüş uçak bileti
 • Profesyonel Rehberler Eşliğinde Tüm Çevre Gezileri 
 • Müze ve ören yeri girişleri
 • Son model Mercedes marka araçlar ile ulaşım 
 • Touristica otobüs içi ikram ve hizmetleri 
 • Tursab zorunlu seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Öğle yemekleri 
 • Gürcistan'da 3 akşam yemeği
 • Yemeklerde alınacak içecekler 
 • Yurt dışı çıkış harcı ( 15 TL )
 • Programda Ekstra Olarak belirtilen Gezi ve Eğlenceler 
Aramayı Değiştir
05-11 Ağustos 2018 - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
%10 İndirim
Toplam Fiyat
4.397,32 TL
3.997,59 TL
26 Ağustos-01 Eylül 2018 - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
%10 İndirim
Toplam Fiyat
4.397,32 TL
3.997,59 TL
02-08 Eylül 2018 - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
%10 İndirim
Toplam Fiyat
4.397,32 TL
3.997,59 TL
09-15 Eylül 2018 - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
%10 İndirim
Toplam Fiyat
4.130,66 TL
3.757,59 TL
16-22 Eylül 2018 - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
%10 İndirim
Toplam Fiyat
4.130,66 TL
3.757,59 TL
23-29 Eylül 2018 - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
%10 İndirim
Toplam Fiyat
4.130,66 TL
3.757,59 TL
30 Eylül-06 Ekim 2018 - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
%10 İndirim
Toplam Fiyat
4.130,66 TL
3.757,59 TL
07-13 Ekim 2018 - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
%20 İndirim
Toplam Fiyat
4.130,66 TL
3.384,53 TL
14-20 Ekim 2018 - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
%10 İndirim
Toplam Fiyat
4.130,66 TL
3.757,59 TL
21-27 Ekim 2018 - İki Kişilik Oda
Yarım Pansiyon
%20 İndirim
Toplam Fiyat
4.130,66 TL
3.384,53 TL

Genel Şartlar

TUR PROGRAMINA DAHİL OLAN HİZMETLER
6 Gece belirtilen otellerde  konaklama
6 sabah kahvaltısı 3 akşam yemeği
Pegasus Hava Yolları ile gidiş dönüş uçak bileti
Profesyonel Rehberler Eşliğinde Tüm Çevre Gezileri 
Müze ve ören yeri girişleri
Son model Mercedes marka araçlar ile ulaşım 
Touristica otobüs içi ikram ve hizmetleri 
Tursab zorunlu seyahat sigortası

TUR PROGRAMINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
Öğlen yemekleri 

Gürcistan'da 3 akşam yemeği
Yemeklerde alınacak içecekler 
Yurt dışı çıkış harcı ( 15 TL )
Programda Ekstra Olarak belirtilen Gezi ve Eğlenceler 


 EK HİZMET AÇIKLAMASI
Sevgili misafirimiz;
Tur programımız içerisindeki müze ve ören yerleri girişleri ile yaylalara minibüslerle çıkış ücretleri fiyatlara dahil edilmiştir.


Gezi süresi 6 gece 7 gün olup otel konaklaması aynıdır. Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile program seyrinde değişiklik yapabilir. 0-2 yaş çocuklara otobüste koltuk ve otel konaklamasında yatak verilmez. Turlarımız otobüs, otel, tur programı ve rehberlik hizmetleriyle bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez. Kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri vb. haklar geri iade edilmez. Rezervasyon esnasında otobüs koltuk numarası verilmez.Haftalık turlarımızda otobus içerisinde rotasyon uygulanır.Yeterli sayıya ulaşılamadığı takdirde tur hareket tarihinden 20 gün öncesine kadar Touristica seyahat acentesi turu iptal etme hakkına sahiptir. İptal durumunda Touristica misafirlerine bizzat haber vermek ile yükümlüdür. Konaklama bölgelerinde ve otellerinde yoğunluğa bağlı olarak değişiklik yapılabilir. Hava muhalefeti nedeniyle ya da rehberinizin vermiş olduğu saatlere uyulmaması durumunda tur programında yazıldığı halde gezilemeyen yerlerden Touristica sorumluluğu yoktur.
En son sirkü bir öncekini geçersiz kılar.31.01.2018
Ankara'dan Uçaklı Karadeniz Tiflis-Batum Turu
Trabzon-Erzurum-Kars-Ani-Ahıska-Bakuryani-Tiflis-Gori-Batum-Ayder-Fırtına vadisi-Uzungöl-Giresun-Ordu-Samsun
6 Gece 7 Gün